SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Jak wygląda sprawa frankowa w sądzie?

Data ostatniej aktualizacji:

Jak wygląda sprawa frankowa w sądzie?

Jak się przygotować do sprawy Frankowej?

Podczas rozprawy bank będzie próbował wykazać nieścisłości i sprzeczności w zeznaniach frankowicza, a niekiedy bank może również próbować wyprowadzić go z równowagi. Dlatego też ogromnie ważne jest, aby frankowicz został odpowiednio przygotowany do rozprawy.

W tym celu przed rozprawą pełnomocnik kredytobiorcy przeprowadza bezpośrednie spotkanie bądź spotkanie on-line lub też konsultacje telefoniczne, podczas których szczegółowo omawia pytania, które mogą pojawić się na rozprawie frankowej.

Frankowicze nie muszą obawiać się rozprawy, bowiem u ich boku stać będzie pełnomocnik, który w kryzysowej sytuacji odpowiednio zareaguje na pytania ze strony pełnomocnika banku, poprzez domaganie się ich uchylenia. 

O co pytają w sądzie na rozprawie Frankowej?

Pytania na rozprawie frankowej mogą być różne w zależności od danej sprawy czy też indywidualnej sytuacji, w jakiej znajduje się frankowicz. Wiele zależy również od sędziego, który prowadzi daną sprawę, a także od pełnomocnika strony przeciwnej.

Istnieją jednak pytania, które statystycznie najczęściej padają na rozprawie frankowej. Są to przede wszystkim:

  • Kiedy została zawarta umowa kredytowa i w jakim celu został zaciągnięty kredyt?
  • Czy zaciągnięty kredyt był w jakikolwiek sposób powiązany z prowadzeniem działalności gospodarczej? Czy w nieruchomości, na którą został zaciągnięty kredyt, prowadzona była działalność gospodarcza?
  • Czy nieruchomość, na jaką został zaciągnięty kredyt, była wynajmowana?
  • Dlaczego kredytobiorca podjął decyzję o kredycie we frankach szwajcarskich, nie zaś w złotówkach?
  • Czy kredytobiorca posiadał zdolność kredytową w złotówkach?
  • W jaki sposób kredytobiorca dowiedział się o możliwości zawarcia umowy o kredyt denominowany/indeksowany do waluty CHF?

Jakie pytania na sprawie Frankowej?

Należy również wspomnieć, iż pełnomocnik banku z dużym prawdopodobieństwem będzie próbować zadać podchwytliwe pytania. Oto przykłady niektórych z nich:

  • Dlaczego frankowicz zdecydował się na kredyt we franku szwajcarskim, nie zaś w złotówkach?
  • W którym momencie kredytobiorca dowiedział się o wadliwości umowy kredytowej i dlaczego zakwestionował ją dopiero teraz?
  • Czy podczas zawierania umowy kredytowej kredytobiorca podpisał oświadczenie o ryzyku kursowym? I czy rozumiał wówczas jego treść? 
  • Czy kredytobiorca, podpisując aneks na podstawie ustawy antyspreadowej, który umożliwiał spłatę kredytu w CHF, był świadomy istniejących w umowie zapisów niedozwolonych? 

Jak długo trwa sprawa Frankowa w sądzie?

Długość sprawy frankowej zależy od obłożenia danego sądu, a także od sędziego prowadzącego konkretną sprawę.

Można jednak szacować, że sprawa może potrwać do 2-3 lat. Mimo iż wciąż zapadają ekspresowe wyroki w sprawach frankowych, składając sprawę do sądu przeciwko swojemu bankowi, należy uzbroić się w cierpliwość.  

Co po wygranej sprawie Frankowej?

Skutki wygranej w sprawie frankowej różnią się w zależności od osiągniętego rezultatu. Mogą one wyglądać następująco:

  • Odfrankowienie umowy – kredyt CHF zostaje zamieniony na kredyt w PLN, jednak nie zostaje obciążony wadliwym wskaźnikiem WIBOR. Oprocentowanie oraz kolejne raty zostają obniżone, zaś kredytobiorca odzyskuje od banku zwrot wszelkich nadpłaconych rat. 
  • Unieważnienie umowy – bank wraz z kredytobiorcą dokonują wzajemnego zwrotu świadczeń, co oznacza, że frankowicz oddaje do banku nominalną sumę swojego zobowiązania, zaś bank oddaje kredytobiorcy wszelkie wpłacone przez niego raty, a także wszystkie opłacone prowizje i kwoty uiszczone z tytułu ubezpieczeń.

Dlaczego Frankowicze przegrywają w sądzie?

Winy w przegranych sprawach frankowych należy w pierwszej kolejności doszukiwać się w kompetencjach wybranego pełnomocnika, a raczej ich braku. Sprawy frankowe cechują się ogromną zawiłością i z tego powodu powinno się ostrożnie podchodzić do wyboru odpowiedniej kancelarii. Nasz zespół cechuje się aż 13 -letnim doświadczeniem w prawie bankowym, co pozwala zagwarantować naszym klientom odpowiednie podejście do sprawy, a także doprowadzenie jej do pozytywnego zakończenia. 

Zapraszamy do kontaktu z zespołem naszych specjalistów, a także do skorzystania z możliwości darmowej opinii prawnej w sprawie umowy kredytu frankowego. Zaufaj naszemu doświadczeniu!


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Prawnik od franków – kredyty CHF

Prawnik od franków – kredyty CHF
Każdy z frankowiczów myśląc o powierzenie sprawy swojego kredytu prawnikowi zastanawia się czy kancelaria którą wybrał jest odpowiednia oraz jakie...

Jaka kancelaria dla frankowiczów?

Jaka kancelaria dla frankowiczów?
Mając umowę frankową i chcąc rozpocząć spór z bankiem stajemy przed wyborem kancelarii prawnej, która zajmie się naszą sprawą. Niezaprzeczalnie...

Czy Frankowicze wygrywają sprawy frankowe z bankiem?

Czy Frankowicze wygrywają sprawy frankowe z bankiem?
Z miesiąca na miesiąc coraz większa liczba kredytobiorców decyduje się wytoczyć pozwy przeciwko bankom, z którymi zawarli umowę kredytu frankowego....