Zadłużeni we frankach

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
kredyt frankowy podważany regularnie

Spis treści:

Wielu kredytobiorców frankowych mimo regularnego spłacania rat kredytowych przez kilkanaście lat nadal mają do spłaty więcej niż pożyczyli. Jak dalej będzie wyglądać sytuacja z kredytami frankowymi?

Sprawdź również: KALKULATOR FRANKOWY

Kredyty we frankach – historia

Kredyty frankowe miały swój początek w austriackich bankach. Już w latach dziewięćdziesiątych (od 1996 r.) banki austriackie zaczęły oferować kredytobiorcom kredyty powiązane z frankiem szwajcarskim. W Polsce pierwsze kredyt frankowe zaczęły pojawiać się około 1998 roku. Nie cieszyły się one wówczas popularnością i liczba udzielanych wówczas kredytów frankowych nie była znaczna. Największy przełom nastąpił około 2005 – 2006 roku. Wówczas kredyty frankowe zaczęły nabierać na popularności. Szacuje się, że w 2007 r. 90% zaciąganych zobowiązań kredytowych stanowiły właśnie kredyty frankowe.

Dlaczego frankowicze stracili?

Kredytobiorcy na początku lat dwutysięcznych masowo podpisywali umowy kredytowe powiązane z frankiem szwajcarskim. Były one bowiem tańsze i łatwiejsze do uzyskania. Zdarzało się bowiem, że kredytobiorcy nie mieli zdolności kredytowej do zaciągnięcia zobowiązania w złotych a mieli zdolność do zaciągnięcia kredytu we frankach. Była to dla nich zatem jedyna możliwość na kredyt hipoteczny i zakup wymarzonej nieruchomości. Wówczas sektor bankowy zapewniał o stabilności franka szwajcarskiego. Stabilność tej waluty przekładała się na opłacalność kredytu we frankach. Kurs franka wynosił wtedy około 2 zł, po kilku latach wzrósł do niemal 5 zł. Pracownicy banków nie informowali w sposób dostateczny o potencjalnym ryzyku oraz konsekwencjach umowy, którą podpisywali z klientem, stąd też wiele osób nie była świadoma ryzyka wiążącego się z kredytem frankowym. Strata kredytobiorcy z kredytem frankowym pochodzi z osłabienia polskiego złotego. Wzrost kursu franka powoduje wzrost rat kredytowych.

Co z kredytami frankowymi 2023?

W 2023 roku frankowicze mogą spodziewać się, że dalej kontynuowane będą próby polubownego załatwiania sporów między bankami i klientami. Jednak jak dotychczas ugody oferowane przez banki nie cieszą się dużym zainteresowaniem. Lepszym rozwiązaniem wydaje się pozwanie banku i ustalenie nieważności umowy kredytu.

Co z kredytami frankowymi – kurs franka

Należy zadać sobie także pytania co stanie się z kursem franka szwajcarskiego w najbliższym czasie. Dalsze kształtowanie się kursu franka szwajcarskiego uzależnione jest od szeregu czynników. Dlatego też nikt precyzyjnie nie może stwierdzić jaką wartość osiągnie kurs franka. Opierając się na danych i trendach z przeszłości z pewnością warto zwrócić uwagę, że kurs franka szwajcarskiego oscyluje w wartościach około 4,0 – 4,80 zł, przeciętnie osiągając wartość 4,20 – 4,50 zł. Obecnie brak przesłanek by sądzić, że kurs franka szwajcarskiego znacząco spadnie. Wydaje się niemożliwym aby kurs franka powrócił do poziomu z lat 2005-2008, kiedy to frank nie przekraczał wartości 3,00 zł.

Co dalej z kredytami we frankach?

Mimo że liczba osób zadłużonych we frankach jest ogromna nadal znaczna część z kredytobiorców nie podważyła ważności swojej umowy frankowej. Tym którzy obawiają się pozwać banku i wkroczyć na sądową ścieżkę należy wskazać, że obecnie linia orzecznicza jest korzystna dla frankowiczów. Zdecydowana większość spraw sądowych kończy się częściowym lub całkowitym uwzględnieniem powództwa (obecnie ok. 90 – 95% spraw). Zatem perspektywa zaprzestania płatności rat kredytu frankowego i pozbycia się go to perspektywa jak najbardziej realna.

Oceń ten artykuł

0/5

Średnia ocen użytkowników: 5.0
na podstawie 198 opinii

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Data publikacji: 25 lutego 2023
Ostatnia aktualizacja: 25 lutego 2023

KONTAKT

BEZPŁATNA ANALIZA UMOWY KREDYTOWEJ CHF