W 2023 r. w dalszym ciągu sprawy frankowe cieszą się dużą popularnością wśród kredytobiorców. W każdym miesiącu do sądów wpływają kolejne pozwy frankowiczów, jak również zapadają wyroki we wcześniej wniesionych sprawach frankowych. Zdecydowana większość wyroków w sprawach frankowych jest korzystna dla kredytobiorców i kończy się unieważnieniem umowy lub przynajmniej jej odfrankowieniem.
Dodatkowo w czerwcu 2023 r. TSUE wydał głośne orzeczenia w sprawach frankowych, które jeszcze bardziej skomplikowały sytuację banków. Nie może więc dziwić, że banki poza próbami doprowadzenia do zmniejszenia pozwów frankowych (m.in. poprzez kierowanie propozycji ugodowych), czy wnoszenia powództw o waloryzację lub wynagrodzenie za korzystanie z kapitału kredytu, starają się również zabezpieczyć finansowo przed konsekwencjami wyroków frankowych.
Jeszcze w 2023 r. polskie banki znacząco zwiększyły rezerwy na ryzyka prawne w związku z kredytami we franku szwajcarskim. W drugim kwartale 2023 r. banki zawiązały dodatkowe 3 mld zł na ten cel. Obecnie coraz częściej słyszy się, że polskie banki jeszcze bardziej zwiększą środki zgromadzone w ramach rezerw finansowych.
Zobacz jak działa nasz kalkulator frankowicza i sprawdź ile możesz zyskać pozywając bank.
Przegranie sprawy frankowej konsekwencje dla banków
Takie podejście banków nie powinno nikogo dziwić. Konsekwencje przegrania sprawy frankowej są dla banków wyjątkowo niekorzystne. W przypadku uwzględnienia powództwa o unieważnienie umowy frankowej bank musi zwrócić kredytobiorcy wszystko to co otrzymał od niego w związku z umową frankową. Są to więc przede wszystkim kwoty rat (kapitałowa i odsetkowa), prowizje, ubezpieczenia i inne opłaty manipulacyjne.
W przypadku kredytów frankowych możemy mówić tu o obciążeniu banku kwotą nawet kilkuset tysięcy i więcej złotych przy jednej umowie. Jeżeli weźmiemy pod uwagę liczbę funkcjonujących w obrocie umów frankowych oraz ilość pozytywnych dla kredytobiorców rozstrzygnięć sądowych, łatwo będzie się zorientować, że mówimy o znaczących kwotach.
Które banki przegrywają najwięcej spraw frankowych
Największe ryzyka związane z kredytami frankowymi ponoszą oczywiście te banki, które przegrywają najwięcej spraw frankowych. Liczba przegranych spraw jest przy tym powiązana z ilością umów frankowych jakie poszczególne banki miały w swoim portfelu. Statystycznie najwięcej spraw frankowych, a tym samym najwięcej przegranych spraw z kredytobiorcami, wytoczono przeciwko PKO BP S.A. oraz Mbank S.A. (w obydwu przypadkach ponad 17 000 spraw), a podium zamyka Millenium S.A. (zgodnie z dostępnymi danymi ponad 16 000 spraw w sądach).
Czytaj również: Polskie banki stoją w obliczu wyższych rezerw, ponieważ TSUE popiera Frankowiczów
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162