SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kim jest rzecznik finansowy?

Data ostatniej aktualizacji:

Kim jest rzecznik finansowy?

O Rzeczniku Finansowym wiele osób słyszało, jednak tak samo wiele osób nie do końca wie, w jakich sytuacjach można się do niego zgłosić i jak ta pomoc będzie wyglądać. Przyjrzyjmy się zatem bliżej tej instytucji.

Rzecznik finansowy – definicja

Rzecznik Finansowy, to urząd państwowy, który wspiera klientów w sporach z instytucjami rynku finansowego m.in. bankami, instytucjami pożyczkowymi, ubezpieczycielami. Instytucje finansowe często mają szereg swoich specjalistów podczas gdy konsument często pozostaje w tym skomplikowanym świecie finansów sam.

Jakie są zadania rzecznika finansowego?

Rola rzecznika finansowego to ochrona konsumentów i pomoc im. Jego wsparcie obejmuje udzielanie porad, ale także interwencje czy postępowania polubowne. O pomoc można zwrócić się zarówno na etapie sądowego, jak i pozasądowego rozwiązywania sporów.

Rzecznik Finansowy działa na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym, która szczegółowo reguluje działanie tej instytucji.

Jakie uprawnienia ma rzecznik finansowy?

Rzecznik Finansowy ma szerokie uprawnienia. Przede wszystkim wskazać należy na poniższe zasadnie o kompetencje i zadania rzecznika finansowego:

  • Udzielanie porad – jeżeli nie rozumiesz pisma, jakie dostałeś z instytucji finansowej lub masz pytania odnośnie sytuacji, której się znalazłeś, możesz zwrócić się telefonicznie lub mailowo po poradę.
  • Postępowanie interwencyjne – Rzecznik analizuje sprawę i w imieniu klienta (jeżeli uzna to za zasadne) zwraca się do instytucji finansowej o stanowisko, przedstawiając przy tym swoje racje.
  • Postępowanie polubowne – w tym postępowaniu Rzecznik nie staje po żadnej ze stron, a pomaga obu stronom w wypracowaniu wspólnego, satysfakcjonującego obie strony rozwiązania. Potocznie możemy wskazać, że jest to jakby mediacja finansowa.
  • Wydawanie istotnych poglądów – na etapie postępowania sądowego Rzecznik może wyrazić swoje stanowisko w sprawie. Wcześniej należy w tym przedmiocie złożyć wniosek wraz z dokumentacją procesową, aby Rzecznik mógł dokonać całościowej analizy sprawy. Stanowisko Rzecznika nie jest jednak wiążące dla sądu, jednak często jest pewnym kierunkowskazem.
  • Wniesienie skargi nadzwyczajnej – wnoszenia jest ona do Sądu  Najwyższego na rażąco niesprawiedliwe orzeczenia sądowe, wydane z naruszeniem praw człowieka i podstawowych standardów orzekania.

Jak widać, rzecznik finansowy w Polsce pełni ważną rolę. Jeżeli chcesz uzyskać pomoc prawna w sprawach finansowych, warto zwrócić się do rzecznika. Rozwiązywanie sporów finansowych nie zawsze jednak ma miejsce na etapie polubownym, a często istnieje konieczność złożenia pozwu do sądu.

Replika na odpowiedź na pozew

Kiedy można skontaktować się z rzecznikiem finansowym?

Z Rzecznikiem Finansowym warto skontaktować się jeżeli nie rozumiesz pisma otrzymanego od instytucji finansowej czy też nie zgadzasz się z otrzymanym stanowiskiem instytucji finansowej. Jeżeli czujesz się pokrzywdzony i nie wiesz, co z tym zrobić warto zwrócić się do Rzecznika o pomoc, jak najdokładniej opisując swoją sytuację.

Jeżeli zastanawiasz się jak skontaktować się z rzecznikiem finansowym, odwiedź jego stronę internetową, gdzie znajdziesz zarówno numery telefonów, jak i adres do korespondencji.

Jakie sprawy rozwiązuje rzecznik finansowy?

Rzecznik Finansowy pomaga w rozwiązaniu wielu spraw, które związane są z szeroko pojętym rynkiem finansowym. Pomoc świadczona przez Rzecznika Finansowego jest prowadzona w różnoraki sposób w zależności potrzeby danej osoby i okoliczności sprawy.

Usunięcie rzecznika finansowego a kredyty frankowe

W czerwcu 2024 r. Rzecznik Finansowy został odwołany decyzją premiera. Odwołanie to miało miejsce w połowie kadencji. Oficjalnie powodem odwołania Rzecznika jest niespełnienie ustawowych wymogów w odniesieniu do zajmowanego stanowiska. Odwołanie Rzecznika Finansowego wzbudziło wiele emocji i przyczyniło się do powstania wielu teorii. Rzecznik wielokrotnie opowiadał się po stronie frankowiczów, stąd też odwołanie Rzecznika u wielu kredytobiorców wzbudziło niepokój.

Czy frankowicze mają się czego obawiać w związku z odwołaniem rzecznika finansowego?

Wydaje się, że orzecznictwo w sprawcach frankowych jest już dosyć ugruntowane. Zarówno polskie sądy, jak i TSUE wielokrotnie wypowiadały się w kwestii nieważności umów frankowych. Nie wydaje się więc, że odwołanie Rzecznika miałoby cokolwiek zmienić w tej kwestii. Nie ulega wątpliwości, że jednak prokonsumenckie wsparcie Rzecznika odbierane było pozytywnie. Większe powody do zmartwień mają kredytobiorcy złotówkowi (posiadający kredyty ze stawką WIBOR), którzy pokładali nadzieje w stanowisku Rzecznika w tej kwestii.

Kancelaria frankowa Frejowski od kilkunastu lat pomaga frankowiczom w walce z bankami. Dzięki ścisłej specjalizacji na bieżąco śledzimy wszelkie nowości orzecznicze. Zachęcamy do skorzystania z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator frankowy. Dzięki niemu dowiesz się ile, możesz zyskać w sprawie frankowej. Unieważnienie kredytu frankowego jest możliwe!

Sprawdź również: Odwołanie rzecznika finansowego

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Pierwsza sprawa WIBOR trafiła do TSUE

Pierwsza sprawa WIBOR trafiła do TSUE
Pierwsza sprawa WIBOR w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej ożywiła opinię publiczną w lipcu 2024 roku. Orzeczenie TSUE w sprawie WIBOR...

Mediacja z bankiem

Mediacja z bankiem
Spory finansowe dotyczące kwestii kredytowych to temat, który nieustannie wzbudza ogromne zainteresowanie. Wiele osób obawiając się czasu trwania i kosztów...

Sankcja kredytu darmowego a kredyt frankowy

Sankcja kredytu darmowego a kredyt frankowy
Od kilku już lat najwięcej postępowań sądowych przeciwko bankom dotyczy spraw kredytów frankowych. Sprawy tego rodzaju prowadzi między innymi doświadczona...