Postępowanie upadłościowe Getin Bank mocno skomplikowało sprawy frankowiczów tego banku. Nie są jednak oni całkowicie bez wyjścia. Tak jak i frankowicze innych banków, aby uwolnić się od kredytu, muszą działać. W przypadku Getin Banku im szybciej tym lepiej. Ze względu na upadłość Getin Bank wierzytelności należy zgłaszać do syndyka. Sprawdź jak zgłosić wierzytelność w Getin Bank i uzyskać zabezpieczenie wierzytelności Getin Bank.
Jak zgłosić wierzytelność w Getin Bank?
Zgłoszenie wierzytelności Getin Bank możliwe jest jedynie za pośrednictwem portalu sądowego Krajowy Rejestr Zadłużonych. Na portalu w pierwszym kroku trzeba założyć konto. W zgłoszeniu należy wskazać sygnaturę postępowania – WA1M/GUp/44/2023, a następnie dołączyć do niego niezbędne załączniki. Wypełnienie formularza krok po kroku może zająć trochę czasu, szczególnie dla osoby, która wcześniej nie miała styczności ze zgłaszaniem wierzytelności. Dlatego też warto skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii frankowej, która wypełni te formalności za nas.
Dane niezbędne do wprowadzenia przy zgłaszaniu wierzytelności Getin Bank to m.in. dane wierzyciela, określenie wierzytelności, dowody stwierdzające istnienie wierzytelności, kategorię, do której wierzytelność ma być zaliczona, zabezpieczenia związane z wierzytelnością i inne.
Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia wierzytelności?
Aby rozpocząć w ogóle zgłoszenie roszczeń w banku, trzeba wcześniej przygotować niezbędne dokumenty. Jakie dokumenty do zgłoszenia wierzytelności Getin Bank są wymagane?
Do zgłoszenia wierzytelności należy dołączyć dokumenty, które potwierdzą istnienie naszej wierzytelności oraz wskażą na jej wysokość. A więc może to być umowa kredyt, wyroki sądowe, zaświadczenie z banku o dokonywanych wpłatach czy potwierdzenia przelewów dotyczące spłaty kredytu.
Co istotne, należy określić wierzytelność wraz z należnościami ubocznymi (odsetkami) poprzez wskazanie ich konkretnej kwoty (oddzielnie kwota wierzytelności głównej, np. żądany kapitał do zwrotu, oraz oddzielnie odsetki).
Jak zabezpieczyć swoje roszczenia w Getin Bank?
Należy wiedzieć, że gdy bank i kredytobiorca są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami pieniężnymi, każdy z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony o ile jest ona wymagalna. Aby dokonać potrącenia wzajemnych świadczeń, należy złożyć oświadczenie o potrąceniu nie później niż wraz ze zgłoszeniem wierzytelności. Jest to niezwykle istotne, a niezłożenie oświadczenia o potrąceniu w terminie może nieść za sobą negatywne konsekwencje.
Ogłoszenie upadłości nie zwalnia kredytobiorcy z obowiązku spłaty kredytu zgodnie z umową. Kredytobiorca może jednak złożyć wniosek do sądu o udzielenie zabezpieczenia poprzez wstrzymanie płatności rat kredytu. Wówczas należy wystąpić na drogę sądową przeciwko syndykowi banku o unieważnienie swojej umowy kredytu. Jeżeli spłaciłeś kapitał kredytu, to spłata kolejnych rat powoduje, że zwiększasz swoją wierzytelność wobec banku. W związku z ryzykiem niemożności odzyskania pieniędzy od Getin Banku płacąc kolejne raty, działasz na swoją niekorzyść. Z pewnością kredytobiorcy Getin Banku powinni jak najszybciej zacząć działania.
Czy mogę odzyskać pieniądze od Getin Bank w upadłości?
Roszczenia wierzycieli prawdopodobnie nie zostaną zaspokojone. Wierzytelności w postępowaniu upadłościowym Getin Bank jest bardzo dużo. Majątek masy upadłościowej Getin Banku prawdopodobnie nie wystarczy na spłatę wszystkich wierzytelności.
Nie oznacza to jednak, że nie warto działać. Kredytobiorcy mogą wystąpić o zabezpieczenie roszczeń w Getin Bank, a konkretniej wstrzymanie płatności rat kredytu. Tym frankowiczom, którzy spłacili już kapitał kredytu, ich roszczenie wobec banku nie będzie ulegać zwiększeniu. Czas ma tu olbrzymie znaczenie. Frankowicze, chcący zabezpieczyć swoje interesy, powinni zatem jak najszybciej podjąć czynności mające na celu uregulowanie ich sytuacji finansowej. Procedura upadłości banku nie będzie trwać w nieskończoność.
Jesienią spodziewać się należy także wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w odniesieniu do Getin Banku. TSUE zajmie stanowisko co do tego czy objęcie Getin Noble Banku przymusową restrukturyzacją przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny było zgodne z prawem.
Jeżeli posiadają Państwo kredyt we frankach i nie pozwaliście jeszcze banku, zapraszamy do kontaktu z podmiotem wyspecjalizowanym w sprawach tego rodzaju, jakim jest kancelaria frankowa Frejowski CHF. Kancelaria świadczy profesjonalną obsługę prawną w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego. Umowę unieważnioną należy traktować jak nigdy niezawartą. Bank zobowiązany będzie, w wyniku unieważnienia umowy przez sąd, do zwrotu kredytobiorcy tego co otrzymał od niego (a więc przede wszystkim rat kapitałowo-odsetkowych, ale też prowizji i wszelkich inny opłat manipulacyjnych), natomiast kredytobiorca będzie musiał zwrócić jedynie czysty kapitał.Każdy zainteresowany może w prosty sposób wyliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. W tym celu pomocnym jest bezpłatny i łatwy w obsłudze kalkulator frankowy.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162