SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Jakie są koszty kredytu we frankach?

Data ostatniej aktualizacji:

Koszt kredytu we frankach

Kredytobiorcy posiadający kredyty frankowe obecnie muszą mierzyć się z ich wysokimi kosztami. W ostatnim czasie inflacja dotkliwie dała o sobie znać, w tym też wypłynęła na sytuację wielu kredytobiorców. Obecna sytuacja gospodarcza spowodowała wzrost rat kredytów frankowych.

Sprawdź również: KALKULATOR FRANKOWY

Ile wynosi rata kredytu we frankach i ile może wzrosnąć?

Frankowicze muszą mierzyć się z nowym, istotnym problemem – szalejącą na świecie inflacją. Kredyty frankowe oprócz ryzyka zmiany stopy bazowej wiążą się również z ryzykiem kursowym. Rata kredytu frankowego zależy od kursu franka szwajcarskiego, a ten zależny jest od obecnej sytuacji polityczno – gospodarczej nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wpływ na raty kredytów mają m. in. stopy procentowe ustalane przez Narodowy Bank Szwajcarii. Podwyżki stóp procentowych skutkują umacnianiem się franka względem euro i dolara amerykańskiego. Obecnie ciężko przewidzieć czy i jak długo Szwajcarski Bank Centralny będzie podnosił jeszcze stopy procentowe. W efekcie nie da się określić dokładnie o ile wzrośnie rata kredytu we frankach. Nie ulega wątpliwości, że każda podwyżka stóp procentowych skutkować będzie zwiększeniem raty kredytu frankowego, przeciętnie o co najmniej rzędu kilkaset złotych miesięcznie.

Przewalutowanie kredytu we frankach – czy się opłaca?

Obecnie wiele banków proponuje kredytobiorcom frankowym przewalutowanie kredytu – tak aby z umowy wyeliminować powiązanie z frankiem szwajcarskim. Przewalutowany kredyt oprocentowany będzie zmienną lub stałą stopą procentową. Zaznaczyć należy, że przy przewalutowaniu kredytu, bank dokonuje przeliczenia pozostałego salda zadłużenia w walucie obcej na złote polskie zazwyczaj po kursie z dnia przewalutowania. Oznacza to, że przewalutowanie jest korzystne gdy kurs złotego względem waluty kredytu jest możliwie mocny. Zatem przy słabym kursie złotego przewalutowanie kredytu może się nie opłacać.

Dokonując przewalutowania kredytu należy sprawdzić czy w związku z tym bank pobierze od nas jakieś dodatkowe opłaty, prowizje. Wysokie opłaty mogą spowodować, że w ogólnym rozrachunku nie będzie to korzystne rozwiązanie.

Odpowiadając na pytanie czy przewalutowanie kredytu jest korzystne z pewnością warto zwrócić się o pomoc do prawnika. Każdy kredytobiorca ma inną sytuację m.in. majątkową stąd też coś co dla jednego może być dobrym rozwiązaniem dla drugiego niekoniecznie. W bardzo wielu przypadkach korzystniejszym rozwiązaniem niż przewalutowanie kredytu będzie wytoczenie powództwa przeciwko bankowi o unieważnienie umowy frankowej. Tym bardziej, że sądy coraz chętniej wydają pozytywne dla frankowiczów rozstrzygnięcia, a procent wygranych spraw to około 95%.

Ile biorą kancelarie za sprawy frankowe?

Decydując się na sprawę frankową należy liczyć się z kosztami, jakie pobierze od nas kancelaria prawna. Stawki kancelarii prawnych są różnorodne. Zależą m.in. od złożoności i stopnia skomplikowania sprawy. Kancelarie zazwyczaj biorą opłatę początkową w wysokości od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, a także opłatę od sukcesu, stanowiącą od kilku do kilkunastu procent, która pobierana jest po zakończeniu sprawy. Zazwyczaj istnieje możliwość rozłożenia pierwszej płatności na raty. Wskazać należy także, że jeżeli posiadamy kilka umów frankowych to zazwyczaj kancelarie nie pobierają dwóch pełnych opłat, a proponują kredytobiorcy indywidualnie dopasowane warunki.

Kredyt we frankach kalkulator

Kredytobiorca, który jeszcze zastanawia się nad rozpoczęciem sporu z bankiem ma możliwość sprawdzenia jakiej kwoty będzie mógł domagać się od banku. Umożliwia to specjalnie przygotowany kalkulator frankowicza, z którego każdy może skorzystać bezpłatnie. Aby uzyskać informację o orientacyjnej kwocie, o jaką można ubiegać się decydując się na pozew przeciwko bankowi należy uzupełnić kilka danych i parametrów dotyczących naszego kredytu takich jak kwota kredytu czy okres kredytowania.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Czy można dochodzić roszczeń od banku jeżeli kredyt frankowy został już spłacony?

Czy można dochodzić roszczeń od banku jeżeli kredyt frankowy został już spłacony?
Spłacony kredyt frankowy nie uniemożliwia dochodzenia roszczeń. Walka frankowiczów po całkowitej spłacie zadłużenia jest tak samo skuteczna, jak w przypadku...

Jak banki wykorzystują niewiedzę frankowiczów o negocjacjach?

Jak banki wykorzystują niewiedzę frankowiczów o negocjacjach?
Czy warto podjąć negocjacje z bankiem w sprawie kredytów CHF? Jak banki wpływają na decyzje frankowiczów? Czy zdarzają się manipulacje...

Śmierć współkredytobiorcy a pozew WIBOR

Śmierć współkredytobiorcy a pozew WIBOR
Śmierć współkredytobiorcy nie oznacza, że nie można dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Jeżeli chcemy złożyć pozew WIBOR po śmierci...