SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Frankowicze mBank – nowe warunki – ugody 2023r.

Frankowicze mBank - nowe warunki - ugody 2023r.

Pod koniec 2022 roku mBank informował o kolejnym programie ugodowym w sprawie frankowiczów. Większość z frankowiczów mBanku czy to tych którzy jeszcze nie podważyli ważności swoich umów kredytowych czy też tych, którzy są na etapie sporu sądowego z bankiem, otrzymało propozycje ugodowe. Czy zawarcie ugody z mBankiem się opłaca?

Sprawdź również: KALKULATOR FRANKOWICZA

Ile mBank ma kredytów we frankach?

MBank jest w czołówce banków, które w latach 2005 – 2010 masowo udzielała kredytów powiązanych z walutą obcą, w tym frankiem szwajcarskim. Najwięcej kredytów hipotecznych we franku szwajcarskim posiada:

  • bank PKO BP (ok. 22,1 miliardów złotych)
  • Bank Millenium (ok. 15 miliardów złotych) 
  • mBank (ok. 14,8 miliardów złotych)

Szacuje się, że w Polsce udzielono nawet około 800 tysięcy kredytów we frankach. mBank jest jednym z tych banków, których ryzyko prawne kredytów frankowych pozostaje na bardzo wysokim poziomie. W portfelu grupy toksyczne kredyty frankowe to około 10 procent, a ich wartość wyceniana jest na kilkanaście miliardów złotych.

Czy mBank zawiera ugody z frankowiczami?

MBank od kilku lat oferuje frankowiczom ugody. Ocenia się jednak, że warunki ugód oferowanych przez mBank są jedne z najgorszych  wśród wszystkich propozycji ugodowych banków. Ugody te opierają się na założeniu, że kredyt frankowy zostanie przewalutowany na kredyt złotowy. Od czasu podpisania ugody kredytobiorca będzie spłacać kredyt w złotych. Kredyt ten może być oprocentowany albo według stałej stopy procentowej (na okres 5 lat) albo według stopy zmiennej zależnej od wskaźnika WIBOR. Przewalutowanie kredytu zatem w dalszym ciągu obliguje frankowicza do comiesięcznej spłaty rat kredytowych. Ponadto, obecnie i raty kredytów złotówkowych ze zmiennym oprocentowaniem opartym o stawkę WIBOR znacznie wzrosły, dlatego też warto rozważyć czy podpisanie ugody jest opłacalne.

Na pierwszy rzut oka zapisy ugody, która wskazuje, że nasze saldo kredytu zmniejszy się nawet o kilkaset tysięcy złotych bywają zachęcające. Jednak porównując to co można zyskać dzięki unieważnieniu umowy kredytu frankowego propozycję ugodowe wypadają dość słabo. Szacuje się, że na ugodzie można zyskać około 10% tego co udałoby się uzyskać w sądzie.

Co z ugodami mBank?

Wskazać należy, że ugody z bankiem można zawrzeć w każdym momencie, także w trakcie sprawy sądowej. Jeżeli już po pozwaniu banku chcemy zawrzeć ugodę to w jej treści koniecznie powinny się znaleźć zapisy odnoszące się do już poniesionych kosztów związanych ze sprawą. Na względzie należy mieć także, że do zawarcia ugody potrzebna jest zgoda wszystkich kredytobiorców. Z pewnością proces zawarcia ugody z bankiem trwa krócej aniżeli postępowanie sądowe. Może on potrwać kilka dni, podczas gdy sprawa sądowa – kilka lat. Nie powinno to jednak zniechęcać frankowiczów przed występowaniem do sądu z roszczeniami przeciwko bankom. Korzyści płynące z wyroku ustalającego nieważność umowy kredytu są bowiem większe w ogólnym rozrachunku aniżeli ugoda z bankiem.

mBank – pozew frankowy

mBank przegrywa z frankowiczami w około 97% spraw sądowych. Dlatego też jeżeli wahasz się czy złożyć pozew do sądu to można wskazać, że szanse wygranej są naprawdę duże. Sądy obecnie często ustalają nieważność umowy kredytu zawartej z mBankiem. 


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski
Posiadasz kredyt frankowy? Mieszkasz lub zawarłeś kredyt w Gorzowie Wielkopolskim i interesuje Cię profesjonalna pomoc dla frankowiczów ? Jeśli tak,...

Pomoc frankowiczom Puławy

Pomoc frankowiczom Puławy
Pomoc na jaką mogą liczyć frankowicze zamieszkujący Puławy oraz okolice może polegać na odfrankowieniu kredytu lub też jego unieważnieniu. Odfrankowienie,...

Kancelarie frankowe opinie

Kancelarie frankowe opinie
Na rynku usług prawnych istnieje już wiele wyspecjalizowanych kancelarii, które oferują usługi z zakresu prowadzenia procesów związanych z umowami kredytu...