SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kondycja Banku Millennium

Data ostatniej aktualizacji:

Kondycja Banku Millennium - analiza

Zmiany regulacyjne i zawirowania gospodarcze, jakich w ostatnich latach doświadczał sektor bankowy, były prawdziwymi wyzwaniami dla Banku Millennium. Agencja Moody’s w 2023 roku określiła długookresowy rating depozytów Banku Millennium do “Baa3” z “A3”, zmieniając jednocześnie perspektywę na negatywną. W przypadku banku, obniżenie ratingu i negatywna perspektywa wskazują na zwiększone ryzyko kredytowe. Nie jest to jednak znak, że automatycznie bank jest zagrożony bankructwem. Mimo czasowych trudności, kondycja Banku Millennium jest stabilna i ulega stopniowej poprawie.

Bank Millennium – historia

Bank Millennium powstał w 1989 roku jako jeden z pierwszych polskich banków z kapitałem prywatnym. Działalność rozpoczął pod marką Bank Inicjatyw Gospodarczych BIG SA. W 1992 roku akcje Banku były notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Od roku 2003 roku Bank działa pod marką Bank Millennium. Główny akcjonariuszem Banku Millenium jest portugalski Banco Comercial Português (BCP) – największy komercyjny bank w Portugalii. Bank Millennium jest jednym z pierwszych polskich banków komercyjnych oraz pierwszym bankiem notowanym na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Bank Millennium kondycja finansowa

Jaka jest obecna kondycja Banku Millennium? Kondycja finansowa Banku Millennium jest dobra, a jego klienci nie mają powodów do obaw o swoje środki. Bank Millennium w pierwszym kwartale 2023 roku wypracował 252,1 mln zł skonsolidowanego zysku netto. Dla porównania w pierwszym kwartale 2022 roku bank notował straty w wysokości 122,3 mln zł. W trzecim kwartale 2023 roku Grupa Banku Millennium osiągnęła zysk netto w wysokości 103 mln zł oraz łącznie 461 mln zł w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy bieżącego roku. Bank jest w trakcie realizacji planu naprawczego.

Czy pieniądze w Banku Millennium są bezpieczne? Pieniądze w Banku Millennium są bezpieczne. Bank wyemitował czteroletnie obligacje o wartości 500 mln euro spełniające wymogi MREL, domykając w ten sposób deficyt w stosunku do wymogów regulacyjnych.

Analiza finansowa Millennium

Jak Bank Millennium prezentuje się w porównaniu do innych banków w Polsce pod względem stabilności finansowej? Pod względem bezpieczeństwa banku na podstawie wskaźnika rentowności kapitałów własnych, najbardziej godnym zaufania jest Citibank, ING Bank Śląski oraz Alior Bank. Z kolei najwyższym współczynnikiem TCR mogą pochwalić: Citibank (Bank Handlowy w Warszawie), Santander Bank Polska oraz ING Bank Śląski. Najgorzej wypada dawny Getin Bank, Bank Millennium i mBank. TCR to łączny współczynnik kapitałowy, który jest miarą pokazującą relację kapitału własnego banku w stosunku do jego aktywów ważonych ryzykiem.

Millennium Bank i mBank to podmioty, które obok PKO BP, mają największy portfel hipotek frankowych.Jeżeli jesteś zainteresowany unieważnieniem umowy kredytu frankowego lub ofrankowieniem kredytu w Banku Millennium zachęcamy do skorzystania z Kancelarii frankowej Frejowski, której zespół opracował unikalną strategię procesową w walce z bankami, zwiększającą szanse na uwzględnienie roszczenia kredytobiorcy, a w konsekwencji korzystny wyrok. Przed skierowaniem sprawy do sądu możesz orientacyjnie wyliczyć kwotę korzyści jakie niesie za sobą pozwanie banku, a to dzięki kalkulatorowi frankowemu, przygotowanemu przez Kancelarię frankową Frejowski.

Konsekwencje problemów finansowych Banku Millennium dla kredytobiorców

Pomimo problemów finansowych związanych z kredytami frankowymi, Bankowi Millennium na razie upadłość nie grozi. Nie ma więc negatywnych konsekwencji dla kredytobiorców.  

Na marginesie można wskazać, że w przypadku upadłości banku, kredytobiorca nie jest zwolniony z obowiązku spłaty kredytu, a sama umowa nie wygasa. Kredytobiorca w dalszym ciągu uiszcza raty kredytu na rachunek wskazany w umowie kredytowej.

W przypadku Frankowiczów zaś chronią tzw. rezerwy frankowe, czyli odpisy, które musi dokonać bank w rocznym bilansie finansowym, z przeznaczeniem na poczet ewentualnych przegranych spraw sądowych. Wartość rezerw frankowych powinna być równa wartości przedmiotu sporu, czyli sumie wszystkich wpłat kredytobiorców frankowych. Dane dotyczące rezerw frakowych są jawne, więc każda zainteresowana osoba może sprawdzić ile dany bank przeznacza środków na przegrane procesy frankowe w sądach.

Źródła:

https://www.bankmillennium.pl/

https://www.gpw.pl/

https://www.bankier.pl/smart/ranking-bankow-w-polsce-najlepsze-i-bezpieczne-banki-w-polsce


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyty frankowe Warszawa Praga – Bemowo

Kredyty frankowe Warszawa Praga – Bemowo
Wielu kredytobiorców posiadających kredyty frankowe Praga Bemowo szuka pomocy frankowiczom na forum. W celu uzyskania skutecznej i kompleksowej pomocy frankowicz...

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?
Na rynku funkcjonuje całkiem sporo podmiotów, w tym niekoniecznie kancelarii, które zajmują się tematem kredytów frankowych. Jak wybrać dobrze? I...

Sądy Warszawa – wszystko, co musisz wiedzieć

Sądy Warszawa – wszystko, co musisz wiedzieć
Najwięcej spraw frankowych toczy się przed sądami w Warszawie. Dzisiaj przedstawię najważniejsze informacje o warszawskich sądach. Jakie są rodzaje sądów...