Frankowe statystyki pierwszego półrocza 2022 r. – kredyt frankowy podważany regularnie

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
kredyt frankowy podważany regularnie

Spis treści:

Kredyt frankowy, mimo że został wyparty przez problemy kredytobiorców ,,złotówkowych”, jest nadal bardzo aktualny i przyznać należy, że frankowicze stojący za spowolnieniem systemu sądownictwa nie dają za wygraną. W dalszym ciągu ogromna ilość pozwów zostaje składana przez kredytobiorców do krajowych sądów powszechnych, która zapewne jeszcze wzrośnie, z uwagi na coraz trudniejszą sytuację materialną frankowiczów związana z inflacją oraz wysokością rat kredytowych. 

  • Jak podają dane zebrane z 47 sądów okręgowych na terenie całego naszego kraju – pierwsza połowa 2022 r. przyniosła ze sobą około 30 tys. nowych pozwów, z czego 16 tys. wpłynęło tylko do marca;
  • Najwięcej frankowych pozwów, bo aż połowa trafiła do frankowej stolicy – warszawskich sądów, na kolejnych miejscach plasują się Sąd Okręgowy w Gdańsku oraz Poznaniu;
  • Największy wzrost pod kątem ilości pozwów odnotowano w Suwałkach, a największy spadek w Opolu;
  • Najmniej pozwów wpłynęło do sądów w Zamościu, Łomży i Krośnie;
  • W sądach aktualnie prowadzonych jest około 150 tys. spraw frankowych, orzeczenia zapadają regularnie;

Frankowicze nie dają za wygraną – kredyt frankowy podważany

Kredyt frankowy niezmiennie zdaje się być kulą u nogi kredytobiorców, którzy przed laty zostali skuszeni wizją atrakcyjnego kredytu, co więcej – zostali wręcz przekonani, iż jest on najlepszą z możliwych ofert. Dziś to grono kredytobiorców staje ramię w ramię do walki przed sądem, z uwagi na nieuczciwość banku, która zmaterializowana jest w postanowieniach zawartych w umowie kredytowej.

Frankowicze zmotywowani są aktualnie w dużej mierze przez wydarzenia, które wpłynęły znacząco na wysokość comiesięcznej raty kredytu, która z uwagi na wzrost stóp procentowych oraz wahania kursu franka zbliżającego się do granicy 5 zł. Wyklarowana linia orzecznicza oraz stabilność związana ze składaniem pozwów przez frankowiczów powoduje, iż coraz większa ilość oszukanych kredytobiorców zaczyna brać sprawy w swoje ręce. Statystyki pokazujące znaczną przewagę konsumentów nad bankami oraz możliwość zawieszenia spłaty kredytu na czas postępowania wskazuje jasno, iż droga sądowa jest słusznym rozwiązaniem w tej patowej sytuacji.

Banki niezmiennie przegrywają z frankowiczami

Banki na początku frankowych batalii nie dawały frankowiczom żadnych szans na wygrany proces, zawzięcie wierząc w to, że ich postępowanie w żaden sposób nie naraża na straty konsumenta. W naszej ocenie przegrana pozycja banków nie ulega zmianie, co więcej – zdaje się, że stale się pogarsza, bowiem sądy krajowe wydają orzeczenia prokonsumenckie. Większa ilość prawomocnych wyroków oraz rozwianie pewnych ważnych kwestii przez TSUE, które już miało miejsce, bądź dopiero zostało zaplanowane nie wróży zmiany tendencji. Nawet skuteczny straszak banków w postaci pozwów za bezumowne korzystanie z kapitału, to w dużej mierze oddalane przez sądy pozwy na korzyść frankowiczów.

Gdzie złożyć pozew frankowy?

W gąszczu dobrych wieści znajduje się jednak jedna wątpliwość, która może powstrzymywać frankowiczów przed złożeniem pozwu do sądu, w ślad za tymi, którzy podjęli taką decyzję i pozbyli się kredytu. Jest to czas oczekiwania na prawomocny wyrok, który zakończy problem z kredytem na dobre. Aktualnie kancelarie frankowe podają, iż jest to nawet od 3 do 4 lat, ale nic w tym dziwnego, bowiem większość z nich kieruje sprawy swoich mocodawców do sądów warszawskich, które jak powszechnie wiadomo – wypchane są do granic możliwości.

Nasze doświadczenie pokazuje, iż taka sprawa ma szansę na rozstrzygnięcie nawet w czasie od 3 do 6 miesięcy po zapadnięciu wyroku w pierwszej instancji. Decydując o skierowaniu pozwu do sądu należy mieć na uwadze również przewlekłość postępowania sądowego, a to zniwelować można odpowiednim wyborem sądu, w którym sprawa zostanie poprowadzona. Mniejsze ośrodki odnotowują znacznie niższy wpływ spraw frankowych, mimo takiej samej linii orzeczniczej, zatem kwestię wyboru sądu należy szczegółowo przeanalizować z doświadczonym pełnomocnikiem.

Z tego miejsca zatem, zachęcamy wszystkich frankowiczów, którym zależy na czasie do kontaktu z naszymi specjalistami!

Oceń ten artykuł

0/5

Średnia ocen użytkowników: 5.0
na podstawie 198 opinii

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Data publikacji: 1 sierpnia 2022
Ostatnia aktualizacja: 11 października 2022

KONTAKT

BEZPŁATNA ANALIZA UMOWY KREDYTOWEJ CHF