Jaka kancelaria dla frankowiczów?

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM

Spis treści:

Mając umowę frankową i chcąc rozpocząć spór z bankiem stajemy przed wyborem kancelarii prawnej, która zajmie się naszą sprawą. Niezaprzeczalnie jest to ważny wybór, bo od niego mogą zależeć szanse powodzenia w sprawie. Czym się sugerować przy wyborze kancelarii frankowej oraz z jakimi kosztami wiąże się sprawa frankowa? O tym przeczytacie poniżej.

Którą kancelarię frankową wybrać?

Wybierając kancelarię frankowicz powinien przede wszystkim zwrócić uwagę na jej doświadczenie. Kancelarie, które już od dłuższego czasu zajmują się kredytami frankowymi, wiedzą jak takie sprawy wyglądają na różnych ich stadiach. Ponadto wąska specjalizacja umożliwia im skoncentrowanie się na jednym temacie i dokładną jego analizę.

Warto zwrócić także uwagę na opinie klientów kancelarii na różnych portalach. Czytając je należy je ocenić pod względem wiarygodności. Anonimowe opinie czy opinie osób niepodpisanych z imienia i nazwiska należy traktować jako mało wiarygodne.

Wybierając kancelarię należy także sprawdzić czy zatrudnia ona profesjonalnych pełnomocników – adwokatów czy radców prawnych. Wiele z podmiotów, które obecnie świadczą pomoc dla frankowiczów jest nastawiona na zysk i zatrudnia m.in. studentów prawa. W sądzie zaś może reprezentować klienta tylko profesjonalny pełnomocnik (adwokat lub radca prawny). Podmioty te często prowadzą działalność w formie spółek kapitałowych (spółki z o.o. i spółki akcyjne). Ich odpowiedzialność w razie zaniedbań będzie ograniczona. Inaczej jest w przypadku adwokatów czy radców prawnych, którzy posiadają obowiązkowe ubezpieczenie OC, a także mogą odpowiadać przed sądem dyscyplinarnym.

Ile bierze adwokat za sprawę frankową?

Wynagrodzenie za sprawę frankową zawsze ustalane jest indywidualnie z klientem. Zależy ono od wielu czynników, w tym m.in. skomplikowania sprawy. Jednak zazwyczaj składa się ono z wynagrodzenia podstawowego (uiszczanego na początku) oraz wynagrodzenia od sukcesu tzw. success free (uiszczanego po zakończeniu postępowania sądowego). Ten koszt to zazwyczaj procent od tego co uda się uzyskać. Wynosi on od ok. 5 do 10%. Kosztem jaki może się także pojawić jest koszt za stawiennictwo na rozprawie adwokata czy radcy prawnego. Wynosi on zazwyczaj kilkaset złotych. Rozpraw w sprawach frankowych zazwyczaj nie ma zbyt wiele. Sądy wydają wyroki czasami już po pierwszej rozprawie.

Ile kosztuje sprawa frankowa?

Oprócz kosztów wynagrodzenia kancelarii frankowicz musi liczyć się także z innymi kosztami. Opłata od pozwu w sprawie frankowej jest stała i wynosi 1000 zł. Jednak przed jego wniesieniem trzeba także ponieść koszt uzyskania dokumentacji z banku, co wiąże się z wydatkiem około 300 zł. Ponadto może się zdarzyć, że sąd w trakcie postępowania uzna, że konieczne jest powołanie biegłego. Wówczas kredytobiorca może zostać zobowiązany do wniesienia zaliczki na poczet opinii biegłego. Wysokość zaliczki jest zróżnicowana i z reguły waha się w przedziale między 1 000 zł – 3 000 zł. Jednak w przypadku wygrania sprawy frankowej, bank zwraca kredytobiorcy wszystkie koszty procesu, co w istotny sposób obniża ostateczny koszt pozwu w sprawie frankowej.

Ile można odzyskać z kredytu we frankach?

To jakiej kwoty możemy się domagać od banku zależy m.in. od kwoty kredytu, parametrów kredytu oraz tego ile dotychczas wpłaciliśmy do banku. Kwoty jakie można uzyskać przy unieważnieniu umowy kredytu frankowego lub jej odfrankowaniu można szacunkowo wyliczyć korzystając z kalkulatora frankowego. 

Autor: radca prawny Karolina Marczak, nr wpisu LB-2649

Oceń ten artykuł

0/5

Średnia ocen użytkowników: 5.0
na podstawie 198 opinii

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Data publikacji: 28 stycznia 2023
Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia 2023

KONTAKT

BEZPŁATNA ANALIZA UMOWY KREDYTOWEJ CHF