SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Wyrok TSUE 15.06.2023 r.

Data ostatniej aktualizacji:

Wyrok TSUE 15.06.2023 r.

15 czerwca 2023 roku to dzień wyczekiwany przez Frankowiczów. Mianowicie w tym dniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda dwa ważne wyroki dotyczące kredytów we frankach szwajcarskich. Pierwszy dotyczyć będzie zawieszenia spłaty rat na czas trwania postępowania sądowego przeciwko bankowi. Orzeczenie będzie dotyczyć sporu z Getin Noble Banku. Drugi wyrok dotyczyć będzie kwestii czy w przypadku ustalenia przez sąd nieważności umowy kredytowej, bankowi i konsumentowi należy się opłata za korzystanie z kapitału. Jak orzeczenia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wpłyną na sprawy Frankowiczów? Czy orzeczenia będą korzystne dla Frankowiczów czy może sektora bankowego?

Wynagrodzenie za korzystanie kapitału

W lutym 2023 roku Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię na temat ewentualnych roszczeń konsumenta o zapłatę dodatkowych świadczeń za to, że bank obracał jego pieniędzmi pochodzącymi z wpłacanych rat, jak i w sprawach roszczeń banku o zapłatę wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału. Rzecznik negatywnie ocenił uprawnienie banków do żądania z tytułu nieuczciwych umów kredytów jakichkolwiek roszczeń ponad zwrot kapitału kredytu i ewentualnie zapłatę odsetek za opóźnienie. Absurdalnym byłoby gdyby bank mógł osiągać korzyści finansowe z przypadku powstałego na skutek własnych bezprawnych działań.

Jeżeli wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej będzie tożsamy z opinią Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zaprezentowaną 16 lutego 2023 r. to bankom nie będzie należało się żadne wynagrodzenie czy inna forma rekompensaty z tytułu umów frankowych unieważnianych na podstawie klauzul abuzywnych. Wskazać należy, że w około 90% przypadków wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej są zgodne z opinią Rzecznika Generalnego.

Frankowicze, którzy jeszcze nie złożyli pozwu przeciwko bankowi o unieważnienie umowy, z uwagi na obawę złożenia przez bank pozwu o zapłatę wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w odpowiedzi na pozew kredytobiorcy, będą mogli ze spokojem skierować sprawę do sądu.

Zabezpieczenia roszczenia w procesie

Obecnie nie wszystkie sądy udzielają kredytobiorcom zabezpieczeń w postaci zwolnienia z obowiązku płacenia rat kredytowych – pomimo braku spłaty kwoty kapitału. Dlatego też wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyczekiwany jest przez Frankowiczów, którzy podnosząc nieważność umów kredytów starają się o zwolnienie ich przez sądy z obowiązku płacenia rat. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wpłynie na ujednolicenie orzecznictwa polskich sądów.

Pomoc Frankowiczom

Postępowania sądowe dotyczące umów kredytów we frankach szwajcarskich nie należą do najłatwiejszych. Co prawda szacunkową kwotę możliwą do odzyskania od banku kredytobiorca może samodzielnie wyliczyć dzięki kalkulatorowi Frankowicza, jednak szczegółowe wyliczenie wartości przedmiotu sporu powinno zostać wyliczone przez specjalistę. Powierzenie sprawy frankowej profesjonalnej kancelarii zapewni kompleksową obsługę procesu oraz doprowadzi do korzystnego wyroku. Prowadzący sprawę adwokat lub radca prawny odpowie na wszystkie wątpliwości oraz pytania kredytobiorcy, między innymi jakie są pytania i odpowiedzi na rozprawie frankowej oraz ile trwa sprawa frankowa.

autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22
Orzecznictwo sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego w sprawach frankowych jest w przeważającej większości prokonsumenckie. Sporadycznie zdarzają się jednak orzeczenia, które...

Już 25 kwietnia 2024 r. Frankowicze poznają stanowisko Sądu Najwyższego!

Już 25 kwietnia 2024 r. Frankowicze poznają stanowisko Sądu Najwyższego!
Na 25 kwietnia 2024 r. został wyznaczony termin posiedzenia Sądu Najwyższego. W tym też dniu Sąd Najwyższy zajmie stanowisko w...

Czy przewalutowanie kredytu frankowego jest odwracalne?

Czy przewalutowanie kredytu frankowego jest odwracalne?
Przewalutowanie kredytu we frankach szwajcarskich polega na tym, że w umowie kredytu zmianie ulega waluta z franka szwajcarskiego na złoty...