SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Zamiana mieszkania z kredytem we frankach

Data ostatniej aktualizacji:

Zamiana mieszkania z kredytem we frankach

Czym jest zamiana mieszkania z kredytem we frankach?

Sprzedaż mieszkania z kredytem frankowym nie należy do prostych rozwiązań, szczególnie kiedy w grę wchodzi plan kupienia innej nieruchomości, np. mniejszej, ponieważ niekiedy kwota ze sprzedaży mieszkania nie pozwala na spłatę kredytu, nie mówiąc już o zakupie kolejnej nieruchomości.  Istnieje jednak możliwość, jaką jest zamiana mieszkania z kredytem we frankach. Transakcja ta polega na tym, że każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. W umowie zamiany powinny znaleźć się informacje o lokalach mieszkalnych, które podlegają zamianie oraz informacje o ewentualnej dopłacie, którą ma uiścić jedna ze stron w wyniku różnicy w wartości rzeczonych nieruchomości. 

Zamiana mieszkania z kredytem frankowym – Jak wygląda zamiana nieruchomości obciążonej hipoteką? 

Jeśli obie z nieruchomości, które mają być zamienione, nie są obciążone hipoteką, sprawa nie należy do skomplikowanych. Trudności mogą jednak pojawić się w sytuacji, kiedy hipoteka obciąża jedną z nieruchomości wskutek kredytu frankowego. W teorii taka zamiana wciąż jest możliwa, jednak mogą wystąpić komplikacje. 

Aby zamiana mieszkania z kredytem we frankach doszła do skutku, niezbędne jest, aby bank kredytujący frankowicza udzielił zgody na taką transakcję. Banki jednak różnie podchodzą do dyspozycji o zmianie przedmiotu oraz sposobu zabezpieczenia kapitału pozostałego do spłaty kredytu, dlatego należy liczyć się z faktem, iż odpowiedź banku będzie odmowna.   

Jak zostało wspomniane, zamiana mieszkania z kredytem we frankach wymaga przeniesienia hipoteki na inną nieruchomość, w której władanie ma wejść wskutek zamiany frankowicz. Na taki zabieg musi zgodzić się bank frankowicza, a także sporządzić odpowiedni aneks do umowy kredytowej we franku. Wymagane mogą okazać się inne formalności, a także kolejne koszty związane z takim zabiegiem.  

Zamiana mieszkania z kredytem we frankach czy pozew?

Nie da się ukryć, że zamiana mieszkania z kredytem frankowym wiąże się z szeregiem formalności i opłat, a dodatkowo nie jest pewnym rozwiązaniem. Dużo lepszym sposobem jest pozwanie swojego banku o unieważnienie zawartej umowy kredytowej, które również pozwoli na wykreślenie hipoteki. Wówczas zamiana mieszkania będzie łatwiejszą do dokonania transakcją. 

Jeśli interesuje Cię wytoczenie sprawy sądowej przeciwko swojemu bankowi i pozbycie się kredytu we frankach, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści przedstawią Ci najkorzystniejsze rozwiązania, a także wszystkie korzyści, jakie przynieść Ci może wygrana z bankiem. 


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Czy można dochodzić roszczeń od banku jeżeli kredyt frankowy został już spłacony?

Czy można dochodzić roszczeń od banku jeżeli kredyt frankowy został już spłacony?
Spłacony kredyt frankowy nie uniemożliwia dochodzenia roszczeń. Walka frankowiczów po całkowitej spłacie zadłużenia jest tak samo skuteczna, jak w przypadku...

Jak banki wykorzystują niewiedzę frankowiczów o negocjacjach?

Jak banki wykorzystują niewiedzę frankowiczów o negocjacjach?
Czy warto podjąć negocjacje z bankiem w sprawie kredytów CHF? Jak banki wpływają na decyzje frankowiczów? Czy zdarzają się manipulacje...

Śmierć współkredytobiorcy a pozew WIBOR

Śmierć współkredytobiorcy a pozew WIBOR
Śmierć współkredytobiorcy nie oznacza, że nie można dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Jeżeli chcemy złożyć pozew WIBOR po śmierci...