SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Coraz więcej pozwów w sprawach frankowych

Data ostatniej aktualizacji:

Wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 czerwca 2023 r. zachęciły wielu frankowiczów do wejścia na drogę sądową z bankiem. W sądach można zauważyć duży wpływ nowych pozwów. Czy wpłynie to na obciążenie sądów sprawami frankowymi i wydłużenie czasu trwania sprawy frankowej?

Frankowicze pewni wygranej

Nowe wyroki TSUE oraz fakt podnoszenia przez Szwajcarię stóp procentowych zachęca frankowiczów do złożenia pozwu o unieważnienie umowy frakowej do sądu. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po raz kolejny stanął po stronie kredytobiorców i orzekł, że bankom nie należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, jeśli zapadnie wyrok unieważniający umowę kredytową. Dodatkowo na czas trwania sprawy frankowej można zawiesić płatność rat.

Jaki bank jest najczęściej pozywany przez frankowiczów? 

Najwięcej spraw frankowych odnotowują banki z największym portfelem kredytów we frankach szwajcarskich. W związku z czym frankowicze najczęściej pozywają PKO Bank Polski. Bardzo duża ilość pozwów frankowych kierowana jest również przeciwko takim bankom jak:

  • Santander Bank Polska,
  • BNP Paribas Bank,
  • Bank Pekao.

Obecnie pozwy w sprawach frankowych mają być rozpoznawane wyłącznie przed sąd, w którego okręgu mieszka powód (kredytobiorca). Nowelizacja ta powinna wpłynąć na zmniejszenie obciążenia warszawskich sądów i przyspieszenie rozpoznania spraw frankowych, pomimo ich dużego wpływu w ostatnim czasie.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Czy przewalutowanie kredytu frankowego jest odwracalne?

Czy przewalutowanie kredytu frankowego jest odwracalne?
Przewalutowanie kredytu we frankach szwajcarskich polega na tym, że w umowie kredytu zmianie ulega waluta z franka szwajcarskiego na złoty...

Restrukturyzacja Getin Noble Bank – jaki wyrok TSUE?

Restrukturyzacja Getin Noble Bank – jaki wyrok TSUE?
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w związku z ogromną liczbą skarg wniesionych na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o objęciu Getin...

Banki zapowiadają, że będą dochodzić odsetek za opóźnienie

Banki zapowiadają, że będą dochodzić odsetek za opóźnienie
Z informacji medialnych wynika, że banki mają nowy pomysł na sprawy frankowe. Prawnicy reprezentujący instytucje finansowe zapowiadają, że banki będą...