SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Sądy oddalają przedawnione roszczenia banków

Data ostatniej aktualizacji:

Sądy oddalają przedawnione roszczenia banków

W związku z unieważnieniem umowy frankowej banki, co do zasady, mogą domagać się zwrotu kapitału kredytu. Jeżeli kredytobiorca z własnej inicjatywy nie zwróci kapitału bankowi, często banki zmuszone są założyć sprawę sądową i pozwać frankowicza. Istotnym w tym wypadku jest jednak żeby pozew został złożony przed przedawnieniem roszczenia banku. Jak się okazuje, banki nie zawsze są w stanie dochować zadość temu terminowi. W przypadku podniesienia zarzutu przedawnienia przez kredytobiorcę i uwzględnienia go przez sąd, powództwo banku zostanie oddalone. Tak stało się, chociażby niedawno w sprawie z powództwa syndyka masy upadłościowej Getin Noble Bank.

Termin przedawnienia roszczeń banku wynosi 3 lata. Najnowsze orzeczenia TSUE i Sądu Najwyższego wskazują, że termin ten rozpoczyna swój bieg z chwilą manifestacji przez kredytobiorcę nieważności umowy kredytu. Z reguły będzie to więc data wezwania banku do zapłaty. Zawsze, w sprawach o zwrot kapitału, warto więc przeanalizować, czy bank nie złożył pozwu po terminie przedawnienia. Może to bowiem doprowadzić do szybkiego i korzystnego dla kredytobiorcy zakończenia sprawy sądowej.

Unieważnienie kredytu frankowego jest możliwe

Kancelaria frankowa Frejowski CHF od wielu lat świadczy profesjonalną obsługę prawną w sporach z zakresu prawa bankowego, w tym w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego. Obecne niezwykle korzystne dla kredytobiorców orzecznictwo sprawia, że 95% spraw przeciwko bankom wygrywają frankowicze.

Każdy zainteresowany może w prosty sposób wyliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. W tym celu pomocnym jest bezpłatny i łatwy w obsłudze kalkulator frankowy.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Czy warto i kiedy przewalutować kredyt?

Czy warto i kiedy przewalutować kredyt?
Obecnie frankowicze kontynuują swoją bardzo dobrą passę. Zdecydowana większość spraw sądowych kończy się ich wygraną, w 2024 r. to już...

Banki masowo wzywają do zwrotu kapitału

Banki masowo wzywają do zwrotu kapitału
Wielu kredytobiorców w ostatnich tygodniach spotkała nieprzyjemna niespodzianka. W swoich skrzynkach pocztowych znaleźli oni wezwania do zwrotu kapitału kredytu. Jest...

Odwołanie rzecznika finansowego

Odwołanie rzecznika finansowego
W dniu 20 czerwca 2024 roku premier Donald Tusk odwołał Bohdana Pretkiela z funkcji Rzecznika Finansowego. Oficjalnym powodem odwołania rzecznika...