Inflacja a kredyt frankowy

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Inflacja a kredyt frankowy

Spis treści:

Pozornie może wydawać się, że rosnąca inflacja nie ma bezpośredniego przełożenia na sytuację kredytobiorców frankowych w Polsce. Kredyty frankowe nie są bowiem zależne od stawki WIBOR, która wzrasta wraz z podnoszeniem stóp procentowych na skutek rosnącej inflacji. W rzeczywistości jednak postępująca inflacja oddziałuje na kredyty frankowe i w istotny sposób może pogarszać sytuację kredytobiorców.

Co dalej z frankowiczami 2022

Sytuacja prawna frankowiczów w 2022 r. jest analogiczna jak w latach poprzednich. W sądach w dalszym ciągu rozpoznawana jest znaczna ilość spraw o unieważnienie umów frankowych bądź stwierdzenie nieważności poszczególnych zapisów umów na kredyt we frankach. Przeważająca liczba spraw kończy się wyrokami korzystnymi dla kredytobiorców frankowych.

Frankowicze w 2022 r. muszą natomiast mierzyć się z nowym, istotnym problemem – szalejącą na świecie inflacją. Inflacja ma przełożenie na kredyty frankowe. W związku z inflacją Szwajcarski Bank Centralny kilkakrotnie już w tym roku podniósł stopy procentowe. Obecnie (stan na grudzień 2022 r.) wysokość stóp procentowych w Szwajcarii jest najwyższa od 2008 r. Co istotne Szwajcarski Bank Centralny zapowiada, że będzie rozważał dalsze wprowadzenie podwyżek stóp procentowych w 2023 r.

Ile wzrośnie rata kredytu we frankach

Podwyższanie stóp procentowych w Szwajcarii na skutek inflacji wpływa na kredyty frankowe zaciągnięte w Polsce. W efekcie decyzji Szwajcarskiego Banku Centralnego wzrastają bowiem raty, które zapłacić muszą kredytobiorcy kredytów frankowych. Okazuje się więc, że inflacja ma istotne znaczenie dla kredytów frankowych, nawet tych zawartych przez polskich kredytobiorców.

Obecnie ciężko przewidzieć jak długo Szwajcarski Bank Centralny będzie podnosił jeszcze stopy procentowe. W efekcie nie da się określić dokładnie o ile wzrośnie rata kredytu we frankach. Nie ulega wątpliwości, że każda podwyżka stóp procentowych skutkować będzie zwiększeniem raty kredytu frankowego, przeciętnie o co najmniej rzędu kilkaset złotych miesięcznie.

Czy opłaca się przewalutować kredyt we frankach na złotówki

Z uwagi na wpływ inflacji na kredyty frankowe, wiele osób może zadawać sobie pytanie, czy opłaca się przewalutować kredyt we frankach na złotówki. Jest to indywidualna decyzja każdego kredytobiorcy, niemniej należy pamiętać, że inflacja nie wpływa tylko na kredyty frankowe i nie skutkuje wzrostem rat wyłącznie kredytów frankowych. Analogiczne problemy spotykają również kredytobiorców kredytów wyrażonych w polskich złotych. Przewalutowanie kredytu we frankach na złotówki nie musi więc automatycznie oznaczać, że rata kredytu spadania w odczuwalny dla kredytobiorcy sposób.

Z uwagi na obecną korzystną sytuację kredytobiorców frankowych w sporach sądowych warto zastanowić się, czy nie przeciwdziałać wpływowi inflacji na kredyt frankowy poprzez pozwanie banku o unieważnienie umowy frankowej. Ewentualna wygrana w procesie sądowym przyniesie znaczne korzyści finansowe dla kredytobiorcy i w ten sposób, pośrednio, zrekompensuje negatywny wpływ inflacji na kredyty frankowe.

Autor: R. pr. Maciej Fiedorowicz WA-15162

Oceń ten artykuł

0/5

Średnia ocen użytkowników: 5.0
na podstawie 198 opinii

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Data publikacji: 21 grudnia 2022
Ostatnia aktualizacja: 6 maja 2023

KONTAKT

BEZPŁATNA ANALIZA UMOWY KREDYTOWEJ CHF