SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

BPH poinformował o znacznej stracie za rok 2023 – czy kredytobiorcy frankowi mają powody do niepokoju?

Data ostatniej aktualizacji:

Sprawozdanie finansowe Banku BPH

Ostatnimi czasy bank BPH opublikował sprawozdanie finansowe, z którego wynika, że za rok 2023 poniósł stratę w wysokości ok. 5,5 mld zł. To znaczące pogorszenie się sytuacji banku, który rok 2022 zamknął ze stratą ok. 1,7 mld zł. Na niekorzystną sytuację finansową BPH w dużej mierze wpływają sprawy frankowe – na 31 grudnia 2023 r. toczyło się przeciwko BPH 18 605 postępowań sądowych, a ich łączna wartość przedmiotu sporu wynosiła 6 948 253 000,00 zł. Czy taka sytuacja może niekorzystnie wpłynąć na kredytobiorców?

Wydaje się, że obecnie kredytobiorcy, którzy kredyt w CHF zawarli z bankiem BPH nie powinni się obawiać. Nie zanosi się, żeby BPH podzielił los Getin Noble Bank i ogłosił upadłość. Przede wszystkim BPH nie prowadzi działalności depozytowej – to właśnie fakt zagrożenia wypłacalności depozytów doprowadził w dużej mierze do upadku Getin Noble Bank.

Nikt jednak nie może dać gwarancji, że sytuacją finansowa BPH nie pogorszy się na tyle, że jego dalsze funkcjonowanie będzie zagrożone. W związku z tym warto już teraz zadbać o swoje interesy i pozwać bank o unieważnienie umowy frankowej.

Unieważnienie kredytu frankowego – pomoc kancelarii prawnej

Kancelaria frankowa Frejowski CHF od wielu lat świadczy profesjonalną obsługę prawną w sporach z zakresu prawa bankowego, w tym w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego. Obecne niezwykle korzystne dla kredytobiorców orzecznictwo sprawia, że 95% spraw przeciwko bankom wygrywają frankowicze. Wygranie sprawy o unieważnienie umowy kredytowej przynosi mnóstwo korzyści ekonomicznych. W efekcie unieważnienia umowy bank zobowiązany będzie, w wyniku unieważnienia umowy przez sąd, do zwrotu kredytobiorcy tego co otrzymał od niego (a więc przede wszystkim rat kapitałowo-odsetkowych, ale też prowizji i wszelkich inny opłat manipulacyjnych), natomiast kredytobiorca będzie musiał zwrócić jedynie czysty kapitał.

Każdy zainteresowany może w prosty sposób wyliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. W tym celu pomocnym jest bezpłatny i łatwy w obsłudze kalkulator frankowy.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Odwołanie rzecznika finansowego

Odwołanie rzecznika finansowego
W dniu 20 czerwca 2024 roku premier Donald Tusk odwołał Bohdana Pretkiela z funkcji Rzecznika Finansowego. Oficjalnym powodem odwołania rzecznika...

Wyrok SN II CSKP 544/24 – oddalona skarga kasacyjna syndyka

Wyrok SN II CSKP 544/24 – oddalona skarga kasacyjna syndyka
Getin Noble Bank Wyrokiem z dnia 21 czerwca 2024 r. w sprawie II CSKP 544/24 Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną...

Porozumienie między Ministrem Sprawiedliwości i Szefem KNF – co oznacza dla frankowiczów?

Porozumienie między Ministrem Sprawiedliwości i Szefem KNF – co oznacza dla frankowiczów?
W dniu 20 czerwca 2024 roku na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości pojawiła się informacja o zawarciu porozumienia między Ministrem Sprawiedliwości a...