Wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 czerwca 2023 r. zachęciły wielu frankowiczów do wejścia na drogę sądową z bankiem. W sądach można zauważyć duży wpływ nowych pozwów. Czy wpłynie to na obciążenie sądów sprawami frankowymi i wydłużenie czasu trwania sprawy frankowej?
Frankowicze pewni wygranej
Nowe wyroki TSUE oraz fakt podnoszenia przez Szwajcarię stóp procentowych zachęca frankowiczów do złożenia pozwu o unieważnienie umowy frakowej do sądu. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po raz kolejny stanął po stronie kredytobiorców i orzekł, że bankom nie należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, jeśli zapadnie wyrok unieważniający umowę kredytową. Dodatkowo na czas trwania sprawy frankowej można zawiesić płatność rat.
Jaki bank jest najczęściej pozywany przez frankowiczów?
Najwięcej spraw frankowych odnotowują banki z największym portfelem kredytów we frankach szwajcarskich. W związku z czym frankowicze najczęściej pozywają PKO Bank Polski. Bardzo duża ilość pozwów frankowych kierowana jest również przeciwko takim bankom jak:
- Santander Bank Polska,
- BNP Paribas Bank,
- Bank Pekao.
Obecnie pozwy w sprawach frankowych mają być rozpoznawane wyłącznie przed sąd, w którego okręgu mieszka powód (kredytobiorca). Nowelizacja ta powinna wpłynąć na zmniejszenie obciążenia warszawskich sądów i przyspieszenie rozpoznania spraw frankowych, pomimo ich dużego wpływu w ostatnim czasie.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162