SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Propozycje ugodowe banków – na co zwrócić uwagę?

Propozycje ugodowe banków – na co zwrócić uwagę?

Propozycje dla frankowiczów – Co banki proponują Frankowiczom?

Wiele osób posiadających kredyt we frankach szwajcarskich zastanawia się, jakie propozycje dla frankowiczów przygotowały poszczególne banki. W większości propozycje banków dla frankowiczów opierają się na propozycji, która została zaprezentowana przez Komisję Nadzoru Finansowego w 2020 roku. Zgodnie z rzeczoną kredyt frankowy ulega przemienieniu na kredyt złotówkowy i funkcjonuje tak, jakby od początku był on kredytem w PLN. Wielu frankowiczom rozwiązanie to może przypominać odfrankowienie, jednak w przypadku ugody z bankiem, kredyt po przemienieniu w kredyt złotówkowy oprocentowany jest niekorzystną stawką WIBOR powiększoną o marżę. 

Zważywszy na niekorzystną stawkę WIBOR, raty kredytu po ugodzie mogą przestać być z czasem korzystne, a nawet przewyższyć wysokość rat z czasu sprzed podpisania ugody. Można więc śmiało stwierdzić, że propozycje banków dla frankowiczów są zwyczajnie nieopłacalne oraz nie przyniosą im takich korzyści, jakie frankowicze mogą osiągnąć na drodze sądowej

Propozycje dla frankowiczów  – Jakie banki idą na ugodę z frankowiczami?

Wiele banków oferowało swoim klientom wadliwe kredyty frankowe, jednak niewiele z nich wysunęło ugodowe propozycje dla frankowiczów.  Do banków, które oferują ugody, zaliczyć należy przede wszystkim następujące banki:

Mimo że poszczególne ugodowe propozycje banków dla frankowiczów różnią się między sobą, to łączy je to, że wszystkie są dla kredytobiorców nieopłacalne. 

Propozycje banków dla frankowiczów – Co proponuje PKO BP Frankowiczom?

Mało które ugodowe propozycje banków dla frankowiczów przyciągają tyle uwagi, co propozycje PKO BP. Jest to bank, który oferuje ugody oparte o propozycję KNF. Zgodnie z proponowanymi warunkami PKO BP kredyt we frankach ulega przewalutowaniu na złotówki, zaś obecnie stosowany w umowie wskaźnik SARON zostanie zamieniony na wskaźnik WIBOR. Okres kredytowania, forma spłaty, prowizje lub wszelkie składki na ubezpieczenie po przewalutowaniu nie ulegają zmianie. Należy również zaznaczyć, że te propozycje dla frankowiczów, które oferuje PKO BP, nie są skierowane do osób, które dokonały już spłaty swojego zobowiązania

Które banki najczęściej przegrywają z frankowiczami?

Bankiem, który najczęściej przegrywa z frankowiczami, jest bank PKO BP, który w zeszłym roku przegrał zawrotne 99% wszystkich prowadzonych wówczas w I instancji spraw frankowych. Z tego również powodu bank PKO wysuwa liczne ugodowe propozycje dla frankowiczów. Wśród banków, które najczęściej ponosiły klęskę na drodze sądowej, należy wymienić Getin Bank, którego liczne przegrane doprowadziły do upadłości, która została ogłoszona wyrokiem sądu. 

Dlaczego niektórzy Frankowicze przegrywają?

Oferowane przez banki propozycje dla frankowiczów są bardzo popularnym tematem, jednak podobne zainteresowanie wzbudzają przegrane frankowiczów. Dlaczego mimo tak licznych wygranych frankowiczom zdarza się przegrać? Najczęściej winy należy upatrywać się w niedoświadczonym pełnomocniku. Zwiększone zainteresowanie sprawami frankowymi sprawiło, że na rynku pojawiło się wiele kancelarii, które kuszą podejrzanie niskimi opłatami wstępnymi, które zwykle wiążą się z podobnie niskim doświadczeniem. Sprawę frankową można przeprowadzić tylko jeden raz, dlatego też podczas wybierania kancelarii nie należy kierować się szukaniem nadmiernych oszczędności. 

Należy pamiętać, że odpowiedni pełnomocnik nawet w trakcie prowadzenia sprawy swoich klientów nieodpłatnie przeanalizuje wszystkie oferowane im przez bank propozycje dla frankowiczów, aby mogli oni zawsze świadomie podejmować decyzję co do prowadzenia swojej sprawy. 

Co dalej z Frankowiczami 2022?

Frankowicze to grono osób, których sytuacja nigdy nie była kolorowa. Nie uległo to zmianie w 2022 roku. Zainteresowanie procesami frankowymi, jak i tym jakie są propozycje banków dla frankowiczów, mają źródło w obecnych notowaniach walut. Obecny kurs franka szwajcarskiego jest wyższy aż o 95% od kursu, który obowiązywał w roku, w którym umowy frankowe cieszyły się największą popularnością. Zważywszy na niekorzystne propozycje banków dla frankowiczów, najlepszym rozwiązaniem jest złożenie pozwu, który pomoże uwolnić się od toksycznego kredytu oraz odzyskać swoje utracone pieniądze. 

Jeśli interesuje Cię wytoczenie powództwa przeciwko swojemu bankowi, skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego znajdującego się na naszej stronie. Powiedz „stop” szerzącemu się bankowemu bezprawiu i zawalcz o swoje prawa!


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski
Posiadasz kredyt frankowy? Mieszkasz lub zawarłeś kredyt w Gorzowie Wielkopolskim i interesuje Cię profesjonalna pomoc dla frankowiczów ? Jeśli tak,...

Pomoc frankowiczom Puławy

Pomoc frankowiczom Puławy
Pomoc na jaką mogą liczyć frankowicze zamieszkujący Puławy oraz okolice może polegać na odfrankowieniu kredytu lub też jego unieważnieniu. Odfrankowienie,...

Kancelarie frankowe opinie

Kancelarie frankowe opinie
Na rynku usług prawnych istnieje już wiele wyspecjalizowanych kancelarii, które oferują usługi z zakresu prowadzenia procesów związanych z umowami kredytu...