SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Jak banki wykorzystują niewiedzę frankowiczów o negocjacjach?

Data ostatniej aktualizacji:

Sposoby banków na wykorzystanie niewiedzy frankowiczów o negocjacjach

Czy warto podjąć negocjacje z bankiem w sprawie kredytów CHF? Jak banki wpływają na decyzje frankowiczów? Czy zdarzają się manipulacje w negocjacjach kredytowych? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź z poniższym artykule.

Jak banki wykorzystują niewiedzę frankowiczów?

Banki udzielając kredytów frankowych wykorzystały niewiedzę frankowiczów, nie informując ich o ryzykach związanych z zaciągnięciem kredytu powiązanego z walutą obcą. Niewiedza frankowiczów i manipulacje banków przy kredytach CHF doprowadziły do tego, że obecnie w sądach mamy tysiące spraw frankowych.

Obecnie można pokusić się o stwierdzenia, że banki także próbują wykorzystywać niewiedzę frankowiczów, oferując im ugody, których zapisy budzą wiele do życzenia. Część z oferowanych ugód zakłada przewalutowanie kredytu na złotówki i dalsze trwanie umowy kredytu mimo spłacenia przez kredytobiorcę kapitału kredytu. W innych przypadkach banki oferują kredytobiorcom zwrot pewnej kwoty jednak jest ona w porównaniu z tym co byśmy wygrali w sprawie sądowej o unieważnienie umowy, niska. Otrzymując ofertę ugody od banku, zawsze należy ją dokładnie przeanalizować, aby być świadomym jej konsekwencji.

Czy negocjacje z bankiem są korzystne dla frankowiczów?

Podejmując negocjacje w sporach frankowych, nic nie tracimy, o ile nie tamują one dalszych naszych działań sądowych. Same negocjacje nie wywołują żadnych skutków prawnych, dopiero podpisanie z bankiem porozumienia czy aneksu do umowy niesie za sobą skutki.

Obecnie praktyki banków wobec frankowiczów obejmują oferowanie im ugód. Większość banków przesyła frankowiczom oferty ugodowe, a nawet telefonuje bezpośrednio do kredytobiorców, zachęcając ich do zawarcia ugody. Musimy pamiętać, że warunki, które przedstawi nam ban,k warto negocjować. Co jednak istotne, ugody z bankiem są mniej korzystne niż wygrana sprawa sądowa. Jeżeli zatem nie jesteśmy w podbramkowej sytuacji, to warto zaczekać na rozstrzygnięcie sprawy sądowej. Ugoda z bankiem to szybsza niż sprawa sądowa możliwość odzyskania pieniędzy od banku, jednak finansowo korzystniejsze jest unieważnienie umowy przez sąd.

Jak przygotować się do rozmów z bankiem?

Przygotowując się do rozmów z bankiem przede wszystkim, należy dokładnie, obliczyć ile dotychczas wpłaciliśmy do banku. Musimy mieć bowiem świadomość, ile zyskalibyśmy w sądzie. Zazwyczaj bowiem pozew zawiera roszczenie o zapłatę właśnie kwoty wpłaconej w danym okresie do banku oraz roszczenie o ustalenie nieważności umowy kredytu. Znając konkretną liczbą, łatwiej będzie nam prowadzić negocjacje. Co więcej, należy sprawdzić, czy gdybyśmy zdecydowali się na porozumienie z bankiem to, czy bylibyśmy zwolnieni od podatku od ugody frankowej. Zapłata podatku bowiem mogłaby diametralnie wpłynąć na opłacalność ugody. Jeżeli w sprawie sądowej sąd udzielił nam zabezpieczania, także można użyć tego argumentu na wzmocnienie naszej pozycji w negocjacjach.

Jakie prawa mają frankowicze podczas negocjacji?

Frankowicze podczas negocjacji z bankiem mogą użyć naprawdę wielu argumentów, natury prawnej i faktycznej, aby wzmocnić swoją argumentację. Przede wszystkim otrzymując od banki pierwszą oraz i kolejne wersje ugody masz prawo je negocjować. Negocjacje z bankiem często przynoszą rezultat i bank, w pewnym zakresie zmienia swoje pierwotne założenia. Jeżeli sprawa sądowa przeciwko bankowi jest w toku, masz prawo, żądać, aby bank pokrył koszty związane z tym postępowaniem. Banki nie zawsze zawierają tę kwestię w ugodzie, a jest to jedna z istotniejszych kwestii. Ugoda z bankiem jest jednak mniej opłacalna niż wygrana w sądzie.

Banki a negocjacje z frankowiczami często budzą kontrowersje. Bowiem warunki oferowane przez banki często nie są po prostu dobre. Niewiedza kredytobiorców a umowy frankowe to temat wciąż aktualny. Warto po raz kolejny nie dać się nabrać bankowi i przed podpisaniem żadnego porozumienia czy aneksu udać się po poradę prawną. Unieważnienie kredytu frankowego to sposób na pozbycie się swojego zobowiązania raz na zawsze. Kancelaria frankowa Frejowski od lat pomaga kredytobiorcom w walce z bankami.  Przed skierowaniem pozwu frankowego do sądu frankowicz może skorzystać z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator frankowy, aby dowiedzieć się ile możesz zyskać.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Czy można dochodzić roszczeń od banku jeżeli kredyt frankowy został już spłacony?

Czy można dochodzić roszczeń od banku jeżeli kredyt frankowy został już spłacony?
Spłacony kredyt frankowy nie uniemożliwia dochodzenia roszczeń. Walka frankowiczów po całkowitej spłacie zadłużenia jest tak samo skuteczna, jak w przypadku...

Śmierć współkredytobiorcy a pozew WIBOR

Śmierć współkredytobiorcy a pozew WIBOR
Śmierć współkredytobiorcy nie oznacza, że nie można dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Jeżeli chcemy złożyć pozew WIBOR po śmierci...

Frankowicze a pozwy SLAPP

Frankowicze a pozwy SLAPP
Sprawy frankowe nieustannie są w okresie rozkwitu. W dalszym ciągu nowi kredytobiorcy wnoszą powództwa o unieważnienie umów frankowych, a ponad...