SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Jakie są szanse na wygranie sprawy frankowej?

Data ostatniej aktualizacji:

Jakie są szanse na wygranie sprawy frankowej?

Wielu Frankowiczów, którzy jeszcze nie zdecydowali się złożyć pozwu do sądu przeciwko bankowi zastanawia się jakie są szanse na wygranie sprawy frankowej oraz kto przegrywa sprawy frankowe. Liczba zapadłych wyroków w sprawach frankowych w ostatnim czasie znacząco się zwiększyła. Podkreślić należy, że w przeważającej części są to wyroki korzystne dla Frankowiczów.

Sprawdź również: kalkulator frankowy

Ile spraw przegrali frankowicze?

Zdecydowana większość sporów sądowych kończy się wygraną sprawy frankowej przez kredytobiorcę. Według dostępnych danych częściowym lub całkowitym uwzględnieniem powództwa kończy się obecnie ok. 90-95% spraw. W sprawach frankowych zdecydowana większość wyroków uwzględniających powództwo kredytobiorców dotyczy unieważnienia umowy kredytowej. Sprawy, w których Frankowicze przegrywają w sądzie stanowią niewielki odsetek wszystkich postępowań wszczętych z pozwów kredytobiorców frankowych.

Najwięcej przegranych spraw odnotowuje PKO Bank Polski, mBank oraz Millennium Bank. Powiązane jest to z faktem, że banki te zawarły najwięcej umów kredytowych we frankach szwajcarskich w latach 2004 – 2010.

Jak długo trwa sprawa frankowa w sądzie?

Nie ma konkretnej odpowiedzi na pytanie ile będzie trwał proces frankowy. Długość trwania sprawy frankowej w sądzie zależy od różnych czynników, między innymi takich jak: obciążenia sądu, decyzji sądu co do przeprowadzenia zgłoszonych dowodów, tego czy świadkowie stawiają się na rozprawy, przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego oraz wielu innych. Zauważyć należy, że w mniejszych miastach okresy oczekiwania na termin rozprawy są krótsze niż w Warszawie.

W przypadku niekorzystnego dla banku wyroku sądu pierwszej instancji, należy spodziewać się, że bank złoży apelację. Dla banku korzystne jest bowiem przedłużanie postępowania sądowego. Czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy przez sąd drugiej instancji trwa zazwyczaj około 1 – 1,5 roku. Wskazać należy, że sprawy są rozpoznawane w kolejności ich wpływu do sądu. Z uwagi na dużą liczbę spraw frankowych termin rozpatrzenia sprawy ulega wydłużeniu. Dlatego też decydując się na walkę z bankiem w sądzie trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Co dalej po wygranej sprawie Frankowej?

Wielu Frankowiczów po wydaniu korzystnego dla siebie wyroku w postępowaniu sądowym zastanawia się, co po wygranej sprawie frankowej? Jeżeli ustalona została nieważność umowy kredytowej, to pierwszym krokiem jest rozliczenie z bankiem. Strony zwracają sobie wzajemne świadczenia. Bank musi więc oddać wszystko to, co do tej pory kredytobiorca wpłacił w związku z umową kredytu, a Frankowicz musi oddać otrzymany od banku kapitał kredytu.

Kolejnym krokiem jest wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej prowadzonej dla obciążonej nieruchomości. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek do sądu. Wygrana z bankiem skutkuje także wykreśleniem danych kredytobiorców z Biura Informacji Kredytowej (BIK). Na bank ciąży obowiązek złożenia właściwego wniosku.

Autor: radca prawny Karolina Marczak, nr wpisu LB-2649


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22
Orzecznictwo sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego w sprawach frankowych jest w przeważającej większości prokonsumenckie. Sporadycznie zdarzają się jednak orzeczenia, które...

Już 25 kwietnia 2024 r. Frankowicze poznają stanowisko Sądu Najwyższego!

Już 25 kwietnia 2024 r. Frankowicze poznają stanowisko Sądu Najwyższego!
Na 25 kwietnia 2024 r. został wyznaczony termin posiedzenia Sądu Najwyższego. W tym też dniu Sąd Najwyższy zajmie stanowisko w...

Czy przewalutowanie kredytu frankowego jest odwracalne?

Czy przewalutowanie kredytu frankowego jest odwracalne?
Przewalutowanie kredytu we frankach szwajcarskich polega na tym, że w umowie kredytu zmianie ulega waluta z franka szwajcarskiego na złoty...