SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Uchwała Sądu Najwyższego! Frankowicz -przedsiębiorca może iść do sądu?

Data ostatniej aktualizacji:

Uchwała Sądu Najwyższego! Frankowicz -przedsiębiorca może iść do sądu?

Zdecydowana część Frankowiczów wzięła głęboki oddech, gdy wielkimi krokami zbliżało się posiedzenie Sądu Najwyższego w przedmiocie nieważności umów frankowych. Spodziewano się ważnego głosu, który niejako wskaże kierunek rozwiązań nie tylko w podobnych sprawach, ale także w tych, które dotychczas nie mogły liczyć na rozwiązanie swoich problemów na wokandzie. Mowa o Frankowiczach, których umowy powiązane były z działalnością gospodarczą, a których procesy obarczone były wysokim ryzykiem przegranej. 28 kwietnia może zapisać się we frankowym kalendarzu, jako dzień, w którym Frankowicze-przedsiębiorcy ruszą do boju o swoje prawa! Co faktycznie zmienia podjęta ustawa przez Sąd Najwyższy?

Sąd Najwyższy daje przepustkę Frankowiczom – Przedsiębiorcom?

Przedmiotem rozważań Sądu Najwyższego w tym konkretnym zagadnieniu frankowym stanowiło pytanie dotyczące zasadności w postępowaniu banków związanym z wadliwym mechanizmem, na podstawie którego przeliczano raty oraz różnice w zobowiązaniu frankowym dla kredytobiorcy. W świetle prawa każde naruszenie dobrych obyczajów podczas trwania stosunku prawnego jest naruszeniem zasad współżycia społecznego, co w rezultacie przynosi krzywdę oraz szkodę na rzecz konsumenta.

Z takim właśnie naruszeniem mamy do czynienia w sprawach kredytów frankowych, bowiem brak dostatecznej informacji o ryzyku kursowym, czy dowolność w kształtowaniu kursów do takich właśnie należy. Przedsiębiorcy również mogą zabrać głos w tej sprawie, Sąd Najwyższy określił wszystkie umowy kredytów frankowych, w których bank pozwalał sobie na dowolność w ustalaniu kursów – mogą być nieważne!

Uchwała Sądu Najwyższego – co zmieni dla Frankowiczów Przedsiębiorców?

Ogłoszenie uchwały w sprawie o sygnaturze III CZP 40/22 stanowi przełom w sprawach Frankowiczów, których umowy były powiązane z działalnością gospodarczą. Do tej pory umowy frankowe tej grupy Frankowiczów i kwestia ich nieważności nie tyle, co nie była wyjaśniona – była niemożliwa do podjęcia, ponieważ wytoczenie takiego procesu łączyło się ze znaczącym ryzykiem przegranej sprawy.

Powyższe doprowadziło do tego, iż część zdecydowanych Klientów – przedsiębiorców, chcących podjąć walkę o sprawiedliwość zaniechała swoich działań, choć determinacja do pozwania banku i odzyskanie swoich pieniędzy była bardzo wysoka, jak twierdzą przedstawiciele Kancelarii Frejowski CHF.

Czy ta znacząca uchwała Sądu Najwyższego doprowadzi do wyjścia z cienia Frankowiczów – przedsiębiorców?

Za rogiem fala pozwów Frankowiczów Przedsiębiorców!

Większośc umów frankowych skonstruowana jest w sposób pozwalający bankom na dowolne ustalanie wartości zobowiązania frankowego poprzez odwoływanie się do tabeli kursowych, co daje pole do rozważań nad złożeniem pozwu przeciwko bankowi. Szczególnie Frankowicze – Przedsiębiorcy, których sprawy nie znajdowały się na listach kancelarii frankowych prowadzących sprawy o dochodzenie roszczeń. 

Frankowicze – Przedsiębiorcy muszą działać szybko?

Frankowicze, których umowy kredytowe były powiązane z działalnością gospodarczą powinni bardzo szybko podjąć decyzję o złożeniu pozwu – radzą specjaliści Kancelarii Frejowski CHF. Terminy przedawnienia roszczeń w przypadku konsumentów przedsiębiorców są zdecydowanie krótsze. Pełnomocnicy obu stron wokandy będą mieć teraz ręce pełne roboty, przybędzie Frankowiczów chcących walczyć o sprawiedliwość, bowiem ostatnia uchwała jedynie tylko bardziej utwierdza w przeświadczeniu, iż wygrana z bankiem jest możliwa!

Zachęcamy do podjęcia pierwszych kroków w drodze do życia bez kredytu, skontaktuj się z Kancelarią Frejowski CHF i przeanalizuj swoją umowę!


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Czy można dochodzić roszczeń od banku jeżeli kredyt frankowy został już spłacony?

Czy można dochodzić roszczeń od banku jeżeli kredyt frankowy został już spłacony?
Spłacony kredyt frankowy nie uniemożliwia dochodzenia roszczeń. Walka frankowiczów po całkowitej spłacie zadłużenia jest tak samo skuteczna, jak w przypadku...

Jak banki wykorzystują niewiedzę frankowiczów o negocjacjach?

Jak banki wykorzystują niewiedzę frankowiczów o negocjacjach?
Czy warto podjąć negocjacje z bankiem w sprawie kredytów CHF? Jak banki wpływają na decyzje frankowiczów? Czy zdarzają się manipulacje...

Śmierć współkredytobiorcy a pozew WIBOR

Śmierć współkredytobiorcy a pozew WIBOR
Śmierć współkredytobiorcy nie oznacza, że nie można dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Jeżeli chcemy złożyć pozew WIBOR po śmierci...