Kolejna sprawa frankowiczów trafiła przed TSUE i już niebawem, bo 24 października zostanie rozstrzygnięta. Tym razem sprawa dotyczy najmu nieruchomości, a konkretnie tego czy wynajmujący mieszkanie, zakupione za środki z kredytu frankowego, może być uznany za konsumenta.
Wiele kredytobiorców zakupiło mieszkanie z myślą o wynajmie lub też po pewnym czasie postanowiło wynająć zakupione na kredyt frankowy mieszkanie. Banki podnoszą, że najem mieszkania można utożsamiać z zakupem inwestycyjnym i w tym kontekście podważają oni status konsumenta. Kredytobiorcy konsumenci są w lepszej pozycji, bowiem jako słabszą stronę stosunku prawnego chroni ich wiele regulacji. Uznanie ich za przedsiębiorcę przez sąd znacznie skomplikowałoby sprawę i zmniejszyło szansę na wygraną.
O ile w przypadku kredytobiorców, którzy początkowo mieszkali w zakupionej nieruchomości, a dopiero później zaczęli ją wynajmować, trudno mówić o braku statusu konsumenta w dniu podpisywaniu umowy kredytu, o tyle większe wątpliwości tyczą się kredytobiorcy, który od początku planował wynajem (kredyt „buy-to-let”). Ten wątek też będzie analizował TSUE. Naszym zdaniem prywatny wynajem nie ma wpływu na status konsumenta. Kredytobiorcy Ci bowiem nie wykonują profesjonalnej, zorganizowanej działalności gospodarczej w tym zakresie.
Jak orzekają sądy w kwestii wynajmu nieruchomości?
Sądy wielokrotnie w swoich orzeczeniach wskazywały, że umowy mogą być uznane za nieważne, nawet jeżeli cel kredytowania był inwestycyjny. Warto jednak zaznaczyć, że każdorazowo należy przeanalizować okoliczności danej sprawy. Jeżeli kredytobiorca nie działał na szeroką skalę, w sposób zorganizowany i profesjonalny, to szanse na uznanie go za konsumenta są naprawdę spore. Tym samym wówczas czynności nabycia lokalu nie można uznać za przejaw działalności gospodarczej. Inaczej sąd może potraktować kredytobiorcę, który ma przykładowo 10 mieszkań, które wynajmuje, a inaczej tego, który ma jedno.
Kancelaria frankowa Frejowski od lat zajmuje się sprawami frankowiczów. Skorzystaj z narzędzia, jakim jest kalkulator frankowy i przekonaj się ile możesz zyskać w sprawie frankowej. Obecnie unieważnienie kredytu frankowego to rozwiązanie najczęściej stosowane przez sądy. Frankowicze wygrywają w sądach w około 98% spraw, stąd też warto podjąć działania.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162