SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kredyt we frankach – czy warto rozważyć ugodę z bankiem w 2025 roku?

Data ostatniej aktualizacji:

Kredyt we frankach – czy ugoda z bankiem się opłaca w 2025 roku?

Kredyt frankowy ugoda czy sprawa sądowa? Czy warto ugoda frankowa w obliczu rosnącej liczby wygranych spraw sądowych? To pytania, które często padają ze strony frankowiczów. Banki bowiem masowo rozsyłają kredytobiorcom propozycje ugodowe, które na pierwszy rzut oka wydają się kuszące.

Czy opłaca się podpisać ugodę z bankiem?

W znacznej większości ugoda z bankiem jest mniej korzystna niż korzyści płynące z unieważnienia umowy w sądzie. Inaczej mówiąc, więcej pieniędzy zyskamy gdy wygramy w sądzie. Minusem sprawy sądowej jest jednak to, że na pieniądze trzeba będzie poczekać zwykle ok. 3 lat. Przy ugodzie z bankiem pieniądze zostaną wypłacone w stosunkowo krótkim czasie około miesiąca. Zdarza się zatem, że kredytobiorcy decydują się na ugody z bankami, gdyż szybko potrzebują zastrzyku gotówki. A zatem odpowiedź na pytanie ugoda czy proces sądowy frankowicze, nie jest jednoznaczna. Opłacalność ugody frankowej w pewnej mierze zależy zatem od naszej indywidualnej sytuacji. Biorąc pod uwagę jednak profity stricte finansowe, to proces sądowy jest zdecydowanie korzystniejszy.

Dodać należy, że jeżeli nadal spłacamy raty kredytu, to istnieje możliwość wstrzymania płatności rat w sprawie sądowej. Nawet w miesiąc od wniesienia pozwu, sąd może zakazać bankowi pobierania rat i to na czas trwania całego postępowania sądowego.

Jakie są warunki ugody frankowej?

Warunki ugód frankowych mogą się różnić w zależności od banku, ale ogólnie opierają się na w większości na przewalutowaniu kredytu. Kredyt frankowy jest przeliczany na złotówki, tak jakby od początku był kredytem w PLN. Często prowadzi to do obniżenia salda, ale mniej korzystnie niż w przypadku wygranej w sądzie (unieważnienia umowy).

Nie można zapominać, że możliwe jest negocjowanie ugody z bankiem. Warunki ugody z bankiem kredyt CHF trzeba porównać do korzyści, jakie otrzymamy gdybyśmy wytoczyli proces sądowy.

Przed podjęciem decyzji – ugoda z bankiem franki 2025:

  • Przelicz, ile zyskasz na ugodzie, a ile potencjalnie w sądzie.
  • Skonsultuj warunki ugody z prawnikiem.
  • Sprawdź, czy zapłacisz podatek od ugody frankowej.
  • Dokładnie przeanalizuj warunki ugody.
  • Podejmuj negocjacje z bankiem.


Co daje frankowiczowi ugoda z bankiem?

Zalety ugody frankowej 2025 to przede wszystkim uniknięcie procesu sądowego i co się z tym wiąże szybszy czas dokonania rozliczenia z bankiem. Zawarcie ugody z bankiem nie wiąże się z żadnymi kosztami. Może jednak powodować konieczność uiszczenia podatku od ugody frankowej. Dlatego należy być bardzo ostrożnym podpisując ugodę i dokładnie ją przeanalizować przed jej podpisaniem.

Dodatkowo, kredytobiorca podpisując ugodę, zrzeka się dalszych roszczeń wobec banku, również tych, które mógłby dochodzić w sądzie. Oznacza to, że nie można później pozwać banku, nawet jeśli ugoda okaże się niekorzystna.

Na uwadze należy mieć, że w sądach frankowicze wygrywają w około 98 procentach spraw! Sądy także chętnie wstrzymują płatność rat kredytu na czas trwania postępowania sądowego.

Kancelaria frankowa Frejowski od lat pomaga frankowiczom w walce z bankami. Pomagamy kompleksowo – analizujemy umowę kredytu (zupełnie za darmo), gromadzimy niezbędną dokumentację, przygotowujemy wszelkie niezbędne pisma, reprezentujemy kredytobiorcę w sądzie. W prosty i łatwy sposób można sprawdzić ile można zyskać na unieważnieniu kredytu frankowego, także korzystając z darmowego narzędzia, jakim jest kalkulator frankowy.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyty frankowe II instancja wszystko, co warto wiedzieć

Kredyty frankowe II instancja wszystko, co warto wiedzieć
Postępowanie sądowe, w tym też w sprawie kredytów frankowych, jest dwuinstancyjne. Co oznacza, że sprawa najpierw jest analizowana przez Sąd...

Sprawy frankowe – jak przygotować się do procesu przeciwko bankowi?

Sprawy frankowe – jak przygotować się do procesu przeciwko bankowi?
Proces z bankiem to dla wielu osób stresujące i nieznane doświadczenie – szczególnie gdy chodzi o sprawy frankowe, które zyskały...

Jak odzyskać nadpłacone raty kredytu frankowego?

Jak odzyskać nadpłacone raty kredytu frankowego?
Kredyty frankowe, choć były popularne w Polsce w latach 2000-2010, do dziś stanowią dla wielu ich posiadaczy źródło licznych problemów...