SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Prognoza dla kursu franka szwajcarskiego – Czy frank będzie spadał?

Data ostatniej aktualizacji:

Czy frank szwajcarski będzie spadał?

Kredytobiorcy posiadający kredyty frankowe bacznie obserwują notowania franka szwajcarskiego, licząc na jego spadek, a w konsekwencji również spadek rat kredytowych. Jakie są prognozy i przewidywania odnośnie kursu franka szwajcarskiego? Czy frankowicze mogą liczyć na spadek kursu franka w 2024 roku?

Dlaczego kurs franka szwajcarskiego jest taki wysoki?

Obecnie kurs franka szwajcarskiego wynosi ok. 4,57 zł. W 2022 roku przekroczył on nawet granicę 5 złotych. Są to wysokie kursy, biorąc pod uwagę, że kiedy w latach 2006-2010 większość kredytobiorców zaciągała kredyty indeksowane lub denominowane do franka szwajcarskiego kurs ten wynosił nieco ponad 2 zł. Na wysoki poziom franka w ostatnich latach ma wpływ wiele czynników między innymi inflacja w krajach europejskich, w tym również w Szwajcarii, przedłużająca się wojna na Ukrainie, kryzys energetyczny czy niepewność na rynkach światowych.

Czy frank szwajcarski będzie spadał w 2024 roku?

Ekonomiści raczej jednoznacznie wskazują, że nie ma co liczyć na drastyczny spadek kursu franka. Dobrą wiadomością jest to, że przewiduje się spadki franka. Pod koniec roku kurs franka ma spaść do poziomu około 4,3-4,2 zł. A zatem nie będą to wielkie wahania kursowe. Kurs nadal będzie wysoki w porównaniu do okresu kiedy zaciągane były kredyty frankowe.

W 2024 roku kurs franka nie powinien przekroczyć zatem bariery 5 złotych. Jednak są i tacy co przewidują, że już za kilka miesięcy kurs wzrośnie powyżej 5 zł. O tym, że na rynku walutowym może dochodzić do drastycznych zmian świadczy m.in. dzień nazywany „czarnym czwartkiem” tj. 15 stycznia 2015 r. Wówczas frank szwajcarski gwałtownie się umocnił, po tym jak szwajcarski bank centralny zaprzestał interwencji na rynku walutowym. Kurs franka wzrost wtedy z kwoty 3,50 zł do kwoty 5,19 zł. Pod koniec dnia jego cena spadła do 4,31 zł.

Jaka jest prognoza dla franka szwajcarskiego?

Obecnie wiele inwestorów traktuje franka szwajcarskiego jako stabilną walutę, co przemawia za tym, że kurs franka nie spadnie znacząco. Szwajcarski bank centralny podejmuje także działania mające na celu umocnienie waluty. Kurs franka powinien się utrzymać na obecnym poziomie z delikatnymi spadkami. Jednak w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń gospodarczych w Europie, a nawet i na świecie kurs ten może drastycznie podskoczyć. Jak też miało to miejsce w związku z sytuacją wojny na Ukrainie.

Czy kredyty we frankach wzrosną?

Mamy już za sobą kilka podwyżek stóp procentowych w Szwajcarii na skutek inflacji. A co za tym idzie wzrost rat kredytowych, które muszą płacić kredytobiorcy kredytów frankowych. Inflacja ma istotne znaczenie dla kredytów frankowych, nawet tych zawartych przez polskich kredytobiorców. Jeżeli doszłoby do podwyżek stóp procentowych to nie byłaby to dobra wiadomość dla kredytobiorców frankowych. Jednak obecnie ekonomiści przewidują raczej ich spadek. Podwyżki stóp procentowych to bowiem idealne warunki dla dalszego umacniania się franka.

Sposób na rosnący kurs franka

Rosnący kurs franka to problem dla wielu kredytobiorców posiadających kredyty w tej walucie. Większy kurs franka to bowiem wyższe raty kredytu. Kurs ten nie jest zależy od kredytobiorców, stąd też jedynym rozwiązaniem, które może pomóc kredytobiorcom, jest postępowanie sądowe o unieważnienie lub odfrankowienie kredytu frankowego. Orzecznictwo w sprawach frankowych obecnie jest bardzo korzystne. Frankowicze wygrywają w sądach około 95% spraw. Sądy często ustalają, że umowy kredytów frankowych są nieważne. Dzięki czemu kredytobiorca może pozbyć się swojego zobowiązania kredytowego. Co więcej możliwe jest wstrzymanie przez sąd płatności rat kredytu na czas trwania postępowania. Oznacza to, że perspektywa braku płatności rat wcale nie jest aż tak odległa.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Jak prezentuje się kurs franka szwajcarskiego do złotego? Aktualizacja wrzesień 2023 r.

Jak prezentuje się kurs franka szwajcarskiego do złotego? Aktualizacja wrzesień 2023 r.
Kurs franka szwajcarskiego ma istotne znaczenie dla kredytobiorców, którzy wciąż spłacają zobowiązania z umowy kredytu frankowego. Na przestrzeni lat kurs...

Usunięcie WIBOR

Usunięcie WIBOR
Wskaźnik WIBOR ma istotne znaczenie przy wyliczaniu oprocentowania kredytów (a w efekcie rat kredytowych) o zmiennej stopie procentowej. Z uwagi...

Inflacja a kredyt frankowy

Inflacja a kredyt frankowy
Pozornie może wydawać się, że rosnąca inflacja nie ma bezpośredniego przełożenia na sytuację kredytobiorców frankowych w Polsce. Kredyty frankowe nie...