SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Prawnik od franków – kredyty CHF

Data ostatniej aktualizacji:

Adwokat - Frankowicze

Każdy z frankowiczów myśląc o powierzenie sprawy swojego kredytu prawnikowi zastanawia się czy kancelaria którą wybrał jest odpowiednia oraz jakie koszty wiążą się ze sprawą kredytu frankowego. Podkreślić należy, że jeszcze przed podpisaniem umowy obsługi prawnej powinieneś dokładnie znać wszystkie koszty związane z prowadzeniem sprawy – tak aby nie być zaskoczonym ich późniejszą płatnością.

Niemniej istotną kwestią jest wybór specjalisty ds. kredytów frankowych. Dobry prawnik od franków pomoże przejść przez trudy i stresy postępowania sądowego. Pomoc prawnika w sprawach frankowych, mimo korzystnej linii orzeczniczej, wydaje się obecnie absolutnie niezbędna do sprawnego poprowadzenia sprawy przed sądem.

Kredyt we frankach Adwokat – po czym poznać specjalistę?

Prawnik ds. kredytów we frankach z pewnością w znaczący sposób może wpłynąć na końcowy sukces przed sądem. Wybór specjalisty ds. kredytów frankowych jest więc istotnym etapem w batalii z bankiem. Kim więc jest specjalista od kredytów we frankach?

Z pewnością to co powinno cechować prawnika ds. kredytów we frankach to doświadczenie sądowe w sporach z bankami. Ciężko wyobrazić sobie pomoc prawnika w sprawach frankowych, jeżeli osoba taka nie ma odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Dobry prawnik ds. kredytów frankowych powinien więc posiadać pewną listę sukcesów w sprawach kredytów frankowych.

Wydaje się jednak, że jeszcze ważniejsze niż zaprezentowanie listy wygranych spraw, jest podejście adwokata, czy radcy prawnego do powierzonej mu sprawy. Specjalista ds. kredytów frankowych powinien umieć podejść do każdej sprawy w sposób indywidualny. Pomoc prawnika w sprawach frankowych musi więc opierać się na opracowaniu strategii procesowej pod konkretny rodzaj umowy, stosowane w nim klauzule, czy też strategię obrony prezentowaną przez dany bank. Warto więc poświęcić nieco czasu na wybór specjalisty ds. frankowych, tak aby w toku procesu frankowego nie martwić się o losy sprawy.

Na co trzeba zwrócić uwagę wybierając kancelarię frankową?

Jeżeli stoisz przed wyborem kancelarii frankowej warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jej doświadczenie. W niektórych poradnikach przeczytamy, że również i duża ilość wygranych spraw świadczy o większych szansach powodzenia. Jednak tutaj na uwadze należy mieć, że najwięcej wyroków co do zasady mają ogromne kancelarie, które zwyczajowo nastawione są na ilość, która nie musi iść w parze z jakością. Takie kancelarie nie zawsze wykazują się indywidualnym podejściem do klientów i w większości działają szablonowo.

Ze względu na to, że sprawę frankową można przeprowadzić tylko raz należy dobrze zastanowić się nad wyborem kancelarii. Prawnik, który zajmuje się nasza sprawą powinien przedstawić nam plan działania, szczegółowo wyjaśnić poszczególne etapy sprawy a także konsekwencje wiążące się z danymi rozwiązaniami. Ponadto warto zwrócić uwagę na kontakt z prawnikiem czy kancelarią. Jeżeli już na początku kontakt ten jest trudny, w szczególności nie uzyskuje się odpowiedzi na stawiane pytania to warto raz jeszcze przemyśleć decyzję o wyborze danego prawnika.

Wygrane sprawy frankowe

Obecnie orzecznictwo sądów sprzyja frankowiczów. Dlatego też jest to dobry moment na rozpoczęcie drogi umożliwiającej nam pozbycie się kredytu frankowego. Umowy kredytów we frankach szwajcarskich są często unieważniane, co oznacza, że traktuje się je tak jakby nigdy nie zostały zawarte. Skutkiem unieważnienia umowy kredytu frankowego jest wymóg, aby strony zwróciły sobie wzajemne świadczenia, czyli to, co od siebie otrzymały. W większości spraw kredytobiorcy spłacili już kapitał otrzymany od banku.

