SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Szwajcarski Bank Narodowy obniża stopy procentowe – czerwiec 2024

Data ostatniej aktualizacji:

Szwajcarski Bank Narodowy obniża stopy procentowe - czerwiec 2024

W dniu 20 czerwca 2024 roku Szwajcarski Bank Narodowy obniżył stopy procentowe z 1,5% do 1,25%. W konsekwencji spadł też wskaźnik SARON CHF, na którym obecnie oparte są umowy kredytów frankowych. Obniżka stóp procentowych ma wpływ również na spadek kursu franka szwajcarskiego, który na początku roku wynosił ok. 4,70 zł, w maju był na poziomie 4,28 zł – najniższym poziomie od 2021 roku. W czerwcu 2024 roku kurs franka szwajcarskiego jednak znów wzrósł do 4,53 zł.

Wpływ obniżki stóp procentowych na SARON CHF

Jak będzie z oprocentowaniem kredytów frankowych? Stopa SARON CHF, na którym obecnie oparte jest oprocentowanie kredytów frankowych powinien ulec obniżeniu. Aktualnie na dzień 20 czerwca 2024 roku SARON CHF wynosi:

  • SARON 1M: 1,4548%
  • SARON 2M: 1,4519%
  • SARON 3M: 1,4571%
  • SARON 6M: 1,5800%
  • SARON 1R: 1,6505%

Szwajcarski Bank Narodowy do obniżki stóp procentowych skłoniła stosunkowo niska inflacja. Odmiennie od innych banków centralnych Szwajcarski Bank Narodowy podejmuje decyzje o stopach procentowych raz na kwartał, a nie co miesiąc.

Pomoc frankowiczom

Niezmiennie od kilku lat najlepszym rozwiązaniem dla frankowiczów, bez względu na stopy procentowe jest unieważnienie kredytu frankowego. Kancelaria frankowa specjalizuje się w sprawach związanych z kredytami frankowymi – kredytami hipotecznymi indeksowanymi lub denominowanymi do franka szwajcarskiego). Kancelaria frankowa pomaga kredytobiorcom w sporach z bankami, dążąc do unieważnienia umów kredytowych lub przewalutowania kredytów. Kalkulator frankowy pozwoli wyliczyć, które rozwiązanie będzie lepsze dla frankowicza.  


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Odwołanie rzecznika finansowego

Odwołanie rzecznika finansowego
W dniu 20 czerwca 2024 roku premier Donald Tusk odwołał Bohdana Pretkiela z funkcji Rzecznika Finansowego. Oficjalnym powodem odwołania rzecznika...

BPH poinformował o znacznej stracie za rok 2023 – czy kredytobiorcy frankowi mają powody do niepokoju?

BPH poinformował o znacznej stracie za rok 2023 – czy kredytobiorcy frankowi mają powody do niepokoju?
Ostatnimi czasy bank BPH opublikował sprawozdanie finansowe, z którego wynika, że za rok 2023 poniósł stratę w wysokości ok. 5,5...

Wyrok SN II CSKP 544/24 – oddalona skarga kasacyjna syndyka

Wyrok SN II CSKP 544/24 – oddalona skarga kasacyjna syndyka
Getin Noble Bank Wyrokiem z dnia 21 czerwca 2024 r. w sprawie II CSKP 544/24 Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną...