SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Powołanie pełnomocnika ds. kredytów frankowych a przyśpieszenie postępowań frankowych

Data ostatniej aktualizacji:

Przyśpieszenie postępowań frankowych

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar powołał dr Anetę Wiewiórowską na stanowisko pełnomocnika Ministra Sprawiedliwości do spraw ochrony praw konsumenta. Dr Aneta Wiewiórowska ma zająć się problemem kredytów frankowych, w tym w rozwiązaniu problemu dłużących się postępowań frankowych.

Adam Bodnar  w swojej wypowiedzi w dniu 12 stycznia 2024 r. wskazał: “Powołałem dziś panią dr Anetę Wiewiórowską na stanowisko pełnomocnika ministra sprawiedliwości do spraw ochrony praw konsumenta po to, by się zajęła kompleksowo kredytami frankowymi i sporami, które z tego tytułu wynikły. Bo myślę, że jak tutaj spojrzymy na to systemowo, to uda nam się doprowadzić do przyspieszenia postępowań w tej sprawie, a to jest jeden z głównych problemów w sądach warszawskich”

Co oznacza dla frankowiczów powołanie pełnomocnika ds. kredytów frankowych?

Zadaniem pełnomocnika do spraw kredytów frankowych będzie m.in. przyśpieszenie toczących się postępowań sądowych, jak też wsparcie kredytobiorców w dochodzeniu swoich praw. Powołanie takiego pełnomocnika wskazuje, że Minister Sprawiedliwości, jest świadomy skali problemu frankowiczów i widzi potrzebę pomocy w tym zakresie. Należy wskazać, że obecnie sądy są znacząco obciążone sprawami frankowymi. Chociażby w 2023 roku do warszawskich sądów trafiło kilkadziesiąt tysięcy nowych pozwów. Nic więc dziwnego, że terminy rozpraw są odległe, a sędziowie przeciążeni. Powołanie pełnomocnika ds. kredytów frankowych można uznać za dobry znak dla frankowiczów. O tym jednak przy problem długotrwałych postępowań sądowych zostanie zażegnany oraz jakie dokładnie działania podejmie powołany pełnomocnik, dowiemy się zapewne w najbliższych miesiącach.

Ile obecnie trwa sprawa frankowa?

Obecnie postępowanie sądowe w sprawie frankowej trwa około 3 lat. Zdarza się oczywiście, że czas ten jest trochę krótszy czy też dłuższy. Długotrwałe postępowanie sądowe to głównie wynik zapchanych pozwami sądów. Jednak nie należy zapominać, że wpływ na długość sprawy mają także sami sędziowie i podejmowane przez nich decyzje m.in. co przeprowadzenia zgłoszonych dowodów.

Mimo długiego czasu trwania postępowania frankowego kredytobiorcy decydują się na wystąpienie na drogę sądową, gdyż dzięki temu mogą uwolnić się od kredytu frankowego. Orzecznictwo w sprawach frankowych obecnie sprzyja kredytobiorcom, co również zachęca ich do składania pozwów przeciwko bankom. Nasza kancelaria frankowa pomaga kredytobiorcom na każdym etapie postępowania.

Czytaj również: Prognoza franka szwajcarskiego na 2024 rok

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Dlaczego banki w czasie procesu frankowego pozywają Frankowiczów?

Dlaczego banki w czasie procesu frankowego pozywają Frankowiczów?
Zdarza się, że mimo trwania procesu frankowego z powództwa kredytobiorcy bank składa swój pozew do sądu przeciwko frankowiczowi. Nie ma...

Banki są świadome, że nie mają mocnych argumentów w sprawach frankowych

Banki są świadome, że nie mają mocnych argumentów w sprawach frankowych
Frankowicze masowo wygrywają z bankami sprawy dotyczące zaciąganych przez laty kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty obcej. Banki z miesiąca...

Pozew Frankowiczów przeciwko Skarbowi Państwa

Pozew Frankowiczów przeciwko Skarbowi Państwa
Setki tysięcy ludzi przez kredyty frankowe poniosło różnego rodzaju krzywdy – byli narażeni na ogromny stres, niektórzy stracili zdrowie, inni...