Ugody nie cieszą się wielką sławą, bowiem aktualne osłabienie złotego przy wzroście stóp procentowych i referencyjnej stawki WIBOR sprawia, że rozwiązanie polubowne ze strony banku w żaden sposób nie rozwiązuje problemów Frankowicza. Zdecydowanie się na ugodę spowoduje, że niegdyś kredyt frankowy stanie się oprocentowany stawką WIBOR, która jak wiemy – nie jest korzystna dla kredytobiorców. Zamieszanie, ciągłe wzrosty stóp procentowych i podwyżki powodują, że Frankowicze nadal wykazują duże zainteresowanie procesami sądowymi.
Ugody nie są opłacalne dla Frankowiczów?
Frank szwajcarski podczas każdego kryzysu odnotowuje ogromne wzrosty swojej wartości względem złotego polskiego notując bardzo dużo wahania. Ostatnimi czasy wybuch wojny w Ukrainie i niestabilność geopolityczna ponownie uderzyła w portfele kredytobiorców. Mamy zatem do czynienia z sytuacją, w której wyższy kurs oznacza większe zadłużenie i wyższe raty. Kredyty frankowe oprocentowane są stawką Saron, więc nie ostatni wzrost stóp procentowych nie odbija się na kredytobiorcach bezpośrednio. Wzrost stóp procentowych ma bezpośredni związek z brakiem zainteresowania ugodami, ponieważ biorąc pod uwagę aktualną stawkę WIBOR, kredytobiorca może otrzymać w rezultacie podpisania ugody jeszcze większe zobowiązanie, niż miał przed ugodą.
Frankowicze korzystają z ugód?
Nie każda z ugód proponowanych przez banki jest tak bardzo niekorzystna, jednakże warto mieć na uwadze, że każdą z propozycji banku należy przeanalizować bezpośrednio ze specjalistą, który przeliczy dokładnie korzyść i ewentualne negatywne konsekwencje płynące z podpisania takiej ugody. Część Frankowiczów powodowana chęcią działania doraźnego i zmniejszenia swoich rat przystała na propozycję banku, obserwujemy jednak, że bardzo często po fakcie spotkać się możemy z rozczarowaniem. W ocenie specjalistów Kancelarii Frejowski CHF, każda ugoda warta jest przenalizowania i określenia dokładnych korzyści, tak jak zorientowanie się, czy warto złożyć pozew do sądu.
Sąd nadal najbardziej korzystną drogą dla Frankowiczów?
Jeszcze nie tak dawno Frankowicze nie rozważali tak ochoczo złożenia pozwu przeciwko bankowi do sądu i chcieli otrzymać od banku propozycję ugodową. Gdy coraz większa ilość Frankowiczów zaczęła wygrywać z bankami – ugody zaczęły się pojawiać, jednakże w zestawieniu z korzyścią, jaką można uzyskać, gdy przetrwa się proces sądowy – ugody straciły na wartości. Obserwujemy jednak, że sytuacja związana z kursem franka i ogromne wzrosty stóp procentowych zdecydowanie motywują Frankowiczów do składania pozwów przeciwko bankom. Nie byłoby to takim powszechnym działaniem, gdyby nie ugruntowana linia orzecznicza, która daje dużą dozę pewności, że pozwanie banku może przynieść faktyczne i realne korzyści, a sprawiedliwość coraz częściej staje po stronie Frankowiczów.
Skontaktuj się z Kancelarią Frejowski CHF, gdzie nasi specjaliści szczegółowo omówią z Tobą wszystkie zawiłości propozycji ugodowych i przedstawią w przystępny sposób proces odzyskania pieniędzy od banku na drodze sądowej! Nasi specjaliści doradzą najlepsze rozwiązanie Twojego problemu!