SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Najczęstsze błędy przy ugodach frankowych

Data ostatniej aktualizacji:

Najczęstsze błędy przy ugodach frankowych

Ugody frankowe są cały czas proponowane kredytobiorcom przez banki. Część z kredytobiorców, zwykle ze względów rodzinnych i finansowych, decyduje się na zawarcie takiej ugody, nawet wiedząc, że warunki są mniej korzystne niż korzyści z wygranej sprawy sądowej. Całą ugodę wraz ze wszystkimi załącznikami przed podpisaniem należy dokładnie przeczytać i przeanalizować. Jakie są najczęstsze błędy przy ugodach frankowych, które czasami popełniają nawet profesjonalni pełnomocnicy, a które mogą przynieść kredytobiorcy straty?

  1. Brak dokładnego wyliczenia „zysku”

Aby ocenić czy ugoda jest dla kredytobiorcy opłacalna, należy przede wszystkim dokonać porównania tego co możliwe byłoby do uzyskania domagając się unieważnienia umowy kredytu a tego co oferuje nam bank. Dopiero konkretne liczby dadzą nam odpowiedź czy proponowana przez bank ugoda jest rzeczywiście dobrym rozwiązaniem. W znacznej większości warunki proponowane przez banki są znacznie gorsze od tego co możemy zyskać dochodząc swoich praw w sądzie. Dlatego też ugody z bankami zawiera stosunkowo mało kredytobiorców.

2. Negocjacje

Jeżeli dostajemy ofertę ugody z banku, to często jest to oferta automatyczna, którą można negocjować. Doświadczony w sprawcach frankowych prawnik wie, w jakim zakresie i jak przeprowadzić negocjacje z bankiem, aby wynegocjować możliwie najlepsze warunki.

3. Koszty sądowe

Zdarza się, że kredytobiorcy wtoczyli sprawę sądową i w jej trakcie chcą zawrzeć ugodę z bankiem. Nie należy zapominać o rozliczeniu w ugodzie kosztów sądowych, tzn. dokładnym wskazaniu kto te koszty pokryje.

4. Zabezpieczenie hipoteczne 

Pamiętać należy także o zawarciu w ugodzie zapisów odnośnie zabezpieczenia hipotecznego, jeżeli w ramach ugody kredyt zostanie uznany za spłacony, bank powinien zobowiązać się do wystawienia w określonym terminie tzw. listu mazalnego umożliwiającego nam wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości.

5. Podatek od ugody

Nie każdy frankowicz jest zwolniony od podatku przy zawarciu ugody z bankiem. Jeżeli kredytobiorca będzie musiał zapłacić podatek, to może okazać się, że ugoda, która miała być korzystna, wcale taka nie jest. Każdorazowo należy sprawdzić, czy kredytobiorca spełnia przesłanki do zwolnienia go od podatku. Podatku nie zapłacą  Ci kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt jako osoby fizyczne na realizację jednej inwestycji mieszkaniowej przez jedno gospodarstwo domowe. Wyjątkiem jest sytuacja, w której obie umowy dotyczą jednej nieruchomości np. pierwszy kredyt został zaciągnięty na zakup działki, a drugi na jego budowę. Ponadto, kredytobiorca wcześniej nie może skorzystać z tego rozwiązania.

Kancelaria frankowa Frejowski od kilkunastu lat pomaga frankowiczom w walce z bankami. Dzięki ścisłej specjalizacji na bieżąco śledzimy wszelkie nowości orzecznicze. Zachęcamy do skorzystania z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator frankowy. Dzięki niemu dowiesz się, ile możesz zyskać w sprawie frankowej. Unieważnienie kredytu frankowego jest możliwe!

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Syndyk Getin Noble Bank pozywa frankowiczów

Syndyk Getin Noble Bank pozywa frankowiczów
Syndyk masy upadłości Getin Noble Bank wnosi do sądów pozwy przeciwko kredytobiorcom, żądając zwrotu kapitału na podstawie nieważności umowy. Jednocześnie...

Czy banki dobrowolnie realizują wyroki sądowe w sprawach frankowych?

Czy banki dobrowolnie realizują wyroki sądowe w sprawach frankowych?
Bankom opłaca się, aby postępowanie sądowe trwało długo. Dlatego też w większości spraw wznoszą apelacje od wyroków, mimo że wiedzą,...

Czy zmiana przepisów rzeczywiście przyśpieszy sprawy frankowe?

Czy zmiana przepisów rzeczywiście przyśpieszy sprawy frankowe?
Rząd planuje wprowadzenie zmian legislacyjnych mających na celu przyspieszenie rozpatrywania spraw dotyczących kredytów denominowanych lub indeksowanych do franka szwajcarskiego. Projekt...