SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Inflacja a kredyt frankowy

Inflacja a kredyt frankowy

Pozornie może wydawać się, że rosnąca inflacja nie ma bezpośredniego przełożenia na sytuację kredytobiorców frankowych w Polsce. Kredyty frankowe nie są bowiem zależne od stawki WIBOR, która wzrasta wraz z podnoszeniem stóp procentowych na skutek rosnącej inflacji. W rzeczywistości jednak postępująca inflacja oddziałuje na kredyty frankowe i w istotny sposób może pogarszać sytuację kredytobiorców.

Co dalej z frankowiczami 2022

Sytuacja prawna frankowiczów w 2022 r. jest analogiczna jak w latach poprzednich. W sądach w dalszym ciągu rozpoznawana jest znaczna ilość spraw o unieważnienie umów frankowych bądź stwierdzenie nieważności poszczególnych zapisów umów na kredyt we frankach. Przeważająca liczba spraw kończy się wyrokami korzystnymi dla kredytobiorców frankowych.

Frankowicze w 2022 r. muszą natomiast mierzyć się z nowym, istotnym problemem – szalejącą na świecie inflacją. Inflacja ma przełożenie na kredyty frankowe. W związku z inflacją Szwajcarski Bank Centralny kilkakrotnie już w tym roku podniósł stopy procentowe. Obecnie (stan na grudzień 2022 r.) wysokość stóp procentowych w Szwajcarii jest najwyższa od 2008 r. Co istotne Szwajcarski Bank Centralny zapowiada, że będzie rozważał dalsze wprowadzenie podwyżek stóp procentowych w 2023 r.

Ile wzrośnie rata kredytu we frankach

Podwyższanie stóp procentowych w Szwajcarii na skutek inflacji wpływa na kredyty frankowe zaciągnięte w Polsce. W efekcie decyzji Szwajcarskiego Banku Centralnego wzrastają bowiem raty, które zapłacić muszą kredytobiorcy kredytów frankowych. Okazuje się więc, że inflacja ma istotne znaczenie dla kredytów frankowych, nawet tych zawartych przez polskich kredytobiorców.

Obecnie ciężko przewidzieć jak długo Szwajcarski Bank Centralny będzie podnosił jeszcze stopy procentowe. W efekcie nie da się określić dokładnie o ile wzrośnie rata kredytu we frankach. Nie ulega wątpliwości, że każda podwyżka stóp procentowych skutkować będzie zwiększeniem raty kredytu frankowego, przeciętnie o co najmniej rzędu kilkaset złotych miesięcznie.

Czy opłaca się przewalutować kredyt we frankach na złotówki

Z uwagi na wpływ inflacji na kredyty frankowe, wiele osób może zadawać sobie pytanie, czy opłaca się przewalutować kredyt we frankach na złotówki. Jest to indywidualna decyzja każdego kredytobiorcy, niemniej należy pamiętać, że inflacja nie wpływa tylko na kredyty frankowe i nie skutkuje wzrostem rat wyłącznie kredytów frankowych. Analogiczne problemy spotykają również kredytobiorców kredytów wyrażonych w polskich złotych. Przewalutowanie kredytu we frankach na złotówki nie musi więc automatycznie oznaczać, że rata kredytu spadania w odczuwalny dla kredytobiorcy sposób.

Z uwagi na obecną korzystną sytuację kredytobiorców frankowych w sporach sądowych warto zastanowić się, czy nie przeciwdziałać wpływowi inflacji na kredyt frankowy poprzez pozwanie banku o unieważnienie umowy frankowej. Ewentualna wygrana w procesie sądowym przyniesie znaczne korzyści finansowe dla kredytobiorcy i w ten sposób, pośrednio, zrekompensuje negatywny wpływ inflacji na kredyty frankowe.

Autor: R. pr. Maciej Fiedorowicz WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski
Posiadasz kredyt frankowy? Mieszkasz lub zawarłeś kredyt w Gorzowie Wielkopolskim i interesuje Cię profesjonalna pomoc dla frankowiczów ? Jeśli tak,...

Pomoc frankowiczom Puławy

Pomoc frankowiczom Puławy
Pomoc na jaką mogą liczyć frankowicze zamieszkujący Puławy oraz okolice może polegać na odfrankowieniu kredytu lub też jego unieważnieniu. Odfrankowienie,...

Kancelarie frankowe opinie

Kancelarie frankowe opinie
Na rynku usług prawnych istnieje już wiele wyspecjalizowanych kancelarii, które oferują usługi z zakresu prowadzenia procesów związanych z umowami kredytu...