Jak cena powinna wpływać na decyzję o wyborze kancelarii?

Jak w większości usług nie ma jednego cennika prowadzenia sprawy frankowej. Każdy adwokat może określić inne wynagrodzenie za prowadzenie przez niego sprawy. Im jednak bardziej złożona sprawa i wymagająca większych nakładów czasu tym to wynagrodzenie będzie wyższe. Co do spraw frankowych to znaczna część adwokatów ustala wynagrodzenie w oparciu o opłatę wstępną oraz premię od sukcesu. Opłata wstępna to opłata ponoszona już na początku – zazwyczaj wynosi ona od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Natomiast premia od sukcesu to opłata ponoszona w przypadku wygrania sprawy. Stanowi ona zazwyczaj procent od uzyskanych środków.

Koszt prowadzenia sprawy frankowej z pewnością ma niebagatelne znaczenie dla większości kredytobiorców. Frankowicze i tak borykają się z istotnymi wydatkami na stale rosnące raty kredytu. Cena w pewnym stopniu wpływa więc na decyzję o wyborze kancelarii. Pamiętać powinniśmy jednak, że dobry prawnik od franków to duża szansa na wygranie sporu frankowego i unieważnienie umowy. Korzystny wynik sprawy frankowej pozwala natomiast na zaoszczędzenie, w niektórych wypadkach, nawet kilkuset tysięcy złotych. Kierując się więc ceną, pamiętajmy jednak w miarę możliwości, że nie powinna ona mieć decydującego wpływu na wybór kancelarii frankowej.

Ile kosztuje sprawa o kredyt frankowy?

Oprócz kosztów wynagrodzenia kancelarii prawnej czy adwokata frankowicz musi liczyć się także z innymi kosztami. Pierwszy koszt jaki pojawia się w sprawie to koszt uzyskania dokumentacji bankowej. W zależności od banku wynosi on ok. 200-400 zł. Kolejna opłata to opłata od wnoszonego do sądu pozwu. Jest on stała i wynosi 1000 zł. Dodatkowo należy ponieść opłatę 17 zł od udzielonego pełnomocnictwa. Ponadto może się zdarzyć, że sąd w trakcie postępowania uzna, że konieczne jest powołanie biegłego. Wówczas kredytobiorca może zostać zobowiązany do wniesienia zaliczki na poczet opinii biegłego. Wysokość zaliczki jest zróżnicowana i z reguły waha się w przedziale między 1 000 zł – 3 000 zł. Jednak w przypadku wygrania sprawy frankowej, bank zwraca kredytobiorcy wszystkie koszty procesu, co w istotny sposób obniża ostateczny koszt pozwu w sprawie frankowej.

Ile można odzyskać z kredytu we frankach?

Korzystając ze wsparcia kancelarii prawnej Frejowski CHF mogą Państwo przejść przez trudy postępowania sądowego o unieważnienie umowy kredytu. Końcowy sukces w istotny sposób wpłynie na wysokość zobowiązania z umowy frankowej. W wypadku jej unieważnienia bank zwróci bowiem kredytobiorcy wszystko to co od niego otrzymał, a więc przede wszystkim raty kredytu, ale też wszelkiego rodzaju koszty pośrednie, ubezpieczenia itp. Wstępne oszacowanie kwoty do odzyskania od banku możliwe jest natomiast przy skorzystaniu z pomocy kalkulatora kredytu frankowego.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyty frankowe Warszawa Praga – Bemowo

Kredyty frankowe Warszawa Praga – Bemowo
Wielu kredytobiorców posiadających kredyty frankowe Praga Bemowo szuka pomocy frankowiczom na forum. W celu uzyskania skutecznej i kompleksowej pomocy frankowicz...

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?
Na rynku funkcjonuje całkiem sporo podmiotów, w tym niekoniecznie kancelarii, które zajmują się tematem kredytów frankowych. Jak wybrać dobrze? I...

Sądy Warszawa – wszystko, co musisz wiedzieć

Sądy Warszawa – wszystko, co musisz wiedzieć
Najwięcej spraw frankowych toczy się przed sądami w Warszawie. Dzisiaj przedstawię najważniejsze informacje o warszawskich sądach. Jakie są rodzaje sądów...