SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Jakie banki udzielały kredyty frankowe?

Data ostatniej aktualizacji:

Jakie banki udzielały kredyty frankowe?

Kredyty we franku

Gdy kilka lat temu kredytobiorcy sięgali po kredyty waloryzowane do franka szwajcarskiego, nie wiedzieli, że ta decyzja będzie dla nich opłakana w skutkach. Problem, z jakim borykają się dziś frankowicze, jest jednym z najbardziej gorących tematów ostatnich czasów. Jednak kredyty frankowe nie stanowią problemu wyłącznie dla kredytobiorców, również Banki muszą zmierzyć się z kosztami, jakie generują stale wytaczane przez frankowiczów procesy. Które banki dawały kredyty we frankach, a które ich nie udzielały? Jakie banki mają na swoim koncie najwięcej toksycznych kredytów CHF?

Kto wprowadził kredyty we frankach?

Kredyty frankowe pojawiły się w Polsce w 1998 roku. Jednakże dopiero w 2002 roku Polacy coraz śmielej zaczęli sięgać po kredyty w CHF, wówczas ich zadłużenie we franku szwajcarskim wyniosło 6,1 miliardów franków. Nie był to jednak koniec, bowiem już w 2007 roku zadłużenie Polaków osiągnęło zawrotną kwotę 30,9 miliardów franków. Aż 90% kredytów zaciągniętych na tamten moment stanowiły kredyty hipoteczne we franku.

Jakie banki udzielały kredytów we frankach?

Wiele banków mimo znajomości ryzyka uległo pokusie czerpania korzyści z udzielanych kredytów frankowych. Na oferowaniu toksycznych kredytów zyskiwał nie tylko Bank, ale i jego pracownicy oraz członkowie zarządu Banku. Jednak które banki dawały kredyty we frankach? Okazuje się, że lista banków udzielających kredytów we franku jest bardzo długa.

Które banki nie udzielały kredytów we frankach?

Do grona banków, które nie uległy pokusie zysku na kredytach frankowych, zaliczyć trzeba przede wszystkim należący do włoskiej grupy UniCredit bank, ale także Crédit Agricole.

Które banki mają najwięcej kredytów frankowych?

Niechlubne pierwsze miejsce w rankingu banków, które udzieliły największej ilości kredytów frankowych, zajmuje Bank Millennium. Jego zadłużenie wynosiło 16,8 miliarda złotych, co stanowiło 27,3% rynku kredytów frankowych. Na kolejnych miejscach znalazły się PKO BP z udziałem 17,4%, oraz BRE Bank z udziałem 15,6% rynku.

Pomożemy Ci pozbyć się kłopotliwego kredytu frankowego!

Jeśli od lat odczuwasz uciążliwość toksycznego kredytu i szukasz wyjścia z tej sytuacji, skontaktuj się z nami – Kancelaria frankowa Frejowski! Nasi eksperci prawa bankowego sporządzą dla Ciebie darmową i niezobowiązującą analizę umowy kredytowej. Przygotujemy także szczegółową kalkulację wysokości roszczenia, które możesz dochodzić, rozpoczynając proces sądowy przeciwko swojemu bankowi.

Kontaktując się z nami, możesz:

  • Skorzystać z darmowej analizy umowy kredytowej.
  • Otrzymać wsparcie w przygotowaniu kalkulacji roszczenia.
  • Rozpocząć proces sądowy przeciwko bankowi.

Napisz do nas za pomocą formularza kontaktowego, który znajdziesz na naszej stronie internetowej, i wygraj z bankiem!

Które banki najczęściej przegrywają z frankowiczami?

Według nieoficjalnych statystyk z ubiegłego roku, najwięcej porażek na drodze sądowej odnotował mBank, który przegrał aż 233 sprawy. Na drugim miejscu z 128 przegranymi plasuje się Bank PKO BP, zaś na trzecim miejscu jest Getin Bank, który odniósł klęskę w sprawach frankowych aż 125 razy. Inne banki, takie jak Santander Bank Polska, Bank Millennium czy Raiffeisen Bank Polska, również zanotowały znaczną liczbę sądowych porażek, które wynoszą około 90-100 spraw.

Jeśli potrzebujesz pomocy w walce z bankiem dotyczącej kredytu we frankach, skontaktuj się z nami, a nasi eksperci pomogą Ci w rozwiązaniu tej sprawy.

Kredyty frankowe a banki – podsumowanie

Kredyty we franku stanowią poważny problem dla wielu osób oraz dla samego sektora bankowego. Skutki tej decyzji odczuwane są przez długi okres czasu, a walka o rozwiązanie problemu nadal trwa. Banki oraz instytucje finansowe podejmują różne działania, aby złagodzić skutki zadłużenia we franku dla swoich klientów. Jednak sytuacja nadal pozostaje poważnym wyzwaniem dla wszystkich zaangażowanych stron.

Jakie banki udzielały kredyty frankowe

Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Ważna uchwała Sądu Najwyższego III CZP 25/22

Ważna uchwała Sądu Najwyższego III CZP 25/22
W dniu 25 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy wydał długo oczekiwaną uchwałę w sprawie III CZP 25/22. W wydaniu uchwały...

Większe rezerwy banków na kredyty hipoteczne

Większe rezerwy banków na kredyty hipoteczne
Banki zdają sobie sprawę, że frankowicze nie zwalniają tempa w składaniu pozwów o unieważnienie umów frankowych do sądów i że...

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22
Orzecznictwo sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego w sprawach frankowych jest w przeważającej większości prokonsumenckie. Sporadycznie zdarzają się jednak orzeczenia, które...