Ulga podatkowa 2022 – Przewalutowanie kredytu a podatek dochodowy
Frankowicze 2022 nie są często świadomi tego, że podpisanie ugody z bankiem sprawia, że w świetle przepisów po stronie frankowicza powstają dochody. Z tego też powodu po podpisaniu ugody kredytobiorca jest zobligowany do opłacenia podatku dochodowego. W roku 2021 miała miejsce ulga podatkowa, która pozwalała frankowiczom, nie płacić podatku od ugód podpisanych w latach 2019-2021. Do 15 marca obecnego roku frankowicze najnowsze wiadomości 2022 śledzili z ogromnym zaciekawieniem i zastanawiali się, czy podobna ulga podatkowa 2022 nadejdzie. Jak się okazało, rząd tym razem nie zapomniał o frankowych kredytobiorcach.
Ulga podatkowa 2022 – Na czym polega ulga podatkowa dla frankowiczów?
Po wielu miesiącach nadeszła rządowa pomoc dla frankowiczów. Jest nią rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów 2022, a mianowicie od przychodów osiągniętych od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku na skutek ugody skutkującej umorzeniem części zadłużenia w CHF. Rozwiązanie, jakim miała być ta rządowa pomoc dla frankowiczów ma przede wszystkim zachęcić ich do zawierania mało korzystnych ugód, jakie proponują im banki. Informacje potwierdzające to, że ulga podatkowa 2022 została przedłużona, znajdują się na stronie Ministerstwa Finansów.
Ulga podatkowa 2022 – Kto może skorzystać?
Ulga podatkowa 2022 to rozwiązanie, które polega na zwolnieniu osób fizycznych z podatku dochodowego PIT, który dotyczy:
- kwot, które zostały umorzone frankowiczowi z tytułu kredytu mieszkaniowego. Co ważne, kredyt ten powinien dotyczyć tylko jednej inwestycji mieszkaniowej oraz tylko tych osób, które dotychczas nie umorzyły żadnego innego kredytu;
- kwot, które zostały uzyskane przez frankowicza w związku z zastosowania przez instytucję bankową ujemnego oprocentowania;
Kredytobiorcy, którzy nie wpisują się w wymienione kryteria rządowej pomocy dla frankowiczów, w momencie podpisania ugody z bankiem będą zobowiązani do opłacenia podatku na zasadach ogólnych, a więc według stawki 17 proc. lub 32 proc.
Frankowicze 2022 – Czy Frankowicze będą płacić za korzystanie z kapitału?
Pozwy o korzystanie z kapitału są sposobem banku na przerwanie biegu przedawnienia. Takiego pozwu mogą spodziewać się frankowicze 2022, którzy rozpoczęli z bankiem proces sądowy, są po zakończonym procesie, a nawet ci, którzy nawet 2-3 lata temu złożyli reklamację i w ten sposób podważyli swoją umowę frankową. Aktualne orzecznictwo wskazuje jednak, że pozwy o korzystanie z kapitału nie są przez sądy rozpatrywane pozytywnie. Wynika z tego, że instytucje bankowe na pozywaniu frankowiczów nie zyskują nic, za wyjątkiem wspomnianego przerwania biegu przedawnienia. Dlatego też frankowicze 2022 nie muszą bać się tego, że będą zobowiązani do płacenia za korzystanie z kapitału.
Frankowicze 2022 – Kiedy Frankowicze przegrywają w sądzie?
Frankowicze 2022 bez wątpienia mogą pochwalić się ogromną ilością wygranych z bankiem. W pierwszym kwartale bieżącego roku, aż 95% spraw frankowych zakończyło się sukcesem dla kredytobiorców. Mimo że rzadko, to jednak wciąż zdarzają się frankowe przegrane. Dlaczego? Zwykle winny jest niedoświadczony pełnomocnik, który nie jest w sposób odpowiedni zaznajomiony ze sprawami, które dotyczą kredytów we frankach. Ze względu na stale rosnące raty niektórzy Frankowicze 2022, którzy chcą wytoczyć proces sądowy bankowi, podczas wyboru pełnomocnika, szukają oszczędności. Zważywszy na zawiłość i trudność spraw frankowych nie należy oszczędzać poprzez zatrudnianie nieodpowiedniego pełnomocnika, którego jedynym atutem jest pobieranie niskiego wynagrodzenia. Sprawę kredytu we frankach można wytoczyć raz, dlatego pełnomocnik, który ma zająć się sprawą, powinien być biegły w prawie bankowym, a także obcować ze sprawami frankowymi na co dzień.
Frankowicze najnowsze wiadomości 2022 – Co z kredytami Frankowymi 2022?
Najnowsze wiadomości dotyczące notowania walut nie napawają optymizmem. Frank szwajcarski wyprzedził swoją wartością dolara amerykańskiego oraz euro, sięgając blisko 5 złotych. Według prognoz kurs franka za kilkanaście tygodni może sięgnąć nawet 5,50 zł. Ta uderzająca we frankowiczów podwyżka jest wzrostem kursu franka o 95% w porównaniu do dnia, gdy frankowicze 2022 zaciągali swoje kredyty. Oznacza to, że wielu z nich mimo regularnego spłacania swojego kredytu, zostaną z tą samą kwotą do spłaty, co w dniu zawarcia umowy.
Mimo że nadeszła wyczekiwana rządowa pomoc dla frankowiczów, jaką jest ulga podatkowa 2022, frankowicze w dalszym ciągu stoją w obliczu ogromnego problemu, jakim jest wysokość kursu franka. Rozwiązaniem jest złożenie pozwu przeciwko bankowi, a także sądowe zawieszenie płatności comiesięcznych rat. Jeśli pragniesz dowiedzieć się, ile pieniędzy możesz odzyskać od banku, a tym samym chcesz zacząć walkę z bankiem – skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego na naszej stronie internetowej. Sporządzimy dla Ciebie bezpłatną analizę Twojej dokumentacji i przedstawimy najkorzystniejsze rozwiązania dla Twojej sprawy!