SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Pozew frankowy to nie jedyne zagrożenie dla banków. Za rogiem kolejna fala

Data ostatniej aktualizacji:

Pozew frankowy to nie jedyne zagrożenie dla banków. Za rogiem kolejna fala

Sądy powszechne z każdej strony zalane są pozwami frankowymi o unieważnienie umów i zapłatę, ich ilość diametralnie rośnie nie tylko z roku na roku, ale i z miesiąca na miesiąc. Motywacja frankowiczów do walki o sprawiedliwość i swoje pieniądze sprawia, że nie tylko sądy są na granicy wydolności, ale i banki mocno odczuwają tysiąće postępowań prowadzonych z powództwa frankowiczów.

Utrzymanie się takiej tendencji spowoduje, że poza mocno nadszarpniętą wydolnością sądów również banki znajdą się w sytuacji, w której żadna z zainteresowanych grup nie chciałaby się znaleźć. Istnieje kilka powodów, dla których warto podjąć decyzję o złożeniu pozwu, jak najszybciej, bowiem w sądach przeciwko bankom nie toczą się już tylko postępowania frankowe, a kredytobiorcy złotówkowi dołączyli dość licznie do grupy poszkodowanych konsumentów chcących sprawiedliwości.

Pozew frankowy a sektor bankowy

Szacuje się, że frankowicze toczący swoje boje w sądach stanowią niecałe 23 proc. wszystkich frankowiczów, którzy zasilają portfel konsumentów spłacających swoje zobowiązania w walucie franka szwajcarskiego.

Orzeczenie TSUE z 2019 roku sprawiło, iż wiele frankowiczów podjęło ryzyko i ze swoją umową poszło do sądu. Gdyby nie ci odważni konsumenci nie moglibyśmy dziś mówić o korzystnej linii orzeczniczej dla frankowiczów, czy też o taktyce banków, które pozywają swoich klientów za korzystanie z kapitału.

Pozwy frankowe w dużej mierze doprowadziły do tego, że sądy w tej chwili mają dość duże opóźnienia w rozpoznawaniu nowych spraw, a wstrzymywanie się ze złożeniem pozwu sprawi, że kolejka znacznie się wydłuży.

Dwie fale pozwów przeciwko bankom?

Każdy pozew wpływający do sądu przeciwko bankom zaciera perspektywę unormowania sytuacji z walczącymi kredytobiorcami. Zmartwieniem banku nie są już tylko pozwy frankowe, bowiem sztucznie ustalany WIBOR i kontrowersje, które wokół niego narosły spowodowały, iż duża część tej grupy kredytobiorców również powzięła decyzję o oddaniu losów swojego kredytu do decyzji sądu. Pierwsze pozwy zaskarżające WIBOR już zostały złożone do sądów, a ich liczba stale wzrasta wraz z irytacją, oburzeniem kredytobiorców.

Przypominamy, iż każdy pozew wpływający do sądu przeciwko bankom zaciera perspektywę unormowania sytuacji z walczącymi kredytobiorcami. Zmartwieniem banku nie są już tylko pozwy frankowe, bowiem sztucznie ustalany WIBOR i kontrowersje, które wokół niego narosły spowodowały, iż duża część tej grupy kredytobiorców również powzięła decyzję o oddaniu losów swojego kredytu do decyzji sądu.

Pozew frankowy trzeba złożyć szybko

Masowa ilość pozwów nie wpłynie dobrze ani na kondycję banków, ani na wydolność sądów, a i tak większość z konsumentów swój pozew przeciwko bankowi złoży, bowiem za chwile może dojść do poziomu ilości wygrywanych spraw przez frankowiczów w 99 proc. Pomoc dla frankowiczów nie nadejdzie, o wiele większe kontrowersje budzą kredyty złotówkowe i nagły skok rat kredytowych, które pozostają na językach Polaków aż do dziś.

Za rogiem czeka na frankowiczów frank szwajcarski, który dopiero zbiera się do uderzającego skoku, który odczują frankowicze. Wtedy zapewne większość uzna, że to dobry czas, aby coś zrobić ze swoim kredytem, ale każdy miesiąc zwłoki, to dłuższa kolejka w sądzie, dlatego pozew trzeba złożyć jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak szybko uporać się ze swoim kredytem!


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyty frankowe a wynajem mieszkania – korzystny wyrok TSUE

Kredyty frankowe a wynajem mieszkania – korzystny wyrok TSUE
W dniu 24 października 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-347/23. W spawie tej TSUE odpowiadał...

Znamy termin opinii Rzecznika w sprawie Getin

Znamy termin opinii Rzecznika w sprawie Getin
Większość kredytobiorców frankowych może się cieszyć – ok. 97% wyroków sądów orzeka obecnie o unieważnieniu umowy kredytu. Niestety istnieje pewna...

PKO BP wypowiedział się w sprawie rezerw na CHF

PKO BP wypowiedział się w sprawie rezerw na CHF
Dobra passa frankowiczów trwa w najlepsze. W dalszym ciągu ok. 97% postępowań sądowych kończy się wygraną kredytobiorców frankowych. Jest to...