SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Uchwała Sądu Najwyższego! Frankowicz -przedsiębiorca może iść do sądu?

Uchwała Sądu Najwyższego! Frankowicz -przedsiębiorca może iść do sądu?

Zdecydowana część Frankowiczów wzięła głęboki oddech, gdy wielkimi krokami zbliżało się posiedzenie Sądu Najwyższego w przedmiocie nieważności umów frankowych. Spodziewano się ważnego głosu, który niejako wskaże kierunek rozwiązań nie tylko w podobnych sprawach, ale także w tych, które dotychczas nie mogły liczyć na rozwiązanie swoich problemów na wokandzie. Mowa o Frankowiczach, których umowy powiązane były z działalnością gospodarczą, a których procesy obarczone były wysokim ryzykiem przegranej. 28 kwietnia może zapisać się we frankowym kalendarzu, jako dzień, w którym Frankowicze-przedsiębiorcy ruszą do boju o swoje prawa! Co faktycznie zmienia podjęta ustawa przez Sąd Najwyższy?

Sąd Najwyższy daje przepustkę Frankowiczom – Przedsiębiorcom?

Przedmiotem rozważań Sądu Najwyższego w tym konkretnym zagadnieniu frankowym stanowiło pytanie dotyczące zasadności w postępowaniu banków związanym z wadliwym mechanizmem, na podstawie którego przeliczano raty oraz różnice w zobowiązaniu frankowym dla kredytobiorcy. W świetle prawa każde naruszenie dobrych obyczajów podczas trwania stosunku prawnego jest naruszeniem zasad współżycia społecznego, co w rezultacie przynosi krzywdę oraz szkodę na rzecz konsumenta. Z takim właśnie naruszeniem mamy do czynienia w sprawach kredytów frankowych, bowiem brak dostatecznej informacji o ryzyku kursowym, czy dowolność w kształtowaniu kursów do takich właśnie należy. Przedsiębiorcy również mogą zabrać głos w tej sprawie, Sąd Najwyższy określił wszystkie umowy kredytów frankowych, w których bank pozwalał sobie na dowolność w ustalaniu kursów – mogą być nieważne!

Uchwała Sądu Najwyższego – co zmieni dla Frankowiczów Przedsiębiorców?

Ogłoszenie uchwały w sprawie o sygnaturze III CZP 40/22 stanowi przełom w sprawach Frankowiczów, których umowy były powiązane z działalnością gospodarczą. Do tej pory umowy frankowe tej grupy Frankowiczów i kwestia ich nieważności nie tyle, co nie była wyjaśniona – była niemożliwa do podjęcia, ponieważ wytoczenie takiego procesu łączyło się ze znaczącym ryzykiem przegranej sprawy. Powyższe doprowadziło do tego, iż część zdecydowanych Klientów – przedsiębiorców, chcących podjąć walkę o sprawiedliwość zaniechała swoich działań, choć determinacja do pozwania banku i odzyskanie swoich pieniędzy była bardzo wysoka, jak twierdzą przedstawiciele Kancelarii Frejowski CHF. Czy ta znacząca uchwała Sądu Najwyższego doprowadzi do wyjścia z cienia Frankowiczów – przedsiębiorców?

Za rogiem fala pozwów Frankowiczów Przedsiębiorców!

Większośc umów frankowych skonstruowana jest w sposób pozwalający bankom na dowolne ustalanie wartości zobowiązania frankowego poprzez odwoływanie się do tabeli kursowych, co daje pole do rozważań nad złożeniem pozwu przeciwko bankowi. Szczególnie Frankowicze – Przedsiębiorcy, których sprawy nie znajdowały się na listach kancelarii frankowych prowadzących sprawy o dochodzenie roszczeń. 

Frankowicze – Przedsiębiorcy muszą działać szybko?

Frankowicze, których umowy kredytowe były powiązane z działalnością gospodarczą powinni bardzo szybko podjąć decyzję o złożeniu pozwu – radzą specjaliści Kancelarii Frejowski CHF. Terminy przedawnienia roszczeń w przypadku konsumentów przedsiębiorców są zdecydowanie krótsze. Pełnomocnicy obu stron wokandy będą mieć teraz ręce pełne roboty, przybędzie Frankowiczów chcących walczyć o sprawiedliwość, bowiem ostatnia uchwała jedynie tylko bardziej utwierdza w przeświadczeniu, iż wygrana z bankiem jest możliwa!

Zachęcamy do podjęcia pierwszych kroków w drodze do życia bez kredytu, skontaktuj się z Kancelarią Frejowski CHF i przeanalizuj swoją umowę!


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Getin Noble Bank

Getin Noble Bank
Getin Noble Bank jest następcą prawnym banków Metrobank, Dombank, czy też Getin Bank S.A., które udzielały Frankowiczom kredyty frankowe. W latach 2005-2008 był jednym z najczęściej udzielających kredyty frankowe w Getin Noble S.A. podmiotem finansowym...

BPH

BPH
Kredyty frankowe w BPH stanowią bardzo duży odsetek kredytów hipotecznych w Polsce, bowiem w skład portfela, jakim są kredyty frankowe w BPH wchodzą kredyty indeksowane po przejęciu GE Money Banku, a także kredyty denominowane udzielane pierwotnie przez Bank Przemysłowo-Handlowy PBK S.A...

Deutsche

Deutsche
Sposobów na pozbycie się problemu, jakim jest kredyt frankowy w Deutsche banku jest wiele. Możliwe jest złożenie pozwu zbiorowego lub indywidualne dochodzenie unieważnienia bądź rezultatu, jakim jest odfrankowienie kredytu Deutsche....