Dotychczas myślano, iż rekordowa inflacja zatrzyma się na moment, aby pozwolić kredytobiorcom wziąć oddech przed kolejnymi podwyżkami. Rada Polityki Pieniężnej w kwietniu podniosła stopy procentowe po raz siódmy z rzędu, a wzrosły one o 100 pkt. bazowych i wynosiły 4,5 %. Zapowiadają się jednak kolejne podwyżki stóp procentowych już w maju! Jak bardzo skurczą się portfele kredytobiorców?
- raty kredytów hipotecznych są aktualnie dwukrotnie wyższe niż w czasie pandemii
- kolejna podwyżka stóp procentowych zapowiedziana przez Radę Polityki Pieniężnej już w maju
- WIBOR wzrośnie, co oznacza zdecydowanie wyższe raty dla kredytobiorców
Inflacja a kredyty hipoteczne
Od dość długiego czasu mierzymy się z rosnącą inflacją, która przekłada się na bardzo znaczące podwyżki towarów i usług, ale przede wszystkim – zobowiązania kredytowe, które mocno drożeją z każdym wzrostem stóp procentowych.
Inflacja jest niczym innym, jak wzrostem cen, których efektem jest spadek wartości pieniądza, także w przypadku kredytów hipotecznych, ponieważ spadek wartości powoduje także obniżenie wartości rat, które uiszczane są do banku.
Niestety, wzrost inflacji powoduje wzrost wysokości rat, co dla kredytobiorców niesie podwójny uszczerbek, bowiem oprócz zdecydowanie wyższych cen za produkty pierwszej potrzeby trzeba jeszcze zapłacić wyższą ratę za kredyt.
Inflacja nie sprzyja kredytobiorcom
Stopy procentowe będą podnoszone do czasu, aż inflacja w Polsce nie przyhamuje swoich wzrostów. Doszło do przekroczenia psychologicznej granicy inflacji powyżej 10 procent, a działania mające na celu złagodzenie jej skutków – nie przynoszą wymiernych efektów.
W kwietniu inflacja wyniosła już 12,5 proc., wzrósł także kurs franka, zatem nadchodząca decyzja Rady Polityki Pieniężnej może sprawić, iż kolejne podwyżki stóp procentowych od października wyniosą prawie 100 proc. Powyższe będzie znacząco wpływać na zasoby materialne kredytobiorców, którzy już po ostatnich podwyżkach narzekali na zbyt duże obciążenie finansowe.
Ile wzrosną raty kredytu hipotecznego?
Już w czwartek 5 maja dowiemy się, o ile dokładnie wzrosną raty kredytów. Stale rosnące stopy procentowe, to także podwyżki wskaźnika WIBOR, wokół którego ostatnimi czasy narosło wiele kontrowersji, a który swoje rekordowe wzrosty odnotował już jakiś czas temu. Stawka WIBOR 3M może wzrosnąć nawet do 6,7 proc., co również przełoży się na wzrost rat kredytów hipotecznych. Ale jakiego rzędu to będą podwyżki?
Szacuje się nawet, że kredytobiorca, który opłaca aktualnie kredyt hipoteczny może mierzyć się z wzrostem nawet dwukrotnym raty po podwyżkach stóp procentowych. Podwyżkę raty najbardziej odczują kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt na długi okres oraz posiadają wysoką wartość kredytu.
Inflacja a Frankowicze
Pomimo zainteresowania kredytami złotówkowymi, w które najmocniej uderzy inflacja – Frankowicze nie pozostaną bez zadraśnięcia. Dane odnośnie inflacji, to także wzrost kursu franka, który nieprzerwanie od kilkunastu lat spędza sen z powiek frankowych kredytobiorców. Raty rosną, a ugody wcale nie są atrakcyjne. W ocenie specjalistów Kancelarii Frejowski CHF, najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest złożenie pozwu przeciwko bankowi, bowiem jest to jedyna opracowana droga do pozbycia się w końcu kredytu frankowego, który nie sprzyja Frankowiczom.
Skontaktuj się z Kancelarią Frejowski CHF, przeanalizuj swoją umowę frankową i dowiedz się, jak możesz zatrzymać swoje problemy z szalejącymi ratami kredytu!