Rynek walutowy charakteryzuje się wysoką zmiennością, czyli dynamicznymi wahaniami kursów walut w krótkim czasie. Zmienność rynku walutowego wynika z wielu czynników ekonomicznych i politycznych. Dla inwestorów i osób związanych z kredytami w obcych walutach, zrozumienie mechanizmów zmienności jest kluczowe, aby podejmować świadome decyzje finansowe. Kredytobiorcy posiadający zobowiązania we frankach szwajcarskich z reguły odczuwają negatywne skutki wzrostu kursu franka szwajcarskiego. Rosnący kurs franka oznacza bowiem droższe raty kredytu i większe saldo zadłużenia w przeliczeniu na złotówki.
Kurs CHF a kredyty hipoteczne
Czy wzrost kursu franka może być korzystny dla kredytobiorców? Wzrost kursu franka szwajcarskiego rzadko bywa korzystny dla frankowiczów spłacających kredyty. Niektórzy kredytobiorcy, obserwując rosnący kurs franka, decydują się na przewalutowanie kredytu lub unieważnienie umowy kredytowej, zmniejszając tym samym ryzyko dalszego wzrostu zadłużenia.
Frankowicze a inwestycje w waluty
Jak inwestować w CHF jako frankowicz? Strategie inwestycyjne dla frankowiczów, czyli między innymi inwestowanie w waluty frankowe wymaga przemyślanych działań, szczególnie jeśli jesteś jednocześnie kredytobiorcą. Waluty jako aktywa inwestycyjne, mogą wpłynąć na zyski frankowiczów na kursie CHF. Frankowicz może zakupić franki szwajcarskie, licząc na dalszy wzrost ich kursu. W momencie wzrostu ich wartości, walutę można sprzedać z zyskiem.
Wzrost kursu franka i jego wpływ na zyski
Czy frankowicze mogą skorzystać na rosnącym kursie CHF? Paradoksalnie, istnieją sytuacje, w których wzrost kursu franka może być korzystny. Mianowicie kredytobiorcy zarabiający w frankach szwajcarskich lub posiadający oszczędności w tej walucie odczuwają korzyści, gdy jej wartość rośnie. Frankowicze mogą wykorzystać wzrost kursu waluty do zarabiania na różnicach kursowych lub inwestycjach związanych z frankiem szwajcarskim.
Jak zabezpieczyć się przed stratą przy rosnącym kursie CHF? W celu ograniczenia ryzyka związane z rosnącym kursem franka szwajcarskiego, warto zastosować poniższe strategie:
- spłata kredytu we frankach szwajcarskich – jeśli bank na to pozwala, frankowicz powinien spłacać raty bezpośrednio we frankach szwajcarskich kupowanych w kantorze, gdzie kurs jest korzystniejszy niż w banku,
- unieważnienie umowy kredytowej – w przypadku kredytów frankowych istnieje możliwość wystąpienia na drogę sądową, np. w celu unieważnienia umowy lub jej przewalutowania na złotówki,
- nadpłata kredytu frankowego.
Nadpłata kredytu hipotecznego polega na wpłaceniu do banku większej kwoty niż wynikałoby to z aktualnego harmonogramu spłaty kredytu hipotecznego. W przypadku kredytów walutowych opłaca się nadpłacić kredyt, gdy kurs danej waluty jest relatywnie niski. Najlepiej, żeby kurs ten był równy lub niższy kursowi z daty zawarcia umowy z bankiem.
Wcześniejsza spłata kredytu we frankach byłaby opłacalna, gdyby możliwa była spłata kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy. Niestety jest to niemożliwe, a obecny kurs franka szwajcarskiego jest znacznie wyższy niż jego wartość w dacie, w której większość kredytobiorców podpisywała umowy kredytowe.
Nadpłata kredytu frankowego nie jest obecnie opłacalnym rozwiązaniem. W praktyce, nadpłata kredytu przy obecnym kursie franka szwajcarskiego powiększyłaby zysk banku, a nie kredytobiorcy.
Czy można zarobić na kredycie we frankach?
Korzyści z rosnącego kursu CHF to umocnienie argumentów w sporach sądowych frankowiczów, np. w sprawach o unieważnienie umów kredytowych. Po wygranej sprawie nadpłaty spowodowane wzrostem kursu mogą być zwrócone kredytobiorcom.
Frankowicze mogą zarobić na rosnącym kursie franka szwajcarskiego, szczególnie jeśli mają dochody lub inwestycje w tej walucie. Rosnący kurs stwarza także okazje do zarobku na różnicach kursowych, lokatach walutowych czy funduszach inwestycyjnych. Niemniej jednak, dla kredytobiorców wzrost kursu oznacza także wyższe raty i saldo zadłużenia. Aby zminimalizować ryzyko i straty, warto rozważyć zabezpieczenie się przed dalszym wzrostem kursu.
Kancelaria frankowa Frejowski CHF od wielu lat świadczy profesjonalną obsługę prawną w sporach z zakresu prawa bankowego, w tym w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego. Obecne niezwykle korzystne dla kredytobiorców orzecznictwo sprawia, że ponad 95% spraw przeciwko bankom wygrywają frankowicze. Każdy zainteresowany może w prosty sposób wyliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. W tym celu pomocnym jest bezpłatny i łatwy w obsłudze kalkulator frankowy.