Rok 2024 rozpoczął się korzystnie dla frankowiczów. Dzięki wyrokowi Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 12 stycznia 2024 roku, frankowicze zyskali dodatkową przewagę nad bankami. TSUE po raz czwarty wypowiedział się przeciwko dodatkowym roszczeniom banków, tym razem bezpośrednio w sprawie waloryzacji kapitału.
Pozew frankowy – statystyki i prognozy
Łączna liczna złożonych pozwów frankowych wynosi około 250 000. Wiele spraw zostało już zakończonych. Na koniec 2023 roku w sądach toczyło się około 150 000 spraw z powództwa frankowiczów, przy czym liczba ta dotyczyła tylko spraw na biegu. W całym 2023 roku złożonych pozwów frankowych zostało około 70 000.
Sądy przewidują, że w 2024 roku zainicjowanych przez frankowiczów nowych spraw będzie o 30% więcej niż w ubiegłym roku, czyli około 100 000.Aktualny odsetek wygranych kredytobiorców to aż 99%, z czego około 95% wyroków stanowi unieważnienie wadliwych umów w całości.
Unieważnienie umowy kredytu frankowego – kancelaria
W sytuacji, gdy umowa kredytu we frankach szwajcarskich zawiera niedozwolone klauzule przeliczeniowe, jest to podstawa do złożenia pozwu frankowego i unieważnienia umowy kredytu.
Klauzule abuzywne to postanowienia umowy zawieranej z konsumentem, które nie zostały z nim indywidualnie uzgodnione, a które kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Zapisy takie nie wiążą konsumenta od samego początku, czyli od momentu zawarcia umowy. Umowa kredytowa jest traktowana tak, jakby nigdy nie została zawarta.
W przygotowaniu i złożeniu pozwu do sądu może pomóc doświadczona we sporach sądowych kancelaria frankowa. Aby obliczyć ile kredytobiorca może zyskać kierując sprawę do sądu można sprawdzić korzystając z kalkulatora Frankowicza.