SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Zamiana mieszkania z kredytem we frankach

Data ostatniej aktualizacji:

Zamiana mieszkania z kredytem we frankach

Czym jest zamiana mieszkania z kredytem we frankach?

Sprzedaż mieszkania z kredytem frankowym nie należy do prostych rozwiązań, szczególnie kiedy w grę wchodzi plan kupienia innej nieruchomości, np. mniejszej, ponieważ niekiedy kwota ze sprzedaży mieszkania nie pozwala na spłatę kredytu, nie mówiąc już o zakupie kolejnej nieruchomości.  Istnieje jednak możliwość, jaką jest zamiana mieszkania z kredytem we frankach. Transakcja ta polega na tym, że każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. W umowie zamiany powinny znaleźć się informacje o lokalach mieszkalnych, które podlegają zamianie oraz informacje o ewentualnej dopłacie, którą ma uiścić jedna ze stron w wyniku różnicy w wartości rzeczonych nieruchomości. 

Zamiana mieszkania z kredytem frankowym – Jak wygląda zamiana nieruchomości obciążonej hipoteką? 

Jeśli obie z nieruchomości, które mają być zamienione, nie są obciążone hipoteką, sprawa nie należy do skomplikowanych. Trudności mogą jednak pojawić się w sytuacji, kiedy hipoteka obciąża jedną z nieruchomości wskutek kredytu frankowego. W teorii taka zamiana wciąż jest możliwa, jednak mogą wystąpić komplikacje. 

Aby zamiana mieszkania z kredytem we frankach doszła do skutku, niezbędne jest, aby bank kredytujący frankowicza udzielił zgody na taką transakcję. Banki jednak różnie podchodzą do dyspozycji o zmianie przedmiotu oraz sposobu zabezpieczenia kapitału pozostałego do spłaty kredytu, dlatego należy liczyć się z faktem, iż odpowiedź banku będzie odmowna.   

Jak zostało wspomniane, zamiana mieszkania z kredytem we frankach wymaga przeniesienia hipoteki na inną nieruchomość, w której władanie ma wejść wskutek zamiany frankowicz. Na taki zabieg musi zgodzić się bank frankowicza, a także sporządzić odpowiedni aneks do umowy kredytowej we franku. Wymagane mogą okazać się inne formalności, a także kolejne koszty związane z takim zabiegiem.  

Zamiana mieszkania z kredytem we frankach czy pozew?

Nie da się ukryć, że zamiana mieszkania z kredytem frankowym wiąże się z szeregiem formalności i opłat, a dodatkowo nie jest pewnym rozwiązaniem. Dużo lepszym sposobem jest pozwanie swojego banku o unieważnienie zawartej umowy kredytowej, które również pozwoli na wykreślenie hipoteki. Wówczas zamiana mieszkania będzie łatwiejszą do dokonania transakcją. 

Jeśli interesuje Cię wytoczenie sprawy sądowej przeciwko swojemu bankowi i pozbycie się kredytu we frankach, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści przedstawią Ci najkorzystniejsze rozwiązania, a także wszystkie korzyści, jakie przynieść Ci może wygrana z bankiem. 


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyty frankowe Warszawa Praga – Bemowo

Kredyty frankowe Warszawa Praga – Bemowo
Wielu kredytobiorców posiadających kredyty frankowe Praga Bemowo szuka pomocy frankowiczom na forum. W celu uzyskania skutecznej i kompleksowej pomocy frankowicz...

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?
Na rynku funkcjonuje całkiem sporo podmiotów, w tym niekoniecznie kancelarii, które zajmują się tematem kredytów frankowych. Jak wybrać dobrze? I...

Sądy Warszawa – wszystko, co musisz wiedzieć

Sądy Warszawa – wszystko, co musisz wiedzieć
Najwięcej spraw frankowych toczy się przed sądami w Warszawie. Dzisiaj przedstawię najważniejsze informacje o warszawskich sądach. Jakie są rodzaje sądów...