SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Co dalej z zadłużonymi we frankach?

Data ostatniej aktualizacji:

Zadłużeni we frankach

Wielu kredytobiorców frankowych mimo regularnego spłacania rat kredytowych przez kilkanaście lat nadal mają do spłaty więcej niż pożyczyli. Jak dalej będzie wyglądać sytuacja z kredytami frankowymi?

Sprawdź również: KALKULATOR FRANKOWY

Kredyty we frankach – historia

Kredyty frankowe miały swój początek w austriackich bankach. Już w latach dziewięćdziesiątych (od 1996 r.) banki austriackie zaczęły oferować kredytobiorcom kredyty powiązane z frankiem szwajcarskim. W Polsce pierwsze kredyt frankowe zaczęły pojawiać się około 1998 roku. Nie cieszyły się one wówczas popularnością i liczba udzielanych wówczas kredytów frankowych nie była znaczna. Największy przełom nastąpił około 2005 – 2006 roku. Wówczas kredyty frankowe zaczęły nabierać na popularności. Szacuje się, że w 2007 r. 90% zaciąganych zobowiązań kredytowych stanowiły właśnie kredyty frankowe.

Dlaczego frankowicze stracili?

Kredytobiorcy na początku lat dwutysięcznych masowo podpisywali umowy kredytowe powiązane z frankiem szwajcarskim. Były one bowiem tańsze i łatwiejsze do uzyskania. Zdarzało się bowiem, że kredytobiorcy nie mieli zdolności kredytowej do zaciągnięcia zobowiązania w złotych a mieli zdolność do zaciągnięcia kredytu we frankach. Była to dla nich zatem jedyna możliwość na kredyt hipoteczny i zakup wymarzonej nieruchomości. Wówczas sektor bankowy zapewniał o stabilności franka szwajcarskiego. Stabilność tej waluty przekładała się na opłacalność kredytu we frankach. Kurs franka wynosił wtedy około 2 zł, po kilku latach wzrósł do niemal 5 zł. Pracownicy banków nie informowali w sposób dostateczny o potencjalnym ryzyku oraz konsekwencjach umowy, którą podpisywali z klientem, stąd też wiele osób nie była świadoma ryzyka wiążącego się z kredytem frankowym. Strata kredytobiorcy z kredytem frankowym pochodzi z osłabienia polskiego złotego. Wzrost kursu franka powoduje wzrost rat kredytowych.

Co z kredytami frankowymi 2024?

W 2024 roku frankowicze mogą spodziewać się, że dalej kontynuowane będą próby polubownego załatwiania sporów między bankami i klientami. Jednak jak dotychczas ugody oferowane przez banki nie cieszą się dużym zainteresowaniem. Lepszym rozwiązaniem wydaje się pozwanie banku i ustalenie nieważności umowy kredytu.

Co z kredytami frankowymi – kurs franka

Należy zadać sobie także pytania co stanie się z kursem franka szwajcarskiego w najbliższym czasie. Dalsze kształtowanie się kursu franka szwajcarskiego uzależnione jest od szeregu czynników. Dlatego też nikt precyzyjnie nie może stwierdzić jaką wartość osiągnie kurs franka. Opierając się na danych i trendach z przeszłości z pewnością warto zwrócić uwagę, że kurs franka szwajcarskiego oscyluje w wartościach około 4,50 – 4,80 zł, przeciętnie osiągając wartość około 4,60 zł. Obecnie brak przesłanek by sądzić, że kurs franka szwajcarskiego znacząco spadnie. Wydaje się niemożliwym, aby kurs franka powrócił do poziomu z lat 2005-2008, kiedy to frank nie przekraczał wartości 3,00 zł.

Co dalej z kredytami we frankach?

Mimo że liczba osób zadłużonych we frankach jest ogromna nadal znaczna część z kredytobiorców nie podważyła ważności swojej umowy frankowej. Tym którzy obawiają się pozwać banku i wkroczyć na sądową ścieżkę należy wskazać, że obecnie linia orzecznicza jest korzystna dla frankowiczów. Zdecydowana większość spraw sądowych kończy się częściowym lub całkowitym uwzględnieniem powództwa (obecnie ok. 95% spraw). Zatem perspektywa zaprzestania płatności rat kredytu frankowego i pozbycia się go to perspektywa jak najbardziej realna.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyty frankowe Warszawa Praga – Bemowo

Kredyty frankowe Warszawa Praga – Bemowo
Wielu kredytobiorców posiadających kredyty frankowe Praga Bemowo szuka pomocy frankowiczom na forum. W celu uzyskania skutecznej i kompleksowej pomocy frankowicz...

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?
Na rynku funkcjonuje całkiem sporo podmiotów, w tym niekoniecznie kancelarii, które zajmują się tematem kredytów frankowych. Jak wybrać dobrze? I...

Sądy Warszawa – wszystko, co musisz wiedzieć

Sądy Warszawa – wszystko, co musisz wiedzieć
Najwięcej spraw frankowych toczy się przed sądami w Warszawie. Dzisiaj przedstawię najważniejsze informacje o warszawskich sądach. Jakie są rodzaje sądów...