SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Frank szwajcarski a inflacja w Szwajcarii – co z kursem CHF?

Data ostatniej aktualizacji:

Inflacja w Szwajcarii - kurs CHF

Kurs franka szwajcarskiego bacznie obserwują tysiące frankowiczów. Każdy jego wzrost wiąże się z wyższą ratą kredytu. Wysokość kursu franka szwajcarskiego zależy między innymi od polityki wewnętrznej Szwajcarii, w tym wysokości stóp procentowych.

Sprawdź: Kalkulator frankowy

Stopy procentowe w Szwajcarii

Warto wskazać, że we wrześniu 2023 roku Szwajcarski Bank Narodowy nie zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych, jak prognozowano. Wcześniej bowiem pięciokrotnie stopy procentowe były podwyższane. Stopy procentowe zostały utrzymane na poziomie 1,75 procent. Jest to dobra wiadomość dla kredytobiorców frankowych, bowiem podwyżka stóp procentowych w Szwajcarii wiązałaby się ze wzrostem kursu franka szwajcarskiego.

Inflacja w Szwajcarii

Szwajcaria jako jeden z nielicznych europejskich krajów nie zmaga się z problemem galopującej inflacji w takim zakresie, jak chociażby Polska.  Aczkolwiek nawet inflacja w mniejszym zakresie wymaga wprowadzenia pewnych rozwiązań i jej stałego kontrolowania. W czerwcu 2022 roku w Szwajcarii zdecydowano się na pierwszą od 15 lat podwyżkę stóp procentowych. Warto wskazać, że wcześniej przez lata stopy procentowe w Szwajcarii pozostawały ujemne. Zacieśnianie polityki pieniężnej w Szwajcarii przeciwdziała wzrostowi presji inflacyjnej. We wrześniu inflacja w Szwajcarii wyniosła 1,7 procent, co było wynikiem o 0,1 niższym względem odnotowanego w sierpniu. W Szwajcarii odnotowano zatem nieznaczny wzrost rocznego wskaźnika inflacji w porównaniu z sierpniem, co właśnie miało przełożenie na decyzję w sprawie stóp procentowych. Szwajcarski Bank Narodowy chce utrzymać roczny wzrost cen na poziomie nie wyższym niż 2%.

Kurs franka

Obecnie kurs franka pozostaje na poziomie około 4,70 zł. Kurs franka szwajcarskiego zależy od wielu czynników tak zewnętrznych, jak i związanych z polityką wewnętrzną Szwajcarii. Historia uczy, że frank szwajcarski umacnia się w sytuacjach kryzysowych na świecie, co może mieć związek z tym, że w powszechnej opinii uchodzi on za walutę silną i bezpieczną. Przykładem takiego umocnienia kursu franka, spowodowanego czynnikami zewnętrznymi, może być początek globalnego kryzysu gospodarczego w 2007 r., kiedy to inwestorzy rozpoczęli masowy wykup franka szwajcarskiego w celu ochrony swoich oszczędności. Działania takie doprowadziły do zauważalnego wzrostu kursu franka szwajcarskiego w tym okresie. Obecnie wiele inwestorów traktuje franka szwajcarskiego jako stabilną walutę, co przemawia za tym, że kurs franka nie spadnie.

Wysoki kurs franka szwajcarskiego powinien zachęcić osoby posiadające umowy kredytowe we frankach szwajcarskich do podjęcia działań prawnych przeciwko bankom. Umowy kredytów frankowych są uznawane w znacznej większości przez sądy za nieważne, co wiąże się z pozbyciem się kredytu i zwrotem środków kredytobiorcy przez bank.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału – co z pozwami banków?

Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału – co z pozwami banków?
Obecnie przed sądami toczy się wiele spraw nie tylko z powództwa kredytobiorców, ale także banków. Banki jeszcze nie tak dawno...

Sądy nadal odnotowują duży napływ spraw frankowych

Sądy nadal odnotowują duży napływ spraw frankowych
Frankowicze nadal chętnie składają pozwy do sądów. Nic w tym dziwnego, bowiem masowo wygrywają oni z bankami. Co więcej, najnowszy...

​​​Uchwała frankowa – co oznacza dla frankowiczów?

​​​Uchwała frankowa – co oznacza dla frankowiczów?
W dniu 25 kwietnia 2024 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której rozstrzygnął zagadnienia prawne dotyczące kredytów frankowych. Zapadłe orzeczenie...