Sprawy frankowe nieustannie są w okresie rozkwitu. W dalszym ciągu nowi kredytobiorcy wnoszą powództwa o unieważnienie umów frankowych, a ponad 95% spraw jest osądzanych na korzyść kredytobiorców. Jednocześnie korzystne orzecznictwo TSUE wytrąca kolejne argumenty i pomysły banków na ograniczenie niekorzystnych dla nich skutków pozwów frankowych. Ostatnimi czasy daje się jednak zauważyć, że banki wychodzą z nową inicjatywą zbliżoną nieco do tzw. pozwów SLAPP.
W dzisiejszym wpisie postaram się poruszyć takie kwestie jak co to jest SLAPP i jak dotyczy frankowiczów?, jakie są mechanizmy obronne w sprawach SLAPP?, czy bankowe pozwy przeciwko frankowiczom to pozwy SLAPP?, jakie strategie prawne przeciwko SLAPP w sprawach frankowych najlepiej przyjąć?, jakie są przykłady SLAPP w sprawach frankowych?
Co to jest pozew SLAPP i jak dotyczy frankowiczów?
Wiele osób może zastanawiać się, co jest SLAPP w sporach frankowych? Pozwy SLAPP to strategiczne pozwy przeciwko partycypacji publicznej. Tłumacząc prościej, tradycyjny pozew SLAPP, to pozew wytoczony przeciwko np. dziennikarzom, czy aktywistom, którego głównym celem jest zniechęcenie do wypowiadania się i debatowania na istotne tematy. Pozwy SLAPP wnoszone są najczęściej przez duże korporacje lub instytucje finansowe. Ich celem nie jest wygranie sporu sądowego, na to z reguły nie ma żadnych podstaw, ale utrudnienie życia pozwanym, którzy w obawie o uwikłanie w wieloletni spór sądowy, mają w założeniu zrezygnować z działania na rzecz niewygodnych danej instytucji tematów.
Mechanizmy analogiczne jak SLAPP zyskują niestety na popularności. Duże korporacje, reprezentowane przez największe kancelarie prawne mogą pozwolić sobie na wytaczanie ogromnej ilości pozwów, których głównym celem jest zniechęcenie drugiej strony do działań niekorzystnych dla składającego pozew SLAPP. Coraz częściej mówi się, że taktykę SLAPP powielają również banki w sprawach frankowych.
Czy banki stosują SLAPP przeciwko kredytobiorcom?
Czy pozwy SLAPP rzeczywiście występują jednak w sprawach frankowych? Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna. Za pozwy strategiczne w sprawach CHF można uznać pozwy, w których banki żądają od kredytobiorców innych świadczeń niż zwrot kapitału wynikający z unieważnienia umowy. Ich zbliżony do SLAPP charakter ma polegać na tym, że w założeniu takie pozwy mogą odstraszyć część kredytobiorców od wytoczenia sprawy frankowej.
Warto zauważyć, że składanie powództw np. o zapłatę za wynagrodzenie z kapitału kredytu albo o waloryzację kapitału w istotny sposób utrudnia życie frankowiczom. Z jednej strony nie mogą oni pozwolić sobie na bierność względem tych powództw, gdyż mogłoby to skutkować przegraniem sprawy. Z drugiej strony jakakolwiek aktywność wiąże się również z koniecznością ponoszenia dodatkowych wydatków, a na to kredytobiorcy często nie mają już środków.
Jak bronić się przed pozwem SLAPP?
Frankowicze SLAPP wiedzą, że obrona przed pozwami banków to najlepsze co mogą uczynić celem zabezpieczenia swoich roszczeń. Jakie są działania anty-SLAPP dla frankowiczów? Przede wszystkim, o czym wspominałem już wyżej, aktywne wejście w proces sądowy i obrona swoich racji. Jak pokazuje doświadczenie i praktyka, istotna części spraw z powództw banków kończy się wygraną frankowiczów.
Innym wsparciem dla frankowiczów są pytania prejudycjalne jakie sądy kierują nieraz do TSUE. W uproszczeniu mają doprowadzić do tego żeby TSUE wypowiedział się czy działania banków stanowią nadużycie prawa w sporach frankowych.
Jak unieważnić umowę frankową?
Każdy mający problem z umową frankową, powinien zastanowić się nad podjęciem stosownych kroków prawnych. Frankowicze nie powinny już dłużej zwlekać, wszak wygrana sprawa frankowa to olbrzymia korzyść ekonomiczna. Kancelaria frankowa Frejowski CHF od wielu lat świadczy profesjonalną obsługę prawną w sporach z zakresu prawa bankowego, w tym w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego. Obecne niezwykle korzystne dla kredytobiorców orzecznictwo sprawia, że 95% spraw przeciwko bankom wygrywają frankowicze.
Każdy zainteresowany może w prosty sposób wyliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. W tym celu pomocnym jest bezpłatny i łatwy w obsłudze kalkulator frankowy.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162