Ostatnie lata stoją pod znakiem ogromnych sukcesów frankowiczów w sporach z bankami. Korzystna linia orzecznicza, wspierana prokonsumenckimi wyrokami TSUE, w zasadzie gwarantuje wygraną sprawę frankową. Obecnie ponad 95% spraw kończy się wyrokiem w przedmiocie unieważnienia umowy kredytu CHF i nic nie zapowiada żeby ta statystyka miała się pogorszyć. Niemniej jednak sprawa frankowa nie wygra się sama i na każdym etapie powinna być w należyty sposób poprowadzona. Jednym z istotnych dowodów, które przeprowadza sąd jest przesłuchanie kredytobiorcy. Warto na tę okazję odpowiednio się przygotować.
W dzisiejszym wpisie postaram się przybliżyć takie kwestie, jak to jak wygląda przesłuchanie w sprawie kredytu CHF? Jakie są najrozsądniejsze wskazówki do przesłuchania frankowiczów? Jakie pytania sądowe w sporach frankowych występują najczęściej? jak przygotować dokumenty na przesłuchanie?
Jakie dokumenty przygotować na przesłuchanie?
Przygotowanie do rozprawy frankowej powinno zostać poprzedzone przeanalizowaniem wszystkich istotnych dokumentów. Będą to z reguły te dokumenty, które załączono do pozwu. Wśród nich najistotniejsze to umowa kredytu wraz z ewentualnymi aneksami, wezwanie do zapłaty banku, saldo kredytu z informacją o wpłaconych ratach i aktualnym zadłużeniu. Odświeżenie sobie treści tych dokumentów, powinno istotnie pomóc podczas zeznań na rozprawie frankowej.
Nie oznacza to jednak, że kredytobiorca będzie mógł korzystać z tych dokumentów podczas samego przesłuchania. Wręcz przeciwnie, w istocie kredytobiorca nie może, zeznając posiłkować się dokumentami (chyba, że sąd poprosi o zapoznanie się z dokumentem z akt sprawy). Zeznania muszą odzwierciedlać to co przesłuchiwany w danym momencie wie i pamięta.
Czy mogę mieć wsparcie prawnika podczas przesłuchania?
Przesłuchanie w sprawie frankowej z pewnością może wywołać sporo stresu. Stąd też zawczasu dobrze jest przygotować się do rozprawy wespół ze swoim pełnomocnikiem. Na pewno pozwoli uniknąć to niepotrzebnych nikomu stresów, czy zaskoczenia pytaniem sądu. Nie oznacza to jednak, że pełnomocnicy zapewnią pełne wsparcie prawne dla frankowiczów podczas składania zeznań.
W toku samych zeznań pełnomocnik nie może podpowiadać swojemu klientowi w jaki sposób ma zeznawać. Kredytobiorca musi zwracać się bezpośrednio do sądu i zeznawać na temat okoliczności, które pamięta i są mu znane. Po to właśnie jest układana strategia przed przesłuchaniem, żeby kredytobiorca poradził sobie na etapie samego przesłuchania przez sąd bez bezpośredniego wsparcia ze strony pełnomocnika. Pewnym pocieszeniem może być jednak fakt, że pełnomocnik również może zadawać pytania kredytobiorcy i w ten sposób może uzyskać informacje, których jego klient zapomniał powiedzieć, odpowiadając na pytania sądu.
Jakie pytania zadają sędziowie w sprawach frankowych?
Ważną uwagą jest, że w sprawie frankowej kredytobiorca frankowy ma obowiązek przytaczać zgodne z prawdą okoliczności. Składanie zeznań fałszywych zagrożone jest odpowiedzialnością karną, jak również osłabia to pozycję procesową kredytobiorcy, co może doprowadzić do przegrania sprawy frankowej.
Rozprawy sądowe w sprawach CHF są jednak dość schematyczne, co wpływa na przewidywalność pytań. Pytania sądu w sprawach kredytów frankowych dotyczyć więc będą wyłącznie stotnych dla sprawy okoliczności. Sąd poruszy takie kwestie jak:
• negocjowania umowy kredytu (czy postanowienia były narzucane, czy też kredytobiorca miał swobodę negocjowania warunków);
• czy bank szczegółowo wyjaśnił ryzyka podpisania umowy frankowej, w szczególności możliwość wzrostu kursu walut, czy też pominął lub nie artykułował wystarczająco dosadnie tej kwestii;
•, na jaki cel został wykorzystany kredyt (konsumencki, czy związany z działalnością gospodarczą);
• kiedy kredytobiorca zdał sobie sprawę z tego, że umowa może być nieważna;
• czy kredytobiorca zna skutki unieważnienia umowy i zgadza się na nie.
Jak unieważnić umowę frankową?
Każdy mający problem z umową frankową, powinien zastanowić się nad podjęciem stosownych kroków prawnych. Frankowicze nie powinny już dłużej zwlekać, wszak wygrana sprawa frankowa to olbrzymia korzyść ekonomiczna. Kancelaria frankowa Frejowski CHF od wielu lat świadczy profesjonalną obsługę prawną w sporach z zakresu prawa bankowego, w tym w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego. Obecne niezwykle korzystne dla kredytobiorców orzecznictwo sprawia, że 95% spraw przeciwko bankom wygrywają frankowicze.
Każdy zainteresowany może w prosty sposób wyliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. W tym celu pomocnym jest bezpłatny i łatwy w obsłudze kalkulator frankowy.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162