SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Adwokat – Frankowicze

Adwokat - Frankowicze

Każdy z frankowiczów myśląc o powierzenie sprawy swojego kredytu prawnikowi zastanawia się czy kancelaria którą wybrał jest odpowiednia oraz jakie koszty wiążą się ze sprawą kredytu frankowego. Podkreślić należy, że jeszcze przed podpisaniem umowy obsługi prawnej powinieneś dokładnie znać wszystkie koszty związane z prowadzeniem sprawy – tak aby nie być zaskoczonym ich późniejszą płatnością.

Sprawdź również: KALKULATOR FRANKOWY

Ile bierze adwokat za sprawę frankową?

Jak w większości usług nie ma jednego cennika prowadzenia sprawy frankowej. Każdy adwokat może określić inne wynagrodzenie za prowadzenie przez niego sprawy. Im jednak bardziej złożona sprawa i wymagająca większych nakładów czasu tym to wynagrodzenie będzie wyższe. Co do spraw frankowych to znaczna część adwokatów ustala wynagrodzenie w oparciu o opłatę wstępną oraz premię od sukcesu. Opłata wstępna to opłata ponoszona już na początku – zazwyczaj wynosi ona od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Natomiast premia od sukcesu to opłata ponoszona w przypadku wygrania sprawy. Stanowi ona zazwyczaj procent od uzyskanych środków.

Ile kosztuje sprawa o kredyt frankowy?

Oprócz kosztów wynagrodzenia kancelarii prawnej czy adwokata frankowicz musi liczyć się także z innymi kosztami. Pierwszy koszt jaki pojawia się w sprawie to koszt uzyskania dokumentacji bankowej. W zależności od banku wynosi on ok. 200-400 zł. Kolejna opłata to opłata od wnoszonego do sądu pozwu. Jest on stała i wynosi 1000 zł. Dodatkowo należy ponieść opłatę 17 zł od udzielonego pełnomocnictwa. Ponadto może się zdarzyć, że sąd w trakcie postępowania uzna, że konieczne jest powołanie biegłego. Wówczas kredytobiorca może zostać zobowiązany do wniesienia zaliczki na poczet opinii biegłego. Wysokość zaliczki jest zróżnicowana i z reguły waha się w przedziale między 1 000 zł – 3 000 zł. Jednak w przypadku wygrania sprawy frankowej, bank zwraca kredytobiorcy wszystkie koszty procesu, co w istotny sposób obniża ostateczny koszt pozwu w sprawie frankowej.

Którą kancelarię frankową wybrać?

Jeżeli stoisz przed wyborem kancelarii frankowej warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jej doświadczenie. W niektórych poradnikach przeczytamy, że również i duża ilość wygranych spraw świadczy o większych szansach powodzenia. Jednak tutaj na uwadze należy mieć, że najwięcej wyroków co do zasady mają ogromne kancelarie, które zwyczajowo nastawione są na ilość, która nie musi iść w parze z jakością. Takie kancelarie nie zawsze wykazują się indywidualnym podejściem do klientów i w większości działają szablonowo. Ze względu na to, że sprawę frankową można przeprowadzić tylko raz należy dobrze zastanowić się nad wyborem kancelarii. Prawnik, który zajmuje się nasza sprawą powinien przedstawić nam plan działania, szczegółowo wyjaśnić poszczególne etapy sprawy a także konsekwencje wiążące się z danymi rozwiązaniami. Ponadto warto zwrócić uwagę na kontakt z prawnikiem czy kancelarią. Jeżeli już na początku kontakt ten jest trudny, w szczególności nie uzyskuje się odpowiedzi na stawiane pytania to warto raz jeszcze przemyśleć decyzję o wyborze danego prawnika.

Jak pozbyć się kredytu we frankach?

Obecnie orzecznictwo sądów sprzyja frankowiczów. Dlatego też jest to dobry moment na rozpoczęcie drogi umożliwiającej nam pozbycie się toksycznego kredytu. Umowy kredytów we frankach szwajcarskich są często unieważniane, co oznacza, że traktuje się je tak jakby nigdy nie zostały zawarte. Skutkiem unieważnienia umowy kredytu frankowego jest wymóg, aby strony zwróciły sobie wzajemne świadczenia, czyli to, co od siebie otrzymały. W większości spraw kredytobiorcy spłacili już kapitał otrzymany od banku.

Jeżeli masz kredyt we frankach i zastanawiasz się jak się go pozbyć to najprostsza drogą jest kontakt z nasza kancelarią, która od wielu lat kompleksowo przeprowadza kredytobiorców przez proces z bankiem.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski
Posiadasz kredyt frankowy? Mieszkasz lub zawarłeś kredyt w Gorzowie Wielkopolskim i interesuje Cię profesjonalna pomoc dla frankowiczów ? Jeśli tak,...

Pomoc frankowiczom Puławy

Pomoc frankowiczom Puławy
Pomoc na jaką mogą liczyć frankowicze zamieszkujący Puławy oraz okolice może polegać na odfrankowieniu kredytu lub też jego unieważnieniu. Odfrankowienie,...

Kancelarie frankowe opinie

Kancelarie frankowe opinie
Na rynku usług prawnych istnieje już wiele wyspecjalizowanych kancelarii, które oferują usługi z zakresu prowadzenia procesów związanych z umowami kredytu...