SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Sąd Najwyższy po stronie Frankowiczów! To orzeczenie wiele zmieni

Data ostatniej aktualizacji:

Sąd Najwyższy po stronie frankowiczów

Nie pierwszy raz mamy do czynienia z ważnym głosem Sądu Najwyższego w sprawach związanych z kredytami waloryzowanymi do waluty franka szwajcarskiego. Tym razem Sąd Najwyższy daje do zrozumienia, iż mechanizm zawarty w umowach kredytowych Frankowiczów nie jest zgodny z naturą umów kredytów indeksowanych. Czy wyrok Sądu Najwyższego przyczyni się do fali pozwów przeciwko bankom?

Kredyt frankowy jest nieważny

  • Sąd Najwyższy 28 kwietnia 2022r. wydał orzeczenie o sygnaturze akt III CZP 40/22, w którym stwierdza, iż dowolność ustalania mechanizmu ustalania kursu i jego sprzedaż przez bank jest sprzeczne z naturą umowy kredytu indeksowanego
  • Uchwała Sądu Najwyższego stanowi również dobrą wiadomość dla Frankowiczów, których umowy powiązane są z działalnością gospodarczą
  • Sąd Najwyższy oddala skargi kasacyjne banków dając wyraz sprawiedliwości dla interesów konsumentów

Umowy frankowe nieważne

Kwietniowe orzeczenie Sądu Najwyższego w dużej mierze utwierdza bardziej, już określoną kwestię ważności umów frankowych, bowiem na mocy zasady prawnej ukonstytuowano już, iż niedozwolone postanowienia umowne działające na niekorzyść konsumenta od początku naznaczone są bezskutecznością. Zastanawiające wobec tego jest to, czy najnowsze orzeczenie Sądu Najwyższego wiąże się z dużą zmianą dla Frankowiczów?

Banki co prawda bagatelizują orzeczenie i zdają się nie przejmować konsekwencjami, które mogą dotknąć ich bezpośrednio, jednakże biorąc pod uwagę fakt, iż w przypadku gdy mamy do czynienia z abuzywnością całego mechanizmu indeksacyjnego – umowa musi zostać uznana za nieważną, w związku z tym, to kolejny duży krok dla Frankowiczów, bowiem orzekanie w ich sprawach stać się może jeszcze łatwiejsze dla sędziów sądów powszechnych.

Pozwy frankowe popchną banki na skraj upadłości?

Pierwszy kwartał roku 2022 opiewał w rekordową ilość pozwów frankowych uderzających w banki, co z jednej strony nadwyręża system sądownictwa, bowiem spraw już i tak było zdecydowanie za dużo, ale z drugiej też strony – powoli wskazuje, iż banki mogą znaleźć się na przegranej pozycji w sporze z zdeterminowanymi Frankowiczami.

Rekordowe liczby wyroków na korzyść Frankowiczów są już powodem odnotowywania przez banki znaczących strat netto, w końcu środki na pokrycie roszczeń kredytobiorców muszą się znaleźć, a sądy w sprawach frankowych dopiero nabierają tempa.

Marzec obfitował w ogromną ilość pozytywnych orzeczeń, bowiem prawie 700 wyroków. W ocenie specjalistów Kancelarii Frejowski CHF, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż banki będą zmuszone po uchwale Sądu Najwyższego przygotować się na falę pozwów. Frankowicze zachęcani są nie tylko przez ilość wygranych spraw do podjęcia jakichkolwiek kroków, ale też dzięki takim sytuacjom, jak głos Sądu Najwyższego w ich sprawach.

Frankowicze powinni składać pozwy jak najszybciej

Sprawy frankowe rozwijają się bardzo dynamicznie, w przypadku każdej dużej zmiany, czy informacji, która może wpłynąć znacząco na decyzyjność kredytobiorców – następuje reakcja w postaci większego zainteresowania złożeniem pozwu przeciwko bankowi.

Warto mieć na uwadze fakt, iż w sądach toczy się mnóstwo spraw frankowych i nie wiemy jeszcze do końca, jak wiele ich jeszcze przybędzie, dlatego decyzja o wkroczeniu na drogę sądową winna być szybka i zdecydowana, bowiem wiemy, iż nadchodzi fala pozwów, dlatego ważne jest by zająć dobre miejsce w kolejce po sprawiedliwość. Jak twierdzą specjaliści – wygrane są tylko formalnością, przeszkodą jest czas oczekiwania na pozytywny wyrok.

Zachęcamy do kontaktu z Kancelarią Frejowski CHF, która specjalizuje się w prowadzeniu spraw frankowych na terenie całej Polski, których misją jest unieważnianie umów w jak najkrótszym czasie!


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Pierwsza sprawa WIBOR trafiła do TSUE

Pierwsza sprawa WIBOR trafiła do TSUE
Pierwsza sprawa WIBOR w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej ożywiła opinię publiczną w lipcu 2024 roku. Orzeczenie TSUE w sprawie WIBOR...

Mediacja z bankiem

Mediacja z bankiem
Spory finansowe dotyczące kwestii kredytowych to temat, który nieustannie wzbudza ogromne zainteresowanie. Wiele osób obawiając się czasu trwania i kosztów...

Sankcja kredytu darmowego a kredyt frankowy

Sankcja kredytu darmowego a kredyt frankowy
Od kilku już lat najwięcej postępowań sądowych przeciwko bankom dotyczy spraw kredytów frankowych. Sprawy tego rodzaju prowadzi między innymi doświadczona...