SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Rekordowa ilość spraw frankowych w sądach? Frankowicze bez hamulców!

Data ostatniej aktualizacji:

rekordowa ilość spraw frankowych

Zdawałoby się, iż sytuacja gospodarcza oraz podwyżki dotyczące już prawie wszystkich aspektów nie spowodują nazbyt dużego poruszenia w sądach powszechnych. Tymczasem sytuacja jest zupełnie odwrotna, bowiem niezależnie od tego, co dzieje się na świecie – Frankowicze w pierwszym kwartale bieżącego roku pobili rekord złożonych pozwów frankowych do sądów. Jak podają dane z 46 sądów okręgowych, zostało złożonych prawie 16 tys. nowych pozwów w sprawach frankowych. Jaka jest tego przyczyna?

Stabilne orzecznictwo w sprawach frankowych

Jeszcze kilka lat temu nie mogliśmy mówić o pewnej szansie na wygrany spór z bankiem w przypadku wytoczenia sprawy frankowej. Frankowicze z niezłomną wiarą, interesujący się mimo wszystko zagadnieniem związanym z pozwaniem banku – przyczynili się swoją odwaga do ugruntowania stabilnego orzecznictwa kierując swoje umowy pod oczy sędziów. Zauważamy, iż zdecydowana większość spraw frankowych trafia do stolicy, a dokładnie do Sądu Okręgowego w Warszawie, bowiem tylko w pierwszym kwartale tego roku wzrost ilości spraw wyniósł prawie 34 proc. z uwagi na 7293 pozwy, które wylądowały właśnie w tym sądzie.

Nie ma wątpliwości, co do tego, że sąd warszawski jest najlepiej przygotowanym pod względem merytorycznym i to także z powodu dużej ilości spraw, których tam jest niezliczona ilość. Właśnie dlatego możemy mówić o tym, że w tym sądzie jest największa szansa na korzystny wyrok dla Frankowicza, ale warto również zauważyć, że sędziowie sądów z mniejszych miast również wyznaczają wysoki poziom orzecznictwa, a przy okazji zdecydowanie szybciej rozpatrują sprawy frankowe, niż zakorkowany wydział warszawski.

Szybkie rozpatrzenie sprawy frankowej jest możliwe

Organizacja wydziału frankowego, tj. XXVII Wydziału Cywilnego w Warszawie, z pewnością przyśpieszy czas rozpatrywania i orzekania w sprawach frankowych, co więcej Sąd Najwyższy w maju rozpatrzyć ma 50 spraw frankowych, co również napawa nadzieją oczekujących jeszcze na swój pierwszy krok do życia bez kredytu. Właściwie każda decyzja nosi znamię napędu do szybszego i sprawniejszego wydawania wyroków, co zresztą jest intencją Sądu Najwyższego.

Największa ilość pozwów składana jest również do Gdańska, Poznania, Wrocławia, a także do Katowic, ale w dużej mierze dlatego, iż to właśnie w tych miastach najwięcej było zawieranych umów frankowych. Jak podkreśla specjalista reprezentujący Kancelarię Frejowski CHF, kurs franka szwajcarskiego będzie znacznie szybował do góry przez panującą w Szwajcarii sytuację, dlatego spodziewać się można jeszcze większej ilości pozwów, warto jednak zdecydować się na inny sąd niż warszawski.

Pozew najlepiej złożyć do mniejszego sądu

Wzrost napływu spraw nie wpłynie na wstrzemięźliwość Frankowiczów, bowiem mimo znacznego obciążenia sądy i tak dobrze radzą sobie z orzekaniem. Kancelaria Frejowski CHF,  rekomenduje się podjęcie kroków w stronę swojej sprawy frankowej, jak najszybciej, ponieważ oprócz tego, że pozwy frankowe będą powiększać kolejkę do wokand sądowych, to za rogiem czycha ogromna fala pozwów złotówkowych, które również przyczynią się do większych kolejek.

Skontaktuj się z nami zanim frank poszybuje do góry jeszcze bardziej!


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22
Orzecznictwo sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego w sprawach frankowych jest w przeważającej większości prokonsumenckie. Sporadycznie zdarzają się jednak orzeczenia, które...

Już 25 kwietnia 2024 r. Frankowicze poznają stanowisko Sądu Najwyższego!

Już 25 kwietnia 2024 r. Frankowicze poznają stanowisko Sądu Najwyższego!
Na 25 kwietnia 2024 r. został wyznaczony termin posiedzenia Sądu Najwyższego. W tym też dniu Sąd Najwyższy zajmie stanowisko w...

Czy przewalutowanie kredytu frankowego jest odwracalne?

Czy przewalutowanie kredytu frankowego jest odwracalne?
Przewalutowanie kredytu we frankach szwajcarskich polega na tym, że w umowie kredytu zmianie ulega waluta z franka szwajcarskiego na złoty...