SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Sprzedaż kredytu frankowego – legalna czy nie?

Data ostatniej aktualizacji:

Sprzedaż kredytu frankowego – legalna czy nie?

Kredytobiorcy frankowi od kilku dobrych lat mogą poszczycić się niesamowitą passą przed sądami. Frankowicze wygrywają praktycznie wszystko, dość powiedzieć, że ponad 95% spraw kończy się unieważnieniem umowy przez sąd. Pozwanie banku jest więc jak najbardziej opłacalne, proces frankowy potrafi jednak ciągnąć się wiele lat. Nie wszyscy kredytobiorcy są zainteresowani długotrwałym procesem sądowym i zastanawiają się, co mogą zrobić w takim wypadku, jakie przysługują im alternatywy. Ostatnio coraz głośniej jest o praktyce, jaką jest obrót kredytami hipotecznymi CHF

Czy można sprzedać kredyt we frankach? Jakie przepisy dotyczące sprzedaży kredytów CHF warto znać? Czy handel długami frankowiczów rzeczywiście istnieje? Czy przeniesienie kredytu frankowego na osobę trzecią jest zgodne z prawem? Dzisiaj omówimy te właśnie tematy.

Czy sprzedaż kredytu frankowego jest legalna?

Jak wygląda legalność sprzedaży kredytów CHF, czy regulacje prawne dotyczące kredytów walutowych pozwalają na podjęcie takich działań? Sprzedaż kredytu frankowego, a ściślej roszczeń przysługujących w związku z zawartą umową kredytu frankowego, to nic innego jak umowa cesji wierzytelności, uregulowana w Kodeksie Cywilnym. W tym zakresie sprzedaż wierzytelności bankowych jest więc legalna ponieważ wiąże się z zawarciem umowy przewidzianej przez przepisy prawa.

Jak sprzedać kredyt hipoteczny we frankach? 

Sprzedaż roszczeń z kredytu frankowego to w praktyce przeniesienie wierzytelności na osobę trzecią. Z reguły są to firmy, których główną działalnością jest skupowanie roszczeń frankowych. Ponieważ taka firma chce zarobić na nabytym roszczeniu, jak również ponosi pewne ryzyko związane z koniecznością dochodzenia roszczenia przed sądem, nie zaoferuje ona nigdy kwoty odpowiadającej albo chociaż zbliżonej do roszczenia faktycznie przysługującego kredytobiorcy. Plus jednak jest to, że pieniądze kredytobiorca dostanie bezpośrednio po podpisaniu umowy cesji wierzytelności.

Warto jednak pamiętać, że z ekonomicznego punktu widzenia dużo bardziej opłacalnym jest dochodzenie roszczeń samodzielnie. Co więcej cesja wierzytelności kredytu frankowego, może powodować pewne problemy i ryzyka, zwłaszcza jeżeli umowa cesji nie zabezpiecza należycie kredytobiorcy. Należy zadbać przede wszystkim o to, żeby w umowie pojawił się zapis, że to nabywca wierzytelności przejmuje obowiązek zwrotu kapitału kredytu do banku, w przypadku unieważnienia umowy i zapłaty przez bank zasądzonego roszczenia.

Czy bank może sprzedać mój kredyt CHF? 

Skoro wiemy już, że sprzedaż kredytu frankowego przez konsumenta jest legalna, warto zastanowić się nad sytuacją odwrotną tj. czy bank może sprzedać roszczenia z kredytu CHF. Co do zasady tak, może się to odbyć, również w drodze umowy cesji. Warunkiem jest zawarcie odpowiedniego postanowienia w treści umowy kredytu. 

W praktyce jednak, w odniesieniu do kredytów CHF sprzedaż wierzytelności raczej nie występuje. Ewentualne roszczenia banków z CHF nie są szczególnie atrakcyjne na rynku zakupu wierzytelności, sam bank nie ma też potrzeby ich sprzedaży, skoro kwotę kapitału otrzyma i tak w wyniku unieważnienia umowy frankowej.

Jakie są konsekwencje sprzedaży kredytu frankowego?

Podsumowując, sprzedaż wierzytelności z umów CHF co do zasady jest zgodna z prawem. W ich konsekwencji kredytobiorca może liczyć na szybkie otrzymanie środków pieniężnych i uniknięcie batalii sądowej, która nieraz trwa kilka lat. Z uwagi jednak na fakt, że otrzymane od nabywcy  środki za cesję wierzytelności są znacznie niższe niż te, które można wywalczyć w sądzie, praktyka taka raczej nie spotka się z dużym zainteresowaniem kredytobiorców. Wydaje się, że grupą zainteresowaną sprzedażą roszczeń mogą być co najwyżej frankowicze, którzy spłacili już swój kredyt, a z różnych przyczyn nie chcą iść do sądu walczyć o unieważnienie umowy.

Jak unieważnić umowę frankową?

Każdy mający problem z umową frankową, powinien zastanowić się nad podjęciem stosownych kroków prawnych. Frankowicze nie powinny już dłużej zwlekać, wszak wygrana sprawa frankowa to olbrzymia korzyść ekonomiczna. Kancelaria frankowa Frejowski CHF od wielu lat świadczy profesjonalną obsługę prawną w sporach z zakresu prawa bankowego, w tym w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego. Obecne niezwykle korzystne dla kredytobiorców orzecznictwo sprawia, że ponad 95% spraw przeciwko bankom wygrywają frankowicze. Każdy zainteresowany może w prosty sposób wyliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. W tym celu pomocnym jest bezpłatny i łatwy w obsłudze kalkulator frankowy.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Specyfika umów frankowych z GE Money Bank (BPH S.A.)

Specyfika umów frankowych z GE Money Bank (BPH S.A.)
Umowy z bankiem GE Money Bank (obecnie bank BPH S.A.) mają nieco inną strukturę niż umowy kredytów frankowych udzielane przez...

Sąd poda ważne ogłoszenie dla frankowiczów z Getin Banku

Sąd poda ważne ogłoszenie dla frankowiczów z Getin Banku
Kredyty frankowe to temat głośny od kilku lat. Z uwagi na fakt, że kredyty frankowe zawierają klauzule abuzywne, ochrona konsumentów...