SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Zadłużeni we frankach

Zadłużeni we frankach

Wielu kredytobiorców frankowych mimo regularnego spłacania rat kredytowych przez kilkanaście lat nadal mają do spłaty więcej niż pożyczyli. Jak dalej będzie wyglądać sytuacja z kredytami frankowymi?

Sprawdź również: KALKULATOR FRANKOWY

Kredyty we frankach – historia

Kredyty frankowe miały swój początek w austriackich bankach. Już w latach dziewięćdziesiątych (od 1996 r.) banki austriackie zaczęły oferować kredytobiorcom kredyty powiązane z frankiem szwajcarskim. W Polsce pierwsze kredyt frankowe zaczęły pojawiać się około 1998 roku. Nie cieszyły się one wówczas popularnością i liczba udzielanych wówczas kredytów frankowych nie była znaczna. Największy przełom nastąpił około 2005 – 2006 roku. Wówczas kredyty frankowe zaczęły nabierać na popularności. Szacuje się, że w 2007 r. 90% zaciąganych zobowiązań kredytowych stanowiły właśnie kredyty frankowe.

Dlaczego frankowicze stracili?

Kredytobiorcy na początku lat dwutysięcznych masowo podpisywali umowy kredytowe powiązane z frankiem szwajcarskim. Były one bowiem tańsze i łatwiejsze do uzyskania. Zdarzało się bowiem, że kredytobiorcy nie mieli zdolności kredytowej do zaciągnięcia zobowiązania w złotych a mieli zdolność do zaciągnięcia kredytu we frankach. Była to dla nich zatem jedyna możliwość na kredyt hipoteczny i zakup wymarzonej nieruchomości. Wówczas sektor bankowy zapewniał o stabilności franka szwajcarskiego. Stabilność tej waluty przekładała się na opłacalność kredytu we frankach. Kurs franka wynosił wtedy około 2 zł, po kilku latach wzrósł do niemal 5 zł. Pracownicy banków nie informowali w sposób dostateczny o potencjalnym ryzyku oraz konsekwencjach umowy, którą podpisywali z klientem, stąd też wiele osób nie była świadoma ryzyka wiążącego się z kredytem frankowym. Strata kredytobiorcy z kredytem frankowym pochodzi z osłabienia polskiego złotego. Wzrost kursu franka powoduje wzrost rat kredytowych.

Co z kredytami frankowymi 2023?

W 2023 roku frankowicze mogą spodziewać się, że dalej kontynuowane będą próby polubownego załatwiania sporów między bankami i klientami. Jednak jak dotychczas ugody oferowane przez banki nie cieszą się dużym zainteresowaniem. Lepszym rozwiązaniem wydaje się pozwanie banku i ustalenie nieważności umowy kredytu.

Co z kredytami frankowymi – kurs franka

Należy zadać sobie także pytania co stanie się z kursem franka szwajcarskiego w najbliższym czasie. Dalsze kształtowanie się kursu franka szwajcarskiego uzależnione jest od szeregu czynników. Dlatego też nikt precyzyjnie nie może stwierdzić jaką wartość osiągnie kurs franka. Opierając się na danych i trendach z przeszłości z pewnością warto zwrócić uwagę, że kurs franka szwajcarskiego oscyluje w wartościach około 4,0 – 4,80 zł, przeciętnie osiągając wartość 4,20 – 4,50 zł. Obecnie brak przesłanek by sądzić, że kurs franka szwajcarskiego znacząco spadnie. Wydaje się niemożliwym aby kurs franka powrócił do poziomu z lat 2005-2008, kiedy to frank nie przekraczał wartości 3,00 zł.

Co dalej z kredytami we frankach?

Mimo że liczba osób zadłużonych we frankach jest ogromna nadal znaczna część z kredytobiorców nie podważyła ważności swojej umowy frankowej. Tym którzy obawiają się pozwać banku i wkroczyć na sądową ścieżkę należy wskazać, że obecnie linia orzecznicza jest korzystna dla frankowiczów. Zdecydowana większość spraw sądowych kończy się częściowym lub całkowitym uwzględnieniem powództwa (obecnie ok. 90 – 95% spraw). Zatem perspektywa zaprzestania płatności rat kredytu frankowego i pozbycia się go to perspektywa jak najbardziej realna.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski
Posiadasz kredyt frankowy? Mieszkasz lub zawarłeś kredyt w Gorzowie Wielkopolskim i interesuje Cię profesjonalna pomoc dla frankowiczów ? Jeśli tak,...

Pomoc frankowiczom Puławy

Pomoc frankowiczom Puławy
Pomoc na jaką mogą liczyć frankowicze zamieszkujący Puławy oraz okolice może polegać na odfrankowieniu kredytu lub też jego unieważnieniu. Odfrankowienie,...

Kancelarie frankowe opinie

Kancelarie frankowe opinie
Na rynku usług prawnych istnieje już wiele wyspecjalizowanych kancelarii, które oferują usługi z zakresu prowadzenia procesów związanych z umowami kredytu...