Kurs franka szwajcarskiego bacznie obserwują tysiące frankowiczów. Każdy jego wzrost wiąże się z wyższą ratą kredytu. Wysokość kursu franka szwajcarskiego zależy między innymi od polityki wewnętrznej Szwajcarii, w tym wysokości stóp procentowych.
Sprawdź: Kalkulator frankowy
Stopy procentowe w Szwajcarii
Warto wskazać, że we wrześniu 2023 roku Szwajcarski Bank Narodowy nie zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych, jak prognozowano. Wcześniej bowiem pięciokrotnie stopy procentowe były podwyższane. Stopy procentowe zostały utrzymane na poziomie 1,75 procent. Jest to dobra wiadomość dla kredytobiorców frankowych, bowiem podwyżka stóp procentowych w Szwajcarii wiązałaby się ze wzrostem kursu franka szwajcarskiego.
Inflacja w Szwajcarii
Szwajcaria jako jeden z nielicznych europejskich krajów nie zmaga się z problemem galopującej inflacji w takim zakresie, jak chociażby Polska. Aczkolwiek nawet inflacja w mniejszym zakresie wymaga wprowadzenia pewnych rozwiązań i jej stałego kontrolowania. W czerwcu 2022 roku w Szwajcarii zdecydowano się na pierwszą od 15 lat podwyżkę stóp procentowych. Warto wskazać, że wcześniej przez lata stopy procentowe w Szwajcarii pozostawały ujemne. Zacieśnianie polityki pieniężnej w Szwajcarii przeciwdziała wzrostowi presji inflacyjnej. We wrześniu inflacja w Szwajcarii wyniosła 1,7 procent, co było wynikiem o 0,1 niższym względem odnotowanego w sierpniu. W Szwajcarii odnotowano zatem nieznaczny wzrost rocznego wskaźnika inflacji w porównaniu z sierpniem, co właśnie miało przełożenie na decyzję w sprawie stóp procentowych. Szwajcarski Bank Narodowy chce utrzymać roczny wzrost cen na poziomie nie wyższym niż 2%.
Kurs franka
Obecnie kurs franka pozostaje na poziomie około 4,70 zł. Kurs franka szwajcarskiego zależy od wielu czynników tak zewnętrznych, jak i związanych z polityką wewnętrzną Szwajcarii. Historia uczy, że frank szwajcarski umacnia się w sytuacjach kryzysowych na świecie, co może mieć związek z tym, że w powszechnej opinii uchodzi on za walutę silną i bezpieczną. Przykładem takiego umocnienia kursu franka, spowodowanego czynnikami zewnętrznymi, może być początek globalnego kryzysu gospodarczego w 2007 r., kiedy to inwestorzy rozpoczęli masowy wykup franka szwajcarskiego w celu ochrony swoich oszczędności. Działania takie doprowadziły do zauważalnego wzrostu kursu franka szwajcarskiego w tym okresie. Obecnie wiele inwestorów traktuje franka szwajcarskiego jako stabilną walutę, co przemawia za tym, że kurs franka nie spadnie.
Wysoki kurs franka szwajcarskiego powinien zachęcić osoby posiadające umowy kredytowe we frankach szwajcarskich do podjęcia działań prawnych przeciwko bankom. Umowy kredytów frankowych są uznawane w znacznej większości przez sądy za nieważne, co wiąże się z pozbyciem się kredytu i zwrotem środków kredytobiorcy przez bank.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162