W dniu 24 października 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-347/23. W spawie tej TSUE odpowiadał na kwestię prawną związaną z tym, czy w sprawach frankowych status konsumenta przysługuje również tym kredytobiorcom, którzy zakupili mieszkanie, które od początku wynajmowali innym osobom. Wyrok z października 2024 r. jak najbardziej może satysfakcjonować takich kredytobiorców, gdyż TSUE uznał, że ich status konsumenta nie budzi żadnych wątpliwości.
W uzasadnieniu wyroku TSUE wskazał, że nawet w wypadku gdy kredytobiorca nabył mieszkanie w celu jego wynajmowania, to w dalszym ciągu przysługuje mu ochrona przewidziana w Dyrektywie 93/13. W ocenie TSUE wynajem mieszkania miał na celu konsolidację prywatnego majątku kredytobiorców, nie można natomiast faktu tego wiązać z nadaniem kredytobiorcy statusu przedsiębiorcy. Jest to niezwykle korzystne orzeczenie, które jeszcze bardziej powinno wzmocnić, w zasadzie jednolicie korzystną, linię orzeczniczą sądów w sprawach frankowych.
Pozew o unieważnienie umowy frankowej
Kancelaria frankowa Frejowski CHF od wielu lat świadczy profesjonalną obsługę prawną w sporach z zakresu prawa bankowego, w tym w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego. Obecne niezwykle korzystne dla kredytobiorców orzecznictwo sprawia, że 95% spraw przeciwko bankom wygrywają frankowicze.
Unieważnienie umowy frankowej prowadzi do tego, że bank zobowiązany będzie, do zwrotu kredytobiorcy tego co otrzymał od niego (a więc przede wszystkim rat kapitałowo-odsetkowych, ale też prowizji i wszelkich inny opłat manipulacyjnych), natomiast kredytobiorca będzie musiał zwrócić jedynie czysty kapitał.
Każdy zainteresowany może w prosty sposób wyliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. W tym celu pomocnym jest bezpłatny i łatwy w obsłudze kalkulator frankowy.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162