SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Frank szwajcarski oraz stopy procentowe w Szwajcarii rekordowo wzrosły. O ile wzrośnie rata kredytu we frankach?

Data ostatniej aktualizacji:

Frank szwajcarski oraz stopy procentowe w Szwajcarii rekordowo wzrosły. O ile wzrośnie rata kredytu we frankach?

Szwajcaria dotychczas słynęła z niskich, wręcz ujemnych stóp procentowych, co czyniło kredyt atrakcyjnym jedynie pod kątem oprocentowania, bowiem to w małym stopniu wpływało na wysokość comiesięcznych rat. Frankowicze zapewne zastanawiają się, co jest gorsze w skutkach – stopy procentowe na poziomie 0, 50 pkt., czy kurs franka szwajcarskiego wynoszący 5, 05 zł. Żadna z tych opcji nie niesie za sobą pozytywnych informacji dla Frankowiczów, co więcej – odbije się na nich bardzo bolesną konsekwencją w postaci podwyższonych rat, zarówno z powodu wyższego kursu franka, jak i podniesionych stóp procentowych.

Stopy procentowe w Szwajcarii a kredyt frankowy – jakie konsekwencje?

Narodowy Bank Szwajcarii nie zaskoczył naszej kancelarii taką podwyżką, bowiem spodziewaliśmy się wzrostu na dokładnie takim poziomie i alarmowaliśmy, uprzedzając zainteresowanych Frankowiczów o tym, iż podwyżki stóp procentowych we wrześniu mocno nadszarpną domowe budżety. Podwyżka stóp procentowych przełoży się bezpośrednio na wzrost oprocentowania kredytów frankowych, co w efekcie znacząco zwiększy wysokość raty kredytu frankowego.

Stopa procentowa SARON, której poprzednikiem jeszcze niedawno był LBOR CHF, wynosi aktualnie 0, 5 proc., a to około -0, 21 proc., pkt. bazowych więcej niż w czerwcu, gdy po pierwszej podwyżce stóp procentowych SARON wynosił około -0, 70 proc. W naszej opinii SARON urośnie wprost proporcjonalnie do wzrostu głównej stopy, jaką wyznaczył Narodowy Bank Szwajcarii.

Szwajcaria inflacja 2022 – zapłacą za nią Frankowicze

Frankowicze zostali postawieni w sytuacji podbramkowej, bowiem poza nierówną walką z inflacją, która panuje w Polsce a odczuwalna jest coraz dotkliwiej, muszą stawić czoła również konsekwencjom niwelowania inflacji w Szwajcarii. Wzrost franka o 7 proc. przyniósł oczekiwany efekt dla Szwajcarii, bowiem w połączeniu z podniesieniem stóp procentowych, jak twierdzi szef SNB, udało się stłumić choć w małym stopniu inflację. Jednakże, warto mieć na uwadze, że nie jest to koniec podwyżek, ponieważ inflacja nie została jeszcze ostatecznie zduszona.

 

Frank szwajcarski już po 5, 05 zł – o ile wzrośnie rata kredytu we frankach?

Zważywszy na fakt, iż Frankowiczom przyszło mierzyć się z podwójnym uderzeniem, wzrost rat również podwójnie uderzy w kieszenie kredytobiorców. Dla przykładu posłużmy się standardowym kredytem z roku 2008 o wartości około 300 tyś. oraz okresem kredytowania na 30 lat. W przypadku modelowego kredytu rata już była rekordowo wysoka, bowiem w czasie, gdy Frankowicz zaciągał kredyt wynosiła ona około 1, 5 tyś. zł, a ostatnia podwyżka tylko z uwagi na same wyższe stopy procentowe wyniesie około 2800 zł. Biorąc pod uwagę również skokowy charakter franka, który zaskoczył przebiciem magicznej granicy 5 zł w środę – comiesięczne raty mogą stać się nie do poniesienia przez Frankowiczów. Frankowicze powinni przygotować się na wzrost raty nawet na poziomie 500 zł miesięcznie.

Czy możliwy jest spadek kursu franka szwajcarskiego?

Opierając się na danych historycznych, szanse na spadek kursu franka szwajcarskiego są niewielkie. Od wielu lat kurs franka szwajcarskiego utrzymuje się na stałym poziomie oscylującym ok. 4-4,20 zł. Doświadczenie ostatnich lat uczy, że nawet sytuacje kryzysowe takie jak pandemia, czy wojna nie prowadzą do spadku kursu szwajcarskiej waluty, a wręcz odwrotnie umacniają franka szwajcarskiego. O ile możliwe są drobne korekty i nieznaczne spadki kursu franka, o tyle mało prawdopodobnym jest żeby kurs ten powrócił do, korzystnego z punktu widzenia kredytobiorców, poziomu z początków XXI w.

Wysokie raty kredytu frankowego – jak uchronić się przed podwyżkami?

Kredyt frankowy i tak doprowadza Frankowiczów do granicy wydolności finansowej, zatem kolejne podwyżki mogą okazać się dla części kredytobiorców ponad siły. Zważywszy na brak rządowej pomocy w spłacie przerośniętych zobowiązań oraz ugruntowane orzecznictwo w sprawach frankowych, warto zastanowić się nad tym, co zrobić, aby nie wpaść w kolejną spiralę wysokich rat kredytu.

W naszej opinii powzięcie decyzji o walce o swoje powinno zdarzyć się jak najszybciej, bowiem teraz ważny jest czas, który jest na wagę ,,zbyt wysokiej raty kredytu”. Rozwiązaniem problemów ze spłatą nadal pozostaje zabezpieczenie roszczenia udzielane na wniosek przez sąd, a które obowiązuje od dnia wydania postanowienia. Doświadczenie naszej kancelarii pozwala na szybkie uzyskanie takiego zabezpieczenia, aby w efekcie nasz klient już po dwóch miesiącach nie ponosił obowiązku uiszczenia rat kredytu.

Zapraszamy do kontaktu wszystkich Frankowiczów zainteresowanych wstrzymaniem płatności rat, a co ważne – im szybsza decyzja, tym szybszy efekt w postaci niepłacenia rat do banku!


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału – co z pozwami banków?

Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału – co z pozwami banków?
Obecnie przed sądami toczy się wiele spraw nie tylko z powództwa kredytobiorców, ale także banków. Banki jeszcze nie tak dawno...

Sądy nadal odnotowują duży napływ spraw frankowych

Sądy nadal odnotowują duży napływ spraw frankowych
Frankowicze nadal chętnie składają pozwy do sądów. Nic w tym dziwnego, bowiem masowo wygrywają oni z bankami. Co więcej, najnowszy...

​​​Uchwała frankowa – co oznacza dla frankowiczów?

​​​Uchwała frankowa – co oznacza dla frankowiczów?
W dniu 25 kwietnia 2024 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której rozstrzygnął zagadnienia prawne dotyczące kredytów frankowych. Zapadłe orzeczenie...