SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Ugoda frankowa – czy warto z niej skorzystać?

Data ostatniej aktualizacji:

Ugody frankoweugoda frankowa - czy warto

W większości przypadków zawarcie ugody z bankiem się nie opłaca, bowiem więcej kredytobiorca zyska unieważniając umowę kredytu na drodze sądowej. W niektórych jednak przypadkach warto rozważyć zawarcie ugody z bankiem, w szczególności jeżeli skłania nas do tego nasza sytuacja materialna czy rodzinna. W każdym jednak przypadku dobrze, aby zarówno samo zawarcie ugody z bankiem, jak i jej treść była skonsultowana z prawnikiem.

Czy trzeba zapłacić podatek od ugody z bankiem?

Na gruncie podatkowym umorzenie długu przez bank to także przychód. Dzięki zmniejszeniu długu można mówić o „zaoszczędzeniu” pewnej kwoty pieniędzy. Co do zasady zaś od przychodu trzeba odprowadzić podatek dochodowy. Czy więc od ugody z bankiem trzeba odprowadzić podatek? W prawie podatkowym istnieje wiele wyłączeń, gdy mimo uzyskania dochodu podatku nie trzeba płacić. Tak też jest w sprawie frankowiczów.

Czy da się obniżyć podatek od ulgi?

Minister Finansów w dniu 11 marca 2022 r. wydał rozporządzenie w sprawie zwolnienia poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytami hipotecznymi udzielanymi na cele mieszkaniowe (Dz.U z  2022, poz.592). Następnie w dniu 23 grudnia 2022 r. zostało wydane kolejne rozporządzenie w tym przedmiocie. Obecnie zaś (do 31 grudnia 2024 r.) co do zasady nie trzeba płacić podatku od ugody frankowej. Takie rozwiązanie ma zachęcić kredytobiorców do częstszego korzystania z ugód w sprawach frankowych.

Jak skorzystać z ulgi?

Są jednak sytuacje, w których podatek od ugody z bankiem trzeba będzie zapłacić. Aby skorzystać z ulgi należy spełnić takie warunki jak:

  • Kredyt musi być zaciągnięty przez osobę fizyczną.
  • Kredyt musi być zaciągnięty na cele mieszkaniowe – jeżeli kredyt związany jest z działalnością gospodarczą lub celami inwestycyjnymi to zwolnienie nie będzie przysługiwało.
  • Kredyt przeznaczony musi być na realizację jednej inwestycji mieszkaniowej – jeżeli kredytobiorca zaciągnął dwa kredyty: na zakup i budowę domu oraz na wykończenie, będzie mógł skorzystać z umorzenia podatku, gdyż oba kredyty dotyczą tej samej inwestycji.
  • Nie wolno wcześniej skorzystać z identycznej ulgi.

Konieczność rozliczenia się z organem podatkowym zajdzie, gdy kredytobiorca nie spełni warunków ulgi podatkowej.

Na co zwrócić uwagę przy zawieraniu z bankiem ugody dotyczącej kredytu frankowego?

Zawierając z bankiem ugodę trzeba szczegółowo przeanalizować jej treść. Zazwyczaj ugoda z bankiem zakłada zmniejszenie salda zadłużenia lub ewentualnie odzyskanie od banku części spłaconych już kwot. Powinniśmy zdawać sobie sprawę ile dokładnie wpłaciliśmy do banku, jak też ile możemy zyskać dzięki sprawie sądowej. Sądowe unieważnienie umowy kredytu da kredytobiorcy większe korzyści finansowe aniżeli zawarcie ugody z bankiem. Jednak mimo tego chcąc taką ugodę zawrzeć, powinniśmy znać te liczby, gdyż może to stanowić przydatny argument w negocjacjach z bankiem. Można skorzystać z prostego narzędzia – kalkulatora frankowego – jednak na uwadze należy mieć, że podaje on jedynie przybliżoną kwotę, jaką można odzyskać od banku.

Zwrócić uwagę należy jednak nie tylko na kwotę, która zostanie przez bank umorzona, ale także m.in. na kwestię zrzeczenia się roszczeń. Ugody z bankami obejmują zrzeczenie się wszystkich roszczeń przysługujących konsumentowi, w tym niemożność późniejszego dochodzenia nieważności umowy. Analizując ugodę należy zwrócić uwagę czy i jakich roszczeń zrzeka się bank.

Czy warto podpisać ugodę z bankiem w 2024 roku?

Warunki ugody z bankiem nie będą nigdy tak korzystne dla kredytobiorcy, jak stwierdzenie nieważności umowy kredytu przez sąd. Dlatego też tak wielu kredytobiorców decyduje się na pozew frankowy. Jednak część z kredytobiorców nie chce lub nie może czekać kilka lat na zakończenie sprawy sądowej. Wówczas jeżeli jesteśmy zdecydowani na ugodę z bankiem, warto wynegocjować sobie jak najlepsze warunki ugody. Propozycje ugody, które frankowicze zazwyczaj dostają drogę elektroniczną od banku, są wstępem do rozmów. Warto skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii frankowej, która wie w jaki sposób przeprowadzić negocjacje, jak też przeanalizuje szczegółowo treść ugody i wytłumaczy nam wszelkie konsekwencje związane podpisaniem takiej ugody.

Zanim podpiszesz ugodę z bankiem, skonsultuj się z kancelarią

Zawarcie ugody z bankiem powinno być dobrze przemyślane i skonsultowane z prawnikiem. Decydując się na ugodę, eliminuje się z umowy ryzyko kursowe, ale zastępowane jest ono ryzykiem oprocentowania, które jest wyższe w kredytach złotówkowych. Dlatego też warto wiedzieć również, jak w przyszłości będzie wyglądać spłata kredytu i czy możliwe jest, że rata po podpisaniu ugody wzrośnie kilkukrotnie.

Kancelaria frankowa pomaga od wielu lat frankowiczom w walce z bankami. Podpisanie ugody z bankiem to niezwykle ważna czynności, dlatego też nie należy jej podejmować pochopnie i warto skonsultować ją w kancelarią prawną.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Reklamacja do banku kredyt frankowy

Reklamacja do banku kredyt frankowy
Kredyty frankowe masowo unieważniane są przez sądy. Warto jednak wiedzieć, jakie działania podjąć, aby doprowadzić do sytuacji, jaką jest unieważnienie...

Jakie są konsekwencje podatkowe unieważnienia kredytu frankowego?

Jakie są konsekwencje podatkowe unieważnienia kredytu frankowego?
Skutkiem uznania umowy kredytu frankowego za nieważną jest konieczność dokonania stosownego rozliczenia między stronami, polegającego na zwrocie wzajemnych świadczeń. Dodatkowo...

Jak zarządzać finansami po unieważnieniu kredytu frankowego?

Jak zarządzać finansami po unieważnieniu kredytu frankowego?
W przypadku unieważnienia umowy kredytowej strony postępowania zobowiązane są do wzajemnego rozliczenia. Bank będzie musiał oddać kredytobiorcy wszystkie wpłacone przez...