SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Dlaczego banki w czasie procesu frankowego pozywają Frankowiczów?

Data ostatniej aktualizacji:

Dlaczego banki w czasie procesu frankowego pozywają Frankowiczów?

Zdarza się, że mimo trwania procesu frankowego z powództwa kredytobiorcy bank składa swój pozew do sądu przeciwko frankowiczowi. Nie ma się jednak czego bać. Frankowicze są bowiem w o wiele lepszej pozycji niż banki i orzecznictwo im sprzyja.

Dlaczego banki pozywają Frankowiczów?

Banki boją się przedawnienia swoich roszczeń, dlatego też pozywają frankowiczów mimo że sprawa z powództwa kredytobiorcy jeszcze się nie zakończyła. Termin przedawnienia roszczeń banku, w tym roszczenia o zwrot kapitału kredytu, to 3 lata. Biorąc pod uwagę, że procesy frankowe często trwają kilka lat banki nie chcą ryzykować, że ich roszczenie się przedawni.

Oprócz roszczenia o zwrot kapitału kredytu zdarza się, że banki pozywają także o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału kredytu czy też waloryzację kapitału kredytu z związku z istotną zmianą siły nabywczej pieniądza.  Korzystne dla frankowiczów orzecznictwo z ostatnich miesięcy sprawiło jednak, że roszczenia te są coraz rzadsze. Ostatnie wyroki zarówno Sądu Najwyższego jak i TSUE jasno wskazują, że bankom wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu się nie należy. Obecnie zatem najczęściej banki domagają się zwrotu kapitału z odsetkami za opóźnienie.

Replika na odpowiedź na pozew

Co zrobić gdy bank mnie pozwie?

Przede wszystkim należy odnotować kiedy dokładnie odebraliśmy pozew. Od tego bowiem dnia biegnie nam termin na odpowiedź na pozew. Sąd w zobowiązaniu wyznacza nam termin na złożenie odpowiedzi na pozew, który jest niezwykle istotny. Terminu tego nie można przegapić, bowiem złożenia pisma po terminie może nawet wiązać się z uznaniem roszczeń banku w całości. Najlepiej od razu po odbiorze takiego pisma skontaktować się z prawnikiem.

To co istotne – sprawa z powództwa banku i sprawa z powództwa kredytobiorcy to oddzielne sprawy, rozpoznawane pod innymi sygnaturami i często przez innych sędziów, a czasami i przez inne sądy.

Kancelaria frankowa Frejowski pomaga frankowiczom w walce z bankami. Unieważnienie kredytu frankowego, ale także obrona w procesie wytoczonym przez bank to dla nas codzienność. Przez lata poznaliśmy argumenty banków i wypracowaliśmy odpowiednie strategie procesowe.

Dodatkowo, zachęcamy do skorzystania z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator frankowy. Dzięki niemu samodzielnie i darmowo możesz oszacować kwotę, jaka będzie do odzyskania od banku w przypadku Twojego kredytu.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Odwołanie rzecznika finansowego

Odwołanie rzecznika finansowego
W dniu 20 czerwca 2024 roku premier Donald Tusk odwołał Bohdana Pretkiela z funkcji Rzecznika Finansowego. Oficjalnym powodem odwołania rzecznika...

BPH poinformował o znacznej stracie za rok 2023 – czy kredytobiorcy frankowi mają powody do niepokoju?

BPH poinformował o znacznej stracie za rok 2023 – czy kredytobiorcy frankowi mają powody do niepokoju?
Ostatnimi czasy bank BPH opublikował sprawozdanie finansowe, z którego wynika, że za rok 2023 poniósł stratę w wysokości ok. 5,5...

Wyrok SN II CSKP 544/24 – oddalona skarga kasacyjna syndyka

Wyrok SN II CSKP 544/24 – oddalona skarga kasacyjna syndyka
Getin Noble Bank Wyrokiem z dnia 21 czerwca 2024 r. w sprawie II CSKP 544/24 Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną...