SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Czy ugodę zawartą z bankiem można podważyć?

Data ostatniej aktualizacji:

czy ugodę z bankiem można podważyć

Banki coraz częściej proponują frankowiczom ugody frankowe. Proponowane przez banki ugody nie są tak korzystne finansowo jak prawomocny wyrok ustalający nieważność umowy kredytu. Dlatego przed podpisaniem ugody frankowej kredytobiorca powinien przeanalizować ofertę banku z doświadczonym adwokatem lub radcą prawnym, który pomoże mu porównać warunki ugody z realnymi korzyściami płynącymi z unieważnienia umowy. Podważenie ugody frankowej jest bowiem znacznie trudniejsze niż unieważnienie umowy kredytu we frankach szwajcarskiego.

Czytaj również: Najgorsze banki w Polsce

Dlaczego frankowicze chcą podważyć ugodę frankową?

Frankowicze, którzy zdecydowali się na podpisanie ugody frankowej z bankiem, spodziewali się dużych korzyści. Ugoda frankowa polega na przewalutowaniu kredytu w ten sposób, jak gdyby od początku był kredytem spłacany w złotówkach. W większości przypadków ugoda zakłada obniżenie salda kredytu i kontynuację spłaty w złotych. Ugody frankowe w powyższym kształcie nie są atrakcyjne dla klientów, szczególnie w 2024 roku kiedy wskaźnik WIBOR w dalszym ciągu utrzymuje się na wysokim poziomie. Wysokie oprocentowanie kredytu w złotówkach sprawia, że kontynuacja spłaty w dalszym ciągu znacznie obciąża budżet kredytobiorcy.

Niektórzy kredytobiorcy są zdania, że bank w sposób niewystarczający zaznajomił ich z konsekwencjami zawarcia ugody frankowej, a także nie dokonał analizy porównawczej ugody z unieważnieniem umowy kredytu frankowe.

Czy opłaca się nadpłacać kredyt we frankach

Czy można podważyć ugodę frankową?

Ugodę frankową można w pewnych przypadkach podważyć w sądzie. Nie jest to jednak zadanie łatwe. Linia orzecznicza sądów w sprawach o nieważność zawartej ugody frankowej póki co nie istnieje. Na ten moment nie jest wiadome, jak sądy podejdą do tych sporów.

W celu unieważnienia ugody frankowej należy skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii frankowej. Kancelaria frankowa Frejowski jest rzetelną gwarancją profesjonalnej oraz kompleksowej obsługi jakiej wymagają sprawy frankowe. Wysokość korzyści jakie możesz uzyskać wygrywając proces z bankiem wyliczysz dzięki kalkulatorowi frankowicza.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Dlaczego banki w czasie procesu frankowego pozywają Frankowiczów?

Dlaczego banki w czasie procesu frankowego pozywają Frankowiczów?
Zdarza się, że mimo trwania procesu frankowego z powództwa kredytobiorcy bank składa swój pozew do sądu przeciwko frankowiczowi. Nie ma...

Banki są świadome, że nie mają mocnych argumentów w sprawach frankowych

Banki są świadome, że nie mają mocnych argumentów w sprawach frankowych
Frankowicze masowo wygrywają z bankami sprawy dotyczące zaciąganych przez laty kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty obcej. Banki z miesiąca...

Pozew Frankowiczów przeciwko Skarbowi Państwa

Pozew Frankowiczów przeciwko Skarbowi Państwa
Setki tysięcy ludzi przez kredyty frankowe poniosło różnego rodzaju krzywdy – byli narażeni na ogromny stres, niektórzy stracili zdrowie, inni...