SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Frankowicze nie chcą ugód? Proces sądowy bardziej opłacalny

Data ostatniej aktualizacji:

ugody frankowicze

Ugody nie cieszą się wielką sławą, bowiem aktualne osłabienie złotego przy wzroście stóp procentowych i referencyjnej stawki WIBOR sprawia, że rozwiązanie polubowne ze strony banku w żaden sposób nie rozwiązuje problemów Frankowicza. Zdecydowanie się na ugodę spowoduje, że niegdyś kredyt frankowy stanie się oprocentowany stawką WIBOR, która jak wiemy – nie jest korzystna dla kredytobiorców. Zamieszanie, ciągłe wzrosty stóp procentowych  i podwyżki powodują, że  Frankowicze nadal wykazują duże zainteresowanie procesami sądowymi.

Ugody nie są opłacalne dla Frankowiczów?

Frank szwajcarski podczas każdego kryzysu odnotowuje ogromne wzrosty swojej wartości względem złotego polskiego notując bardzo dużo wahania. Ostatnimi czasy wybuch wojny w Ukrainie i niestabilność geopolityczna ponownie uderzyła w portfele kredytobiorców. Mamy zatem do czynienia z sytuacją, w której wyższy kurs oznacza większe zadłużenie i wyższe raty. Kredyty frankowe oprocentowane są stawką Saron, więc nie ostatni wzrost stóp procentowych nie odbija się na kredytobiorcach bezpośrednio. Wzrost stóp procentowych ma bezpośredni związek z brakiem zainteresowania ugodami, ponieważ biorąc pod uwagę aktualną stawkę WIBOR, kredytobiorca może otrzymać w rezultacie podpisania ugody jeszcze większe zobowiązanie, niż miał przed ugodą.

Frankowicze korzystają z ugód?

Nie każda z ugód proponowanych przez banki jest tak bardzo niekorzystna, jednakże warto mieć na uwadze, że każdą z propozycji banku należy przeanalizować bezpośrednio ze specjalistą, który przeliczy dokładnie korzyść i ewentualne negatywne konsekwencje płynące z podpisania takiej ugody. Część Frankowiczów powodowana chęcią działania doraźnego i zmniejszenia swoich rat przystała na propozycję banku, obserwujemy jednak, że bardzo często po fakcie spotkać się możemy z rozczarowaniem. W ocenie specjalistów Kancelarii Frejowski CHF, każda ugoda warta jest przenalizowania i określenia dokładnych korzyści, tak jak zorientowanie się, czy warto złożyć pozew do sądu.

Sąd nadal najbardziej korzystną drogą dla Frankowiczów?

Jeszcze nie tak dawno Frankowicze nie rozważali tak ochoczo złożenia pozwu przeciwko bankowi do sądu i chcieli otrzymać od banku propozycję ugodową. Gdy coraz większa ilość Frankowiczów zaczęła wygrywać z bankami – ugody zaczęły się pojawiać, jednakże w zestawieniu z korzyścią, jaką można uzyskać, gdy przetrwa się proces sądowy – ugody straciły na wartości. Obserwujemy jednak, że sytuacja związana z kursem franka i ogromne wzrosty stóp procentowych zdecydowanie motywują Frankowiczów do składania pozwów przeciwko bankom. Nie byłoby to  takim powszechnym działaniem, gdyby nie ugruntowana linia orzecznicza, która daje dużą dozę pewności, że pozwanie banku może przynieść faktyczne i realne korzyści, a sprawiedliwość coraz częściej staje po stronie Frankowiczów.

Skontaktuj się z Kancelarią Frejowski CHF, gdzie nasi specjaliści szczegółowo omówią z Tobą wszystkie zawiłości propozycji ugodowych i przedstawią w przystępny sposób proces odzyskania pieniędzy od banku na drodze sądowej! Nasi specjaliści doradzą najlepsze rozwiązanie Twojego problemu!


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez frankowiczów?

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez frankowiczów?
Orzecznictwo niewątpliwie stoi po stronie frankowiczów, jednak nie zawsze frankowicz wygrywa sprawę w sądzie. Specyfika spraw frankowych oraz specyficzny przeciwnik...

Czy Frankowicze mogą liczyć na wsparcie rządu?

Czy Frankowicze mogą liczyć na wsparcie rządu?
Frankowicze nie mają co liczyć na ustawę frankową. Na nią jest już za późno. Frankowicze powinni sami podjąć kroki, aby...

Czy unieważnienie kredytu frankowego wpływa na zdolność kredytową?

Czy unieważnienie kredytu frankowego wpływa na zdolność kredytową?
Pozwy w przedmiocie unieważnienia umowy kredytu frankowego nieustannie zyskują na popularności. Nie może to dziwić gdyż w efekcie uzyskania wyroku...