SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Sytuacja Frankowiczów w sądach na początku 2024 roku

Data ostatniej aktualizacji:

Sytuacja Frankowiczów w sądach na początku 2024 roku

Rok 2024 rozpoczął się korzystnie dla frankowiczów. Dzięki wyrokowi Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 12 stycznia 2024 roku, frankowicze zyskali dodatkową przewagę nad bankami. TSUE po raz czwarty wypowiedział się przeciwko dodatkowym roszczeniom banków, tym razem bezpośrednio w sprawie waloryzacji kapitału.

Pozew frankowy – statystyki i prognozy

Łączna liczna złożonych pozwów frankowych wynosi około 250 000. Wiele spraw zostało już zakończonych. Na koniec 2023 roku w sądach toczyło się około 150 000 spraw z powództwa frankowiczów, przy czym liczba ta dotyczyła tylko spraw na biegu. W całym 2023 roku złożonych pozwów frankowych zostało około 70 000.

Sądy przewidują, że w 2024 roku zainicjowanych przez frankowiczów nowych spraw będzie o 30% więcej niż w ubiegłym roku, czyli około 100 000.Aktualny odsetek wygranych kredytobiorców to aż 99%, z czego około 95% wyroków stanowi unieważnienie wadliwych umów w całości.

Unieważnienie umowy kredytu frankowego – kancelaria

W sytuacji, gdy umowa kredytu we frankach szwajcarskich zawiera niedozwolone klauzule przeliczeniowe, jest to podstawa do złożenia pozwu frankowego i unieważnienia umowy kredytu.

Klauzule abuzywne to postanowienia umowy zawieranej z konsumentem, które nie zostały z nim indywidualnie uzgodnione, a które kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Zapisy takie nie wiążą konsumenta od samego początku, czyli od momentu zawarcia umowy. Umowa kredytowa jest traktowana tak, jakby nigdy nie została zawarta.

W przygotowaniu i złożeniu pozwu do sądu może pomóc doświadczona we sporach sądowych kancelaria frankowa. Aby obliczyć ile kredytobiorca może zyskać kierując sprawę do sądu można sprawdzić korzystając z kalkulatora Frankowicza.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Misselling a kredyty we frankach

Misselling a kredyty we frankach
Zapewne niejednokrotnie zetknąłeś się z hasłem „misselling kredyt we frankach”. Ale co ono właściwie oznacza? Kredyty walutowe i nieuczciwe praktyki...

Pozew zbiorowy WIBOR – wszystko co musisz wiedzieć

Pozew zbiorowy WIBOR – wszystko co musisz wiedzieć
Kredytobiorcy, którzy zawarli umowy kredytu złotówkowego ze zmiennym oprocentowanie opartym o WIBOR, coraz częściej decydują się na krok, aby złożyć...

Pozew z weksla – jaką rolę pełni weksel dla banków?

Pozew z weksla – jaką rolę pełni weksel dla banków?
Jeżeli posiadasz lub zamierzasz zaciągnąć zobowiązanie kredytowe, musisz liczyć się z tym, jak ważne z punktu widzenia banku jest zabezpieczenie...