SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Coraz więcej pozwów w sprawach frankowych

Wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 czerwca 2023 r. zachęciły wielu frankowiczów do wejścia na drogę sądową z bankiem. W sądach można zauważyć duży wpływ nowych pozwów. Czy wpłynie to na obciążenie sądów sprawami frankowymi i wydłużenie czasu trwania sprawy frankowej?

Frankowicze pewni wygranej

Nowe wyroki TSUE oraz fakt podnoszenia przez Szwajcarię stóp procentowych zachęca frankowiczów do złożenia pozwu o unieważnienie umowy frakowej do sądu. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po raz kolejny stanął po stronie kredytobiorców i orzekł, że bankom nie należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, jeśli zapadnie wyrok unieważniający umowę kredytową. Dodatkowo na czas trwania sprawy frankowej można zawiesić płatność rat.

Jaki bank jest najczęściej pozywany przez frankowiczów? 

Najwięcej spraw frankowych odnotowują banki z największym portfelem kredytów we frankach szwajcarskich. W związku z czym frankowicze najczęściej pozywają PKO Bank Polski. Bardzo duża ilość pozwów frankowych kierowana jest również przeciwko takim bankom jak:

  • Santander Bank Polska,
  • BNP Paribas Bank,
  • Bank Pekao.

Obecnie pozwy w sprawach frankowych mają być rozpoznawane wyłącznie przed sąd, w którego okręgu mieszka powód (kredytobiorca). Nowelizacja ta powinna wpłynąć na zmniejszenie obciążenia warszawskich sądów i przyspieszenie rozpoznania spraw frankowych, pomimo ich dużego wpływu w ostatnim czasie.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski
Posiadasz kredyt frankowy? Mieszkasz lub zawarłeś kredyt w Gorzowie Wielkopolskim i interesuje Cię profesjonalna pomoc dla frankowiczów ? Jeśli tak,...

Pomoc frankowiczom Puławy

Pomoc frankowiczom Puławy
Pomoc na jaką mogą liczyć frankowicze zamieszkujący Puławy oraz okolice może polegać na odfrankowieniu kredytu lub też jego unieważnieniu. Odfrankowienie,...

Kancelarie frankowe opinie

Kancelarie frankowe opinie
Na rynku usług prawnych istnieje już wiele wyspecjalizowanych kancelarii, które oferują usługi z zakresu prowadzenia procesów związanych z umowami kredytu...