Jakie banki udzielały kredyty frankowe?

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Jakie banki udzielały kredyty frankowe?

Spis treści:

Gdy kilka lat temu kredytobiorcy sięgali po kredyty waloryzowane do franka szwajcarskiego, nie wiedzieli, że ta decyzja będzie dla nich opłakana w skutkach. Problem, z jakim borykają się dziś frankowicze, jest jednym z najbardziej gorących tematów ostatnich czasów. Jednak kredyty frankowe nie stanowią problemu wyłącznie dla kredytobiorców, również Banki muszą zmierzyć się z kosztami, jakie generują stale wytaczane przez frankowiczów procesy. Które banki dawały kredyty we frankach, a które ich nie udzielały? Jakie banki mają na swoim koncie najwięcej toksycznych kredytów CHF?

Kto wprowadził kredyty we frankach?

Kredyty frankowe pojawiły się w Polsce w 1998 roku. Jednakże dopiero w 2002 roku Polacy coraz śmielej zaczęli sięgać po kredyty w CHF,  wówczas ich zadłużenie we franku szwajcarskim wyniosło 6,1 miliardów franków. Nie był to jednak koniec, bowiem już w 2007 roku zadłużenie Polaków osiągnęło zawrotną kwotę 30,9 miliardów franków. Aż 90% kredytów zaciągniętych na tamten moment stanowiły kredyty hipoteczne we franku.

Jakie banki udzielały kredytów frankowych? Jakie banki oferowały kredyty frankowe?

Wiele banków mimo znajomości ryzyka uległo pokusie czerpania korzyści z udzielanych kredytów frankowych. Na oferowaniu toksycznych kredytów zyskiwał nie tylko Bank, ale i jego pracownicy oraz członkowie zarządu Banku. Jednak które banki dawały kredyty we frankach? 

Które banki nie udzielały kredytów we frankach?

Po przeczytaniu poprzedniego akapitu wielu czytelników mogło zadać sobie pytanie: „wobec tego, które banki nie udzielały kredytów we frankach?”. Do grona banków, które nie uległy pokusie zysku na kredytach frankowych, zaliczyć trzeba przede wszystkim należący do włoskiej grupy UniCredit bank, ale także Crédit Agricole

W niewielkim stopniu kredytów frankowych udzielał bank Pekao. Kredyty te w większości trafiły do portfela Pekao w wyniku przydzielenia do banku części Banku BPH, które miało miejsce w 2007 roku. Niewielki odsetek kredytów udzielił również bank BZ WBK, który ówcześnie kierowany był przez obecnego premiera Mateusza Morawieckiego. 

Kto udzielił najwięcej kredytów frankowych?

Niechlubne pierwsze miejsce w rankingu banków, które udzieliły największej ilości kredytów frankowych, zajmuje PKO Bank Polski. Łączna kwota udzielonych kredytów wynosiła zawrotną kwotę 22,1 miliardów złotych. Następnym „frankowym gigantem” jest Bank Millennium, który udzielił kredytów frankowych na łączną kwotę ok. 15 miliardów złotych. Niewiele mniej, bo 14,8 miliardów złotych wynoszą kredyty frankowe udzielone przez mBank. Na czwartym miejscu można postawić Getin Noble Bank, który z kredytami opiewającymi na kwotę 9,4 miliardów złotych, który wyrokiem sądu ogłosił upadłość

Które banki najczęściej przegrywają z frankowiczami?

Według nieoficjalnych statystyk z ubiegłego roku najwięcej porażek na drodze sądowej odnotował mBank, który przegrał aż 233 sprawy. Zaraz za mBankiem na drugim miejscu z 128 przegranymi plasuje się Bank PKO BP, zaś zamknięcie podium należy do Getin Banku, który odniósł klęskę w sprawach frankowych aż 125 razy. Banki takie jak Santander Bank Polska, Bank Millennium czy też Raiffeisen Bank Polska posiadają na swoim koncie ok. 90-100 sądowych porażek w walce z frankowiczami.

Jeśli chcesz pozbyć się kłopotliwego kredytu, który od lat dusi Cię swoją toksycznością — skontaktuj się z nami – Kancelaria frankowa Frejowski! Nasi eksperci z zakresu prawa bankowego sporządzą darmową i niezobowiązującą analizę Twojej umowy kredytowej oraz przygotują szczegółową kalkulację wysokości roszczenia, którego możesz dochodzić, pozywając swój bank. Napisz do nas za pomocą formularza kontaktowego, który znajdziesz na naszej stronie internetowej i wygraj z bankiem! 

Oceń ten artykuł

0/5

Średnia ocen użytkowników: 5.0
na podstawie 198 opinii

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Data publikacji: 30 sierpnia 2022
Ostatnia aktualizacja: 6 maja 2023

KONTAKT

BEZPŁATNA ANALIZA UMOWY KREDYTOWEJ CHF