SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Najnowszy wyrok Sądu Najwyższego z 19 września 2024 roku w sprawie Getin Banku

Data ostatniej aktualizacji:

Najnowszy wyrok Sądu Najwyższego z 19 września 2024 roku w sprawie Getin Banku

W dniu 19 września 2024 roku zapadł przełomowy wyrok Sądu Najwyższego dotyczący frankowiczów Getin Banku (sygnatura sprawy III CZP 5/24). Sąd Najwyższy potwierdził, że mimo trwania postępowania upadłościowego banku postępowania dotyczące nieważności umów kredytowych mogą się toczyć. Pozytywny wyrok Sądu Najwyższego wywołał uśmiech na twarzach wielu frankowiczów, w szczególności tych, których postępowania były zawieszone. Teraz postępowania będą się toczyć dalej. A czas w sprawach z Getin Bankiem jest kluczowy.

Co wskazał Sąd Najwyższy w sprawie Getin Banku?

Sąd Najwyższy podjął uchwałę, zgodnie z którą „​Postępowanie sądowe z powództwa kredytobiorcy będącego konsumentem o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego z umowy kredytu, prowadzone przeciwko bankowi, co do którego w toku postępowania ogłoszono upadłość, nie jest sprawą „o wierzytelność, która podlega zgłoszeniu do masy upadłości” w rozumieniu art. 145 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe, a tym samym może być podjęte z chwilą ustalenia osoby pełniącej funkcję syndyka.”

Dotychczas niektóre z sądów zawieszały na wniosek syndyka postępowania sądowe. Wrześniowy wyrok Sądu Najwyższego niezaprzeczalnie przyczyni się do ujednolicenia linii orzeczniczej. Te postępowania, które dotychczas były zawieszone, powinny zostać podjęte i prowadzone dalej. To dobra wiadomość dla kredytobiorców.

Co oznacza wrześniowy wyrok dla frankowiczów Getin Banku?

Frankowicze Getin Banku mogą toczyć procesy o unieważnienie umów kredytu. Co istotne, mogą oni występować także z wnioskami o udzielenie zabezpieczenia poprzez wstrzymanie płatności rat kredytu. Szczególnie w odniesieniu do tych kredytobiorców, którzy spłacili już kapitał kredytu, istnieje duża szansa, że sąd wstrzyma płatność rat.

Jesienią spodziewać się należy także wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w odniesieniu do Getin Banku. TSUE zajmie stanowisko co do tego czy objęcie Getin Noble Banku przymusową restrukturyzacją przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny było zgodne z prawem.

Jeżeli posiadają Państwo kredyt we frankach i nie pozwaliście jeszcze banku, zapraszamy do kontaktu z podmiotem wyspecjalizowanym w sprawach tego rodzaju, jakim jest kancelaria frankowa Frejowski CHF. Kancelaria świadczy profesjonalną obsługę prawną w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego. Umowę unieważnioną należy traktować jak nigdy niezawartą. Bank zobowiązany będzie, w wyniku unieważnienia umowy przez sąd, do zwrotu kredytobiorcy tego co otrzymał od niego (a więc przede wszystkim rat kapitałowo-odsetkowych, ale też prowizji i wszelkich inny opłat manipulacyjnych), natomiast kredytobiorca będzie musiał zwrócić jedynie czysty kapitał.Każdy zainteresowany może w prosty sposób wyliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. W tym celu pomocnym jest bezpłatny i łatwy w obsłudze kalkulator frankowy.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Planowane zmiany w procesach frankowych

Planowane zmiany w procesach frankowych
Nie od dziś wiadomo, że postępowania sądowe dotyczące kredytów frankowych trwają często latami. Planowane są zmiany, które finalnie mają wpłynąć...

Ugoda z bankiem – co z podatkiem?

Ugoda z bankiem – co z podatkiem?
Gdy rozważamy zawarcie ugody z bankiem, warto wiedzieć co z podatkiem w takiej sytuacji. Co do zasady nasz przychód podlega...

Trybunał Konstytucyjny zajmie się sprawą Getin Bank

Trybunał Konstytucyjny zajmie się sprawą Getin Bank
Frankowicze sądzący się z Getin Bank są w naprawdę trudnej sytuacji. Z uwagi na toczące się obecnie postępowanie upadłościowe, które...