SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Prawa konsumentów w kontekście kredytów walutowych

Data ostatniej aktualizacji:

Prawa konsumentów w kontekście kredytów walutowych

Kredyty walutowe a prawa konsumentów to temat cały czas wzbudzający wiele emocji. Kredyty hipoteczne w obcej walucie były udzielane na szeroką skalę. Jak dzisiaj wiemy, kredyty indeksowane lub denominowane do waluty obcej okryły się złą sławą, a tysiące frankowiczów wpadło w pułapkę. Jakie prawa mają konsumenci z kredytami w obcej walucie?

Jakie prawa mają konsumenci z kredytami walutowymi?

Prawa konsumentów przy kredytach walutowych to temat wielowątkowy. Jednym z praw konsumenta, a jednocześnie obowiązków banku jest odpowiednie poinformowanie tj. wypełnienie obowiązku informacyjnego przez bank. Bank udzielając kredytu, powinien szczegółowo i w sposób jasny pouczyć konsumenta o ryzykach wiążących się z zaciągnięciem danego zobowiązania. Przy kredytach frankowych banki nie pouczały w sposób wystarczający o ryzyku, w tym często nie okazywały żadnych symulacji zmiany kursów, przez co wielu kredytobiorców nie miało świadomości, że przy wzroście kursu franka ich zobowiązanie może wzrosnąć do tak wysokich sum. Jest to jeden z argumentów frankowiczów w walce z bankami.

Jakie są najważniejsze prawa konsumentów w przypadku kredytów we frankach?

Jeżeli konsument dowiedzie, że umowa kredytu jest nieważna, w tym zawiera postanowienia niedozwolone, to może on domagać się unieważnienia umowy kredytu frankowego. Unieważnienie kredytu frankowego powoduje, że umowę kredytu uważa się za niezawartą a strony powinny zwrócić sobie to co wzajemnie sobie świadczyły. Jeżeli kredytobiorca nie chce unieważniać umowy kredytu, może także żądać wykreślenia z umowy postanowień niedozwolonych, przy zachowaniu innych warunków umowy bez zmian. Wówczas umowa dalej będzie obowiązywała, lecz bez postanowień niedozwolonych. Warto poznać prawa konsumentów kredyty walutowe są bowiem często mylnie postrzegane przez kredytobiorców.

Przebieg przesłuchania frankowicza

Jakie działania można podjąć w przypadku nieuczciwych praktyk banków dotyczących kredytów walutowych?

W razie dokonania nieuczciwej praktyki rynkowej konsument, którego interes został zagrożony lub naruszony, może żądać między innymi:

  • zaniechania nieuczciwej praktyki;
  • usunięcia skutków nieuczciwej praktyki;
  • złożenia oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie;
  • naprawienia wyrządzonej szkody na zasadach ogólnych, w szczególności żądanie unieważnienia umowy

W sprawie stosowania nieuczciwych praktyk rynkowych przez bank można zwrócić się o pomoc do Rzecznika Finansowego, w tym też rozpocząć postępowanie polubowne przed Rzecznikiem. W przypadku kredytów frankowych często etap skierowania sprawy do Rzecznika Finansowego jest pomijany, bowiem nie przynosi on oczekiwanego rezultatu. Sprawy frankowe kierowane są od razu do sądu, który to analizuje umowę i bada czy zawiera ona postanowienie niedozwolone i jakie wiążą się z tym konsekwencje. Problemy prawne z kredytami walutowymi da się rozwiązać, jednak to jakie zastosować rozwiązania prawne dla kredytobiorców frankowych powinno być poprzedzone dokładną analizą prawną danej umowy i okoliczności jej zawarcia. Niektóre z umów wiążą się bowiem z większym ryzykiem przegranej niż inne.

Sprawdź również: Co to jest kredyt w walucie obcej?

Czy konsumenci mogą ubiegać się o unieważnienie umowy kredytowej w obcej walucie?

Każdorazowo to czy można ubiegać się o unieważnienie umowy kredytu, w tym kredytu walutowego, powinno podlegać szczegółowej analizie prawnej. Analiza ta jest dokonywana z uwzględnieniem zapisów umowy, regulaminów, aneksów, ale także okoliczności towarzyszących zawarciu umowy kredytu. Umowy kredytowe indeksowane lub denominowane do waluty obcej zawierane głównie w latach (ale nie tylko) 2005-2010 obecnie są można rzecz – masowo – unieważniane przez sądy. Nie są to tylko umowy odnoszące się do waluty frank szwajcarski, ale często także do innych walut jak euro czy dolar.

Kancelaria frankowa Frejowski świadczy pomoc prawna dla kredytobiorców we frankach (doradztwo prawne kredyty walutowe). Unieważnienie umów powiązanych z walutą obcą, ale także obrona w procesie wytoczonym przez bank to dla nas codzienność. Przez lata poznaliśmy argumenty banków i wypracowaliśmy odpowiednie strategie procesowe. Dodatkowo zachęcamy do skorzystania z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator frankowy. Dzięki niemu samodzielnie i darmowo możesz oszacować kwotę, jaka będzie do odzyskania od banku w przypadku Twojego kredytu.

Autor: Radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Czy można dochodzić roszczeń od banku jeżeli kredyt frankowy został już spłacony?

Czy można dochodzić roszczeń od banku jeżeli kredyt frankowy został już spłacony?
Spłacony kredyt frankowy nie uniemożliwia dochodzenia roszczeń. Walka frankowiczów po całkowitej spłacie zadłużenia jest tak samo skuteczna, jak w przypadku...

Jak banki wykorzystują niewiedzę frankowiczów o negocjacjach?

Jak banki wykorzystują niewiedzę frankowiczów o negocjacjach?
Czy warto podjąć negocjacje z bankiem w sprawie kredytów CHF? Jak banki wpływają na decyzje frankowiczów? Czy zdarzają się manipulacje...

Śmierć współkredytobiorcy a pozew WIBOR

Śmierć współkredytobiorcy a pozew WIBOR
Śmierć współkredytobiorcy nie oznacza, że nie można dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Jeżeli chcemy złożyć pozew WIBOR po śmierci...