W dalszym ciągu trwa dobra passa kredytobiorców frankowych, którzy wygrywają już ponad 95% spraw o kredyt CHF. Wygrana sprawa prowadzi do unieważnienia umowy frankowej, co przynosi olbrzymią korzyść finansową kredytobiorcom. W związku z tym naprawdę opłacalnym jest pozwanie banku o unieważnienie umowy kredytowej. Zasadniczo największą wadą takiego rozwiązania jest czas, jaki musi upłynąć od wniesienia powództwa do wydania wyroku w sprawie. To powoduje, że nie każdy kto posiada kredyt CHF jest skłonny do skierowania sprawę na drogę sądową. W związku z tym na popularności zyskuje cesja wierzytelności kredytowej. Przeniesienie wierzytelności na podmiot trzeci ma swoje plusy i minusy, z pewnością wpływa natomiast na roszczenia po cesji wierzytelności.
Jak przebiega proces dochodzenia praw po cesji kredytu? Jak kształtują się prawa kredytobiorcy po cesji wierzytelności? Czy dochodzenie roszczeń z cesji kredytów jest w ogóle możliwe? Jak wyglądają regulacje prawne cesji kredytów? W dzisiejszym wpisie przybliżymy te kwestie.
Jakie prawa ma kredytobiorca po cesji wierzytelności?
Prawa kredytobiorcy po cesji są mocno ograniczone, żeby nie powiedzieć, iż w ogóle mu nie przysługują w zakresie roszczeń kierowanych do banku. Roszczenia frankowiczów przy cesji nie występują. Zgodnie z art. 509 KC § 1 wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. § 2 wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki.
Czy można dochodzić roszczeń po przeniesieniu wierzytelności?
Procedura dochodzenia praw po cesji nie ma zastosowania względem kredytobiorcy, który zbył swoje roszczenia. Oczywiście otrzyma on wynagrodzenie od nabywcy roszczeń z umowy frankowej. Nie mam jednak realnej możliwości pozwania banku o zapłatę, czy unieważnienie kredytu ponieważ na skutek cesji wyzbył się tych roszczeń.
Jakie są konsekwencje sprzedaży kredytu frankowego?
Prawa konsumenta w cesji kredytowej nie są w żaden sposób naruszone, sama cesja jest więc zgodna z prawem. Plusem sprzedaży kredytu frankowego jest fakt, że kredytobiorca może liczyć na szybkie otrzymanie środków pieniężnych i uniknięcie stresującego procesu sądowego, który może trwać nawet kilka lat.
Warto zwrócić jednak uwagę na fakt, że odzyskanie środków po cesji przez kredytobiorcę od banku nie jest już możliwe. Dochodzenie praw w przypadku cesji przechodzi bowiem na nowy podmiot. Otrzymane od nabywcy wierzytelności środki za cesję są przy tym znacznie niższe niż te, które można wywalczyć w sądzie. W związku z tym z praktycznego punktu widzenia są to działania mało opłacalne dla przeciętnego kredytobiorcy. Wydaje się, że grupą zainteresowaną sprzedażą roszczeń mogą być jedynie frankowicze, którzy spłacili już swój kredyt, a z różnych przyczyn nie chcą iść do sądu walczyć o unieważnienie umowy.
Jak banki realizują cesję wierzytelności?
Co ciekawe, nie tylko kredytobiorca, ale również bank ma teoretyczną możliwość sprzedaży swoich roszczeń w drodze cesji wierzytelności. Niezbędnym warunkiem do przeprowadzenia tego rodzaju operacji jest zawarcie odpowiedniego postanowienia w treści umowy kredytu.
Teoria nijak ma się jednak do praktyki – w rzeczywistości w stosunku do kredytów CHF sprzedaż wierzytelności z reguły nie występuje. Ewentualne roszczenia banków z CHF nie są szczególnie atrakcyjne na rynku skupowanych wierzytelności, sam bank nie ma też potrzeby ich sprzedaży, skoro kwotę kapitału otrzyma i tak w wyniku unieważnienia umowy frankowej.
Jak unieważnić umowę frankową?
Każdy mający problem z umową frankową, powinien zastanowić się nad podjęciem stosownych kroków prawnych. Frankowicze nie powinny już dłużej zwlekać, wszak wygrana sprawa frankowa to olbrzymia korzyść ekonomiczna. Kancelaria frankowa Frejowski CHF od wielu lat świadczy profesjonalną obsługę prawną w sporach z zakresu prawa bankowego, w tym w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego. Obecne niezwykle korzystne dla kredytobiorców orzecznictwo sprawia, że 95% spraw przeciwko bankom wygrywają frankowicze.
Każdy zainteresowany może w prosty sposób wyliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. W tym celu pomocnym jest bezpłatny i łatwy w obsłudze kalkulator frankowy.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162