SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Rezerwy banków na kredyty we Frankach coraz większe. Jakie są konsekwencje dla banków?

Data ostatniej aktualizacji:

rezerwy banków w sprawach Frankowych

W 2023 r. w dalszym ciągu sprawy frankowe cieszą się dużą popularnością wśród kredytobiorców. W każdym miesiącu do sądów wpływają kolejne pozwy frankowiczów, jak również zapadają wyroki we wcześniej wniesionych sprawach frankowych. Zdecydowana większość wyroków w sprawach frankowych jest korzystna dla kredytobiorców i kończy się unieważnieniem umowy lub przynajmniej jej odfrankowieniem.

Dodatkowo w czerwcu 2023 r. TSUE wydał głośne orzeczenia w sprawach frankowych, które jeszcze bardziej skomplikowały sytuację banków. Nie może więc dziwić, że banki poza próbami doprowadzenia do zmniejszenia pozwów frankowych (m.in. poprzez kierowanie propozycji ugodowych), czy wnoszenia powództw o waloryzację lub wynagrodzenie za korzystanie z kapitału kredytu, starają się również zabezpieczyć finansowo przed konsekwencjami wyroków frankowych.

Jeszcze w 2023 r. polskie banki znacząco zwiększyły rezerwy na ryzyka prawne w związku z kredytami we franku szwajcarskim. W drugim kwartale 2023 r. banki zawiązały dodatkowe 3 mld zł na ten cel. Obecnie coraz częściej słyszy się, że polskie banki jeszcze bardziej zwiększą środki zgromadzone w ramach rezerw finansowych.

Zobacz jak działa nasz kalkulator frankowicza i sprawdź ile możesz zyskać pozywając bank.

Przegranie sprawy frankowej konsekwencje dla banków

Takie podejście banków nie powinno nikogo dziwić. Konsekwencje przegrania sprawy frankowej są dla banków wyjątkowo niekorzystne. W przypadku uwzględnienia powództwa o unieważnienie umowy frankowej bank musi zwrócić kredytobiorcy wszystko to co otrzymał od niego w związku z umową frankową. Są to więc przede wszystkim kwoty rat (kapitałowa i odsetkowa), prowizje, ubezpieczenia i inne opłaty manipulacyjne.

W przypadku kredytów frankowych możemy mówić tu o obciążeniu banku kwotą nawet kilkuset tysięcy i więcej złotych przy jednej umowie. Jeżeli weźmiemy pod uwagę liczbę funkcjonujących w obrocie umów frankowych oraz ilość pozytywnych dla kredytobiorców rozstrzygnięć sądowych, łatwo będzie się zorientować, że mówimy o znaczących kwotach.

Które banki przegrywają najwięcej spraw frankowych

Największe ryzyka związane z kredytami frankowymi ponoszą oczywiście te banki, które przegrywają najwięcej spraw frankowych. Liczba przegranych spraw jest przy tym powiązana z ilością umów frankowych jakie poszczególne banki miały w swoim portfelu. Statystycznie najwięcej spraw frankowych, a tym samym najwięcej przegranych spraw z kredytobiorcami, wytoczono przeciwko PKO BP S.A. oraz Mbank S.A. (w obydwu przypadkach ponad 17 000 spraw), a podium zamyka Millenium S.A. (zgodnie z dostępnymi danymi ponad 16 000 spraw w sądach).

Czytaj również: Polskie banki stoją w obliczu wyższych rezerw, ponieważ TSUE popiera Frankowiczów

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Umorzenie kredytu CHF a ulga mieszkaniowa

Umorzenie kredytu CHF a ulga mieszkaniowa
Zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz....

Uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 28 lutego 2025 roku (III CZP 126/22)

Uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 28 lutego 2025 roku (III CZP 126/22)
Uchwała Sądu Najwyższego o sygnaturze III CZP 126/22, podjęta 28 lutego 2025 roku przez skład siedmiu sędziów, dotyczyła charakteru prawnego...

Jak szybko sprawy frankowe rozpoznają sądy we Wrocławiu?

Jak szybko sprawy frankowe rozpoznają sądy we Wrocławiu?
To jak długo będzie trwać sprawa frankowa we Wrocławiu zależy od obciążenia sądu, ale też częściowo od szczęścia. Zdarza się,...