SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kredyty frankowe II instancja wszystko, co warto wiedzieć

Data ostatniej aktualizacji:

Kredyty frankowe – co musisz wiedzieć o procesie w II instancji (2025)

Postępowanie sądowe, w tym też w sprawie kredytów frankowych, jest dwuinstancyjne. Co oznacza, że sprawa najpierw jest analizowana przez Sąd I instancji, który wydaje wyrok. Każda ze stron może nie zgodzić się z wyrokiem i wnieść apelację i wówczas sprawa będzie rozpoznawana przez Sąd II instancji. Ile czeka się na wyrok sądu apelacyjnego w sprawach frankowych? Kredyty frankowe II instancja – w tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.

Jak długo trwa postępowanie apelacyjne w sprawach frankowych?

Czas trwania postępowania apelacyjnego w sprawach frankowych jest zależny od wielu czynników. Przede wszystkim to jak długo trwa apelacja w sprawie kredytu frankowego, zależy od obłożenia sądu pracą. Sprawy rozpoznawane są w kolejności wpływu. A spraw wpływa do sądów apelacyjnych naprawdę dużo. Czas oczekiwania na rozprawę apelacyjną w sprawach frankowych wynosi zatem od roku do 3 lat.

Długość postępowania apelacyjnego w sprawie frankowej zależy zatem od:

  • Obciążenia sądu II instancji – niektóre sądy mają długie kolejki spraw.
  • kompletność akt i apelacji – jeśli są braki formalne, sąd może wezwać do ich uzupełnienia, co wydłuży postępowanie.
  • Tego czy strony wnoszą nowe wnioski dowodowe – może to wydłużyć postępowanie.
  • Tego czy apelacja jest rozpatrywana na rozprawie czy na posiedzeniu niejawnym – to drugie jest szybsze.

Czy banki zawsze składają apelacje w sprawach frankowych?

Nie, nie zawsze banki składają apelacje od wyroków. Coraz częściej zdarza się, że banki po wyroku I instancji dla nich niekorzystnych decydują się na nie wnoszenie apelacji. Dla frankowicza jest to bardzo dobra wiadomość, gdyż sprawa trwa krócej, a cała procedura drugiej instancji w sprawach frankowych w ogóle się nie rozpoczyna.

Jak przebiega proces apelacyjny w sprawach kredytów frankowych?

Po złożeniu apelacji Sąd I instancji przekazuje akta z apelacją do Sądu II instancji. Następie apelacja sprawdzana jest pod względem formalnym. Jeżeli spełnia ona wymogi formalne, sąd doręcza jej odpis drugiej stronie. Jeżeli zawiera ona braki, sąd wzywa stronę wnoszącą apelację do ich uzupełnienia. Jeżeli strony wniosły o wyznaczenie rozprawy, sąd wyznaczy rozprawę apelacyjną. Nie zawsze jednak postępowanie odwoławcze w kredytach frankowych wymaga wyznaczenia rozprawy, jeżeli strony o to nie wnioskowały i sąd uzna, że rozprawa nie jest konieczna wyrok może zapaść na posiedzeniu niejawnym.

Ile czasu ma bank na złożenie apelacji w sprawie frankowej?

Bank ma co do zasady 14 dni na złożenie apelacji. Termin ten należy liczyć od dnia, kiedy bankowi zostanie doręczony wyrok z uzasadnieniem. Niekiedy apelacja banku w sprawie kredytu we frankach może zostać złożona w terminie 21 dni. Dotyczy to jednak tylko sytuacji ,w których termin do sporządzenia pisemnego uzasadnienia wyroku został przez sąd przedłużony.

Czy postępowanie apelacyjne w sprawach frankowych wymaga obecności kredytobiorcy?

Nie, co do zasady w postępowaniu apelacyjnym nie ma potrzeby, aby frankowicz brał udział w rozprawie wyznaczonej przez sąd. Zwykle kredytobiorcy przesłuchiwani są przed sądem I instancji i nie ma potrzeby ich późniejszego stawiennictwa. Oczywiście, sąd zawsze może zdecydować o tym, żeby wezwać kredytobiorców do osobistego stawiennictwa na rozprawę apelacyjną. W praktyce jednak w 99% przypadków sądy nie widzą takiej potrzeby i wystarczający jest udział samego pełnomocnika.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Sprawy frankowe – jak przygotować się do procesu przeciwko bankowi?

Sprawy frankowe – jak przygotować się do procesu przeciwko bankowi?
Proces z bankiem to dla wielu osób stresujące i nieznane doświadczenie – szczególnie gdy chodzi o sprawy frankowe, które zyskały...

Kredyt we frankach – czy warto rozważyć ugodę z bankiem w 2025 roku?

Kredyt we frankach – czy warto rozważyć ugodę z bankiem w 2025 roku?
Kredyt frankowy ugoda czy sprawa sądowa? Czy warto ugoda frankowa w obliczu rosnącej liczby wygranych spraw sądowych? To pytania, które...

Jak odzyskać nadpłacone raty kredytu frankowego?

Jak odzyskać nadpłacone raty kredytu frankowego?
Kredyty frankowe, choć były popularne w Polsce w latach 2000-2010, do dziś stanowią dla wielu ich posiadaczy źródło licznych problemów...