SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Sądy nadal odnotowują duży napływ spraw frankowych

Data ostatniej aktualizacji:

Sądy nadal odnotowują duży napływ spraw frankowych

Frankowicze nadal chętnie składają pozwy do sądów. Nic w tym dziwnego, bowiem masowo wygrywają oni z bankami. Co więcej, najnowszy wyrok Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2024 roku może jeszcze poprawić statystyki!

Ile spraw frankowych wpływa do sądów?

Według danych zebranych z 47 sądów okręgowych, w I kwartale 2024 r. wpłynęło do sadów w sumie około 23,2 tys. spraw frankowych. Jest to niemal o 24% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jak liczba założonych spraw rozkłada się na poszczególne miasta? Poniższe dane odnoszą się do pierwszego kwartału br.

  • SO Warszawa – do warszawskiego sądu nadal wpływa najwięcej spraw frankowych. Stąd też sąd ten zmaga się ze znacznym obciążeniem i dłuższym czasem trwania postępowania. W warszawskim sądzie można zaobserwować i tak spadek w porównaniu z poprzednim rokiem o 34,1%. Nie jest to spowodowane mniejszym zainteresowaniem kredytobiorców, a zmianą przepisów i koniecznością złożenia pozwu do sądu właściwego ze względu na mniejsze zamieszkania kredytobiorcy.
  •  SO w Gdańsku – w sądzie tym odnotowano wzrost spraw frankowych o 48,8% w porównaniu do danych rok wcześniej
  • SO w Poznaniu – sąd ten zajmuje trzecie miejsce pod względem największego wpływu spraw frankowych. Odnotowano wzrost liczby spraw o 51,3%. W pierwszym kwartale trafiło do tego sądu 2028 spraw frankowych.

Czy opłaca się pozwać bank w sprawie frankowej?

Opłaca się, stąd też ogromna liczba spraw frankowych w sądach. Oczywiście należy podkreślić, że każda umowa kredytu i okoliczności jej zawarcia powinny być indywidualnie przeanalizowane. W większości przypadków jednak umowy frankowe zawierają postanowienia niedozwolone, których wyeliminowanie prowadzi do upadku całej umowy kredytu (unieważnienie umowy kredytu). Do pozywania banków zachęca prokonsumenckie podejście polskich sądów oraz spory dorobek orzeczniczy. Frankowicze wygrywają w sądach w około 98 procentach spraw.

Co więcej, nie zawsze zwlekanie ze złożeniem pozwu frankowego to dobre wyjście. Trzeba pamiętać, że nasze roszczenia mogą ulec przedawnieniu, dlatego też warto już teraz podjąć działania! Co istotne, odzyskać pieniądze od banku mogą nie tylko osoby, które nadal spłacają zaciągnięty kredyt, ale także osoby, które nawet kilka lat temu spłacili w całości kredyt.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Spadek zapytań o kredyty mieszkaniowe

Spadek zapytań o kredyty mieszkaniowe
Według raportu Biura Informacji Kredytowej w lipcu 2024 roku liczba zapytań o kredyty hipoteczne spadła aż o 31,7% w porównaniu...

Co z ugodami z syndykiem Getin Noble Bank?

Co z ugodami z syndykiem Getin Noble Bank?
Minął ponad rok od momentu ogłoszenia upadłości Getin Noble Banku. Od tego czasu frankowicze zgłosili w postępowaniu upadłościowym kilkadziesiąt tysięcy...

Nowa strategia mBank w sprawach frankowych

Nowa strategia mBank w sprawach frankowych
mBank przegrywa prawomocnie już 98% postępowań o unieważnienie umów kredytów frankowych. Wcześniej mBank nie chciał ustępować frankowiczom, nawet gdy jasne